Manşet Siyaset

Suç Şebekesi’ne kim izin verdi?…

Suç Şebekesi’ne kim izin verdi?…

Başbakanlar tüm dünyada dinlenir. İyi bir şey midir bu? Elbette kötüdür. Ama dinlenir işte. Dinleyen kimdir bilmem, muhtemelen kendi gizli servisleri olur, kendi bakanları olur, yabancı istihbarat örgütleri olur, dünyanın her yerinde bu olur. Olur da olur… Ama dünyanın hiçbir yerinde sıradan vatandaş dinlenmez. Bir ülkede, başbakan değil, sıradan vatandaş dinlenirse asıl kıyamet o zaman kopar. Hadi başbakan ülkenin gizli sırlarını filan bilir de birileri tarafından dinlenir diyelim. Peki o halde beni. evimi, işimi, dost sohbetlerimi neden dinlemişlerdi başbakan? Dost yemekleri zehir edilip,“deniz feneri savcısıyla gizli yemekte” diye bir lokanta önünde onlarca kamerayla canlı canlı yapılan yayınlardan, peşime salınan adamlardan haberdar değil miydiniz başbakan? Kimler evimden başlayıp izliyor, kimler yanımdaki insanları hiç tanımadığım başka insanlara benzetip, canlı yayınlar yapma cesareti alıyorlardı sizlerden? Ve neden sorumluları cezalandırmak yerine adeta kutlamayı tercih etmiştiniz? Oysa ben ne gizli sırlara vakıftım, ne de kirli çamaşırlara, ne silahım vardı, ne de param, ne siyasetin dehlizlerini bilirdim, ne evimin yolundan başka bir yol. Kendim için mutlu bir son düşlüyorsam namerttim. Tek düşlediğim mutlu son bu memleket içindi. Adalet içindi. Sizi anladık ama peki beni neden dinlediler başbakan?..

Herkes dinlenirken, bizim yaşamlarımız karanlık adamlar tarafından röntgenlenirken, hiç sesi çıkmayan, gözyuman, yasadışı dinlemeleri meydanlarda büyük bir zevkle satır satır okuyan, okuduğu her satırdan alkış bekleyen ve tadını çıkartan da bu başbakandı, muhaliflerini seçim öncesi kırıp geçiren furyaya alkış tutan da bu başbakandı. Bugün şikayet edip, bize sureti haktan görünmeye çalışan da bu başbakan. Baskılarını perdelemek için kokmuş derin devlet yemeğini yine önümüze koyan da bu başbakan. Derin devlet dediğin bildiğin devlet olmasın sakın?

Ülkede hiç kimsenin güvencesi yokken başbakanın şikayet etmeye hakkı yoktur. Ve muhtemelen bu sızlanmanın ardında başka dolaplar vardır. Hiçbir operasyonel görevi olmamasına rağmen gizemli kamu güvenliği müsteşarlığına neden şişkin bütçeler ayrıldı dersiniz. Kağıt üzerinde bir masa birkaç sandalye, bir sekreterya ile idare edebilecek gibi görünen bu müsteşarlığın pahalı hangi aygıtlara ihtiyacı var ki, bütçesi milyonları buluyor dersiniz? Buna başbakan neden izin verdi dersiniz? İşine geldiğinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığı anlaşılmıyor mu dersiniz?

Başbakan hayatındaki egemen renkler nedeniyle olsa gerek her fırsatı ülkeyi alacakaranlığa dönüştürmek için kullanıyor. Adaletin değil, AlacaKaranlığın Partisinin başında sanki. Bir yıl önce olduğu söylenen bir olayın sorumlularını açıklayamıyor, bulanık sularda dolaşıyor, gereğini yapamıyorsa muhtemelen korkuyor. Kendisi için olası bazı gelişmelerin yerini yapmaya çalışıyor, bu menhus böcekler de uykusunu kaçırıyor belli ki. Gerektiğinde emre amade derin devlet “ya benimsin ya kara toprağın” misali şimdilik tu kaka oluvermiş belli ki. Ama muazzam rant paylaşımı şimdilik bir hesaplaşmaya da engel belli ki…. Her gün televizyonlara çıkıp hizmet erbabına sıcak mesajlar yollamasından belli…

Kendisi dinlendi diye herkesten şüphelenebiliyor ya başbakan… Pekala, biz de herkes dinleniyor diye kendisinden şüphelenebiliriz o zaman. Ona, kim kimi iktidar tahkimatı uğruna besleyip güçlendirdi? Kim kimin devleti bir suç şebekesi gibi sarmasına izin verdi diye sormayalım mı yoksa? Sahi o dinlenirken yargılardan kaçırdığı sevgili müsteşarı uyuyor muydu diye sormayalım mı? Haramilerin saltanatını haramiler yıkamaz mı yoksa?

 

Emine Ülker Tarhan

Odatv.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL