Siyaset

Spor Kanunu ve emeklilerin durumunu konuştu

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar TBMM’de yapılan Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi’nin 18.maddesi ile ilgili bir konuşma yparak partisinin teklif ile ilgili görüşlerini dile..

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar TBMM’de yapılan Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi’nin 18.maddesi ile ilgili bir konuşma yparak partisinin teklif ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Çakırlar’ın konuşması şöyle;

 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifinin 18. Maddesi üzerine İYİ Parti Grubu adına söz almış bulunuyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Değerli Milletvekilleri

Madde ile Spor kulüpleri ve Spor Anonim Şirketlerinin şeffaf olması,  denk bütçe sağlaması, sporun sürdürülebilirliğini sağlaması zorunlu hale getirilmektedir.

Değerli Milletvekilleri

Maalesef Türkiye’de spor futbola indirgenmiş, kulüp yöneticileri iktidara göre pozisyon almak zorunda bırakılmıştır.

Bir kısım yöneticilerinin siyasetle iç içe geçtiği kulüplerin gövdesi sermayeden beslenmekte, sermayesi olmayan kulüpler ise var olma mücadelesi vermeye mecbur kalmaktadır. İdarecileri ve gövdesi bu durumda olan Türk sporunun altyapı sorunları da çözüm beklemektedir.

Gençler doğru yönlendirmeden mahrum kaldığı için motivasyon bulamamaktadır. Motivasyon bulanlar ise bunu devam ettirememektedirler.

Çok erken yaşlarda spora başlayan gençler bile gerek lisede gerekse üniversitede spordan koparak deyim yerindeyse gelecek kaygısı çekmeyecekleri mesleklere yönelmektedirler.

Maalesef bu gençlerin suçu değil. Sporu öteleyen eğitim sistemimiz, spora istekli gençlerin bile hevesini kırmaktadır.

Değerli Milletvekilleri

Spor alanında yapılacak değişiklikler ve yenilikler kolektif bir şekilde ele alınmalıdır.

Yapılan düzenlemede akademik kurumlar, spor yöneticileri, ilgili kuruluşlar ve sporseverlerin görüşleri dikkate alınarak bir kanun teklifi oluşturulması çok daha verimli olabilirdi.

Çünkü spor siyaset üstü bir kavramdır.

Değerli Milletvekilleri

Spor söz konusu olunca çoğu insanımızda futbol, basketbol, voleybol ve yüzme gibi spor dalları akla gelmektedir.

Fakat ben burada gerekli değeri görmeyen Yağlı Güreşleri dile getireceğim.

En büyük turnuva olan ve her yıl, Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde yapılan tarihi Kırkpınar güreşleri, Süleyman Paşa komutasında, bir gece Çanakkale Boğazı’nı geçerek Gelibolu’ya çıkan ve Rumeli fetihlerine katılan kırk Türk yiğidinin hâtırasını anmak gayesiyle yapılmaktadır.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2010 yılı itibariyle UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesinde yer almaktadır.

Bu yıl 661incisi gerçekleşecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri dünyanın kesintisiz olarak süregelen en eski spor organizasyonlarındandır. Buna rağmen, günümüzde bu ata sporu ve güreşçilerimiz maalesef yeteri kadar ilgi görmemektedir. Edirne’deki er meydanı için de yıllardır yenileme yapılacağı söylenmekte fakat doğru düzgün herhangi bir çalışma yapılamamıştır.

Spordan bahsederken bakanlığın bu konuya da hassasiyet göstermesini Edirne Halkı ve güreş-severler olarak talep ediyoruz.

Değerli Milletvekilleri

Emekli vatandaşlarımızın Bayram ikramiyelerindeki artış umudu yapılan açıklamalarla hüsrana uğramıştır.

Bayram ikramiyesi olarak tekrar 1.100 Lira ödenecek olması iktidarın emekliye verdiği değeri tekrar gözler önüne sermiştir.

Geçen yıl 1.100 Liraya yapılan alışverişin yarısının dahi karşılanmadığı bu piyasada bunun adı olsa olsa teselli ikramiyesidir.

Bayram ikramiyeleri 5 yıldan beri verilmekte olup ikramiyelere yapılan zam ise 5 yılda %10’dur. Yılda %2’ye tekabül eden bu miktar içinde bulunduğumuz bu enflasyonist dönemde güdük kalmıştır.

Emekli maaşlarının asgari ücretin altında kaldığı bir dönemde bu ikramiyenin maalesef hiçbir anlamı yoktur.

Asgari ücretlinin beklediği yarıyıl zammı için de herhangi somut bir adım atılamaması vatandaşımızı her geçen gün yokluğa mahkûm etmektedir.

Yeni yılda asgari ücrete yapılan zam bugün erimiş, asgari ücretli ayın ortasını bile getiremez hale gelmiştir.

Hiç zaman kaybetmeden gerekli çalışmaların yapılıp asgari ücretin revize edilmesi gerekmektedir.

Genel Kurulu Saygıyla Selamlıyorum.

Mustafa Kemal Ataturk Holding Kid’s Hand Walking in Spring Nature April 23 Children’s Day in Turkey

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL