Güncel Manşet

Şükrüköy’lü çeltik üreticileri, yazılan cezalara tepkili

Şükrüköy’lü çeltik üreticileri, yazılan cezalara tepkili

Şükrüköy’lü çeltik üreticileri, yazılan cezalara tepkili

Sükrüköy’de Çeltik Üreticiliği yapan 6 kişiye, yasak alanlarda çeltik ekimi yapıldığından dolayı para cezası yazıldı.

Eski Keşan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu döneminde çeltik ekimine sınırlama getirilen 4 köyden biri olan Şükrüköy’de çeltik üreticiliği yapan 6 kişiye, yüklü miktarda para cezası yazılması, vatandaşların tepkisini topladı.

Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı Başkanlığı’nda toplanan komisyonda,  alınan 2013/08 sayılı kararda şu maddeler yer aldı: ”3039 Sayılı Çeltik Ekim Kanunu’nun 11. Maddesine göre ekilmiş olan çeltik alanları yapılan ölçüm ve tespit sonucunda, Çeltik Komisyonu Başkanlığı’nın 2012/04 sayılı kararının 1. Maddesinin b bendinde belirtilen alanlar ile 2011/10 nolu kararın 1. Maddesinde belirtilen alanlarda ekim yapan üreticilere, 765 Sayılı Kanunun bazı maddelerini değiştirilmesine dair 07.12.1998 tarih ve 3406 Sayılı Kanunun 4. Maddesine eklenen EK-1 Maddesi ile aynı kanunun EK-2 maddesinin 1. Fıkrasında değişiklik yapılmasına dair 06.12.1989 tarih 3591 Sayılı Kanun uyarınca  ve Çeltik Ekim Kanununun 11. Maddesinin 2. Paragrafına ve Çeltik Komisyonu Başkanlığı’nın 03.05.2013 tarih ve 2013/04 sayılı kararın 5. Maddesine istianeden dekar başına 74 bin TL ceza uygulanmasına;

Çeltik Komisyonu Başkanlığı’nın 2012/04 sayılı kararının 1. Maddesinin b bendinde belirtilen alanlar ile 2011/10 nolu kararın 1. Maddesinde belirtilen alanlarda ekim yapanlardan bahis parsellere ait yatırmış oldukları sıhhi ücret ve ruhsatiye bedellerinin peşin ödeme kabul edilerek, toplam ceza bedellerinden düşülmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

6 KİŞİYE 6 BİN 667 BİN TL PARA CEZASI YAZILDI

şükrüköy (1)Alınan bu kararların ardından ise bu alanda çeltik ekimi yapanHüseyin Çetintaş isimli üreticiye 3 bin 947.60 TL, Semih Fişek isimli vatandaşa  470.30 TL, Ömer Avkıran isimli üreticiye 213 TL, Ekrem Karataş isimli üreticiye 284 TL, Tekin Özdemir isimli üreticiye 972 TL, Recep Ertürk isimli üreticiye ise 781 TL para cezası uygulandı.

TEKİN ÖZDEMİR: “BU ALANA ÇELTİKTEN BAŞKA HİÇBİR ÜRÜN EKEMEYİZ”

Keşan Çeltik Komisyonu tarafından geçtiğimiz Salı Günü köyde ilan edilen cezalar nedeniyle tepkili olan Çeltik üreticileri, kesilen cezanın hangi yasağa dayanılarak kesildiğini sordu.

Şükrüköy’de çeltik üreticili yapan Tekin Özdemir isimli üretici, kendisine kesilen cezalarla ilgili herhangi bir sebebin gösterilmediğini iddia ederek; “Bu yerlerde çeltikten başka bir mahsul ekemiyoruz. Her yıl su baskını oluyor. Geçen yıl da ceza kestiler, bu yıl da aynı ceza geldi. Bize ekim zamanı hiç kimse gelip bilgi vermedi. Herhangi bir yasak olduğu da bildirilmedi. Biz de çeltikten başka bir şey ekemediğimiz için bu yıl yine ektik. Yaklaşık bin 13 lira bir ceza yazmışlar. Ben ne kazandım ki Çeltikten bu parayı ödeyeyim. Zaten zarar ettik, bir de ceza çıktı başımıza. Bir önce bu konuya çözüm bulunması gerekiyor. Eğer çözüm bulunmazsa, Pazar günü Keşan’a gelecek olan Başbakanımıza da bu konuyu anlatacağız.” dedi.

ALİ CEYLAN: “BU YASAKLAR NEYE GÖRE YAPILDI?”

Daha sonra konuyla ilgili açıklama yapan Kadıköy Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan ise, ceza yazılan 6 üreticinin de Kadıköy Sulama Kooperatifi’ne üye olduğunu belirterek; “Bu yazılan cezalar, başlı başına mantıksız bir şey. Bunun izhasını kimse yapamaz. Bu tabiri caizse; ‘Delinin biri kuyuya bir taş attı, 40 akıllı çıkarmaya çalışıyor’ mantığına benziyor. Bu yasaklar neye göre yapıldı? Gelip bu köyde bu insanlara bir harita yada bir bilgilendirme yapıldı mı bu yasaklarla ilgili? Yasaklı bölge neye göre tespit edildi. Tekin Özdemir arkadaşımızın ektiği yer, tamamen bir bataklık. Bu alanda çeltik ekimi yapılıyor. Bu bataklıkta hangi meyve veya sebze yetiştirilebilir? Bu işgüzarlıktan başka bir şey değil.

BÜTÜN BU OLAY GİDEN KAYMAKAMDAN VE BU KAYMAKAMI

YANLIŞ BİLGİLENDİREN GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN KAYNAKLANIYOR

Bölgeyle ilgili çıkarılan yasağın eski Keşan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu tarafından çıkarıldığını iddia eden Ceylan, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün bu olay giden kaymakamdan ve bu kaymakamı yanlış bilgilendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden kaynaklanıyor. İnşallah Kaymakamımız Bekir Dınkırcı bu yanlışı düzeltir. Devlet kurumları insanların için kolaylaştırmak için vardır. Devlet, insanların işlerini zorlaştırmaz. Böyle bir ceza olamaz. Bizler kooperatif olarak üyelerimizin sonuna kadar yanlarındayız. Pazar günü bu olayı Başbakanımıza kadar ileteceğiz. Bu işe mutlaka bir çözüm bulunmalı. Buradaki en büyük hata tarım ilçede. Tarım ilçe yanlış bilgilendirme yaptı. Tekin arkadaşımızın ektiği yerin 5 metre altında çeltik ekimi serbest, ama bu arkadaşımızın yerinde yasak.Böyle bir mantık var mı? Tarım ilçe kendisine bina yapmak için bu cezaları yazdırıyor. Böyle bir şey yok. Bu yasağın bir an önce halledilmesi ve bu mağdur olan insanların sıkıntılarının çözülmesi gerekiyor. Şu anda sadece Şükrüköy’de var. Ama Seydiköy’e, Mahmutköy’e, Kadıköy’e de bu cezalar gidecek.Böyle bir uygulama yok. Yapılan her şey çok yanlış. Tarım İlçe, insanları tarım konusunda bilgilendirmek için mi, yoksa ceza yazmak için var?”

“MADEM Kİ BURADA ÇELTİK EKİMİ YASAKTI,

 NEDEN BU İNSANLARDAN ÇELTİK EKİM RUHSATI BEDELİ ALINIYOR”

Ali Ceylan, sözlerinin sonunda ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün, bu alanlarda ekim yapan üreticilerden çeltik ekim ruhsatı için de para aldığını vurgulayarak; sözlerine şöyle devam etti: “Madem ki burada çeltik ekimi yasaktı, neden bu insanlardan ruhsat bedeli alınıyor. Böyle bir şey yok. Ekilmeyecekse para da alınmayacak. Demekki para az gelmiş, ceza keselim tamamlayalım demişler. Yazıktır, günahtır. Bu insanlar ürünlerini satarak evini geçindirecek. Ama ceza yazıldığı için zor durumda kaldılar. Bu insanlara yardımcı olmak gerek. Bu hatanın bir an önce çözülmesi gerekiyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL