Güncel

Tarih 10 Kasım Saat 09.05’te hayat durdu… (Videolu Haber)

Tarih 10 Kasım Saat 09.05’te hayat durdu… (Videolu Haber)
  • Ulu Önder Atatürk, vefatının 77’nci yılında özlemle anılırken, saatler 09.05’i gösterdiğinde Keşan’da hayat durdu.
  • Törende konuşan Hatice Işıklar; “Her imrenilen faziletin örneği, her yüksekte tutulan idealin kahramanı, karanlığa düşmüş milletlerin meşalesi, medeni insanlığın her millet için örneği olan M. Kemal’i anlamak çok önemlidir.” dedi.

DSC_5895 DSC_5900

DSC_5907 DSC_5912

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, hayata veda edişinin 77’nci yılında, tüm yurtta olduğu gibi Keşan’da da düzenlenen törenlerle özlemle anılırken, Atatürk’ün hayata veda ettiği saat olan 09.05’de, Keşan’da hayat durdu.

 

DSC_5918 DSC_5923

DSC_5928 DSC_5933

Saat 08.45 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan törende; Atatürk Anıtı önüne Keşan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Keşan Belediye Başkanlığı ile siyasi parti ve dernek ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından çelenklerin sunumu yapıldı. Çelenklerin sunulmasının ardından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. Sirenler eşliğinde yapılan saygı duruşu sırasında, sürücüler araçlarında inerek, yayalar ise oldukları yerde durup saygı duruşuna katılarak Ata’ya saygılarını gösterdi. Buradaki tören, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve bayrakların yarıya indirilmesinin ardından sona erdi.

DSC_5940 DSC_5961

DSC_5975 DSC_5978

DSC_5984 DSC_5981

 

Sevim Yenice Kültür Salonu’ndaki tören…

Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunumunun ardından, tören Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Kültür Salonu’nda devam etti.  Keşan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program, saat 10.00 sıralarında, Keşan Anadolu Lisesi öğretmenleri Ebru Sarıbaş ve Fikret Uslu sunumunda gerçekleştirildi. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Tamer Gedik, Cumhuriyet SavcısıEvren Akbey, askeri erkan, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı programda ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Işıklar: “Gün; sadece 10 Kasım’larda değil, her gün ona sahip çıkmanın, onun değerlerini bilmenin, Atatürk düşüncesine sıkı sıkı sarılmanın günü”

Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nun kendi sesinden dinletilmesiyle devam eden programda, günün anlam ve önemini belirten açış konuşmasını Keşan Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Hatice Işıklar yaptı. 10 Kasım 2015’in, ezelden beri var olan Türk’ün yeniden dirilişinin mimarı, Atasını andığı gün olduğunun altını çizen Işıklar, “Büyük Önder, büyük devlet adamı ve asker M. Kemal Atatürk’ün ölümünün üzerinden 77 yıl geçti. Onu saygı ve minnette anıyor ve özlüyoruz. Bugünün acılarımızı umuda dönüştüren yanı, ‘Beden Atatürk’ü’ kaybederken, ‘Düşünce Atatürk’e’ kavuşmuş olmamızdır. Saatler 9’u 5 geçeyi gösterdiğinde; İnsan ve insanlık sevgisiyle, vatan sevgisiyle dolu koca bir yürek durdu. Ama saatler durmadı. Dünya dönüyordu. Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yüzyıl, ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Gün sadece 10 Kasım’larda değil, her gün ona sahip çıkmanın, onun değerlerini bilmenin, Atatürk düşüncesine sıkı sıkı sarılmanın günü. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; ‘Benden sonra beni benimsemek isteyenler akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar’ demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını, çok çalışarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.İşte, 10 Kasımlar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk‘ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bu nedenledir ki, konuşmam daha çok O’nu tanımak ve anlamak üzerine yoğunlaşmıştır.” diye konuştu.

Her imrenilen faziletin örneği, her yüksekte tutulan idealin kahramanı, karanlığa düşmüş milletlerin meşalesi, medeni insanlığın her millet için örneği olan M. Kemal’i anlamak çok önemlidir”

Atatürk’ü anlamanın Atatürk’ü tanımayı gerekli kıldığına işaret eden Hatice Işıklar, bir şairin dilinden Atatürk’ü:“Atatürk de et artı kemik artı kandı / İnsan üstü değildi yani Atatürk / Atatürk de herkes gibi kusurları olan / Küçük, büyük de çirkin de olabilirdi / Ama güzeldi / Atatürk yorgunluk kahvesini bir su başında yudumlamayı / Serhat türkülerini, alaturkayı mesela Safiye Ayla’yı / Yemeklerden fasulye pilakisini seven / Miri kelam bir İstanbul efendisi / Aşık ve şair, mahcup ve ürkek / ama Karadenizli değil Karadeniz kadar canlı / adanalı değil ama adanalı kadar sıcakkanlı / Ve bir Aydınlı kadar oturaklı ve zeybek /Velhasıl bizim mayamızdan bizim kumaşımızdandı Mustafa Kemal / insanüstü değildi Atatürk, tam insandı.” sözleriyle anlatırken, şunları söyledi; “Ölenler ölümsüzlüğe göç ederken, etkileriyle, davranışlarıyla, fikir ve idealleriyle, insana, insan haklarına değer vermiş, sadece Türk milleti üzerinde değil, tüm dünya milletleri üzerinde de etkili olmuş, dünya devletlerinin takdir ve hayranlığını kazanmıştır. Her imrenilen faziletin örneği, her yüksekte tutulan idealin kahramanı, karanlığa düşmüş milletlerin meşalesi, medeni insanlığın her millet için örneği olan M. Kemal’i anlamak çok önemlidir. Onu anlamak demek; Onu yakamızda taşıdığımız kadar fikir ve eylemlerimizde de taşıyabilmek, onu özlemek kadar özümseyebilmek, onunla yarışan ama onu aşmış Mustafa Kemalleri yetiştirebilmek demektir. Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında ilerlemelidir. Hatırlatmak isterim ki; Mustafa Kemal’in hedeflediği Türk genci; devletin bölünmez bütünlüğünü kararlılıkla savunur. Hukuka ve kanunlara saygılıdır. Fikirleri ve idealleri müspet ilime ve akla dayanır. Dinamiktir, taassuba ve statükoculuğa karşıdır. Adalettin ödün vermez. Türk milleti için hizmeti ilke edinmiştir. Milli birlik ve beraberliğe inanır. Dine ve manevi inançlara gönülden bağıdır ve saygılıdır. Bu hürmetin dayanağını da laiklikten almaktadır. Atatürk7ün büyük emeklerle kurulan Cumhuriyeti, bu özellikler ile donanımlı olan Türk gençliğine, Türk gençliğini ise Türk Cumhuriyeti’nin öğretmenlerine emanet ettiğinin farkında olan bireyler olarak, hedefe ulaşana dek çalışmaya devam edeceğimize söz veriyoruz. Bizler Atatürk’ün emanet ettiği yeni neslin öğretmenleriyiz, biz Atatürkçüyüz. Bugün seni anmanın, senin izinden yürümenin gururuyla, ülkemizi nice Mustafa Kemal’lerle dolduracağımıza ant içiyor, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.”

Çelik: “Tarihinin akışını değiştirmiş bir kahramandır”

Atatürk’ün askeri kişiliği konulu konuşma, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda görevli Hv. Svn. ÜsteğmenMustafa Çelik tarafından yapıldı. Tarihe yön veren ve toplumsal değişimi gerçekleştiren büyük liderlerin köklü bir tarihe sahip, büyük milletlerin bağrından çıktığını dile getiren Çelik, “Sadece Türk Milleti değil, bütün dünya kabul etmektedir ki bir tevazu abidesi olarak insanların gönüllerini fetheden Mustafa Kemal Atatürk; Dünya tarihinde müstesna bir yeri olan, dünya uluslarının saygı ve hayranlık beslediği büyük bir insandır. İstiklal hissi taşıyan bütün uluslar için sönmeyen bir meşaledir. 20. yüzyılı simgeleyen şahsiyetlerden en önemlisidir. Tarihinin akışını değiştirmiş bir kahramandır. Eşsiz bir devlet adamı ve liderdir. Ama bunların hepsinden önce Mustafa Kemal Atatürk; askerlik mesleğine büyük katkılarda bulunmuş müstesna bir asker, Komutanlık sanatının tüm inceliklerine hakim olan mükemmel bir komutandır. Atatürk’ün şahsiyetinin diğer bütün vasıflarını etkileyen, onların oluşmasına ve gelişmesine yardımcı olan en önemli özelliği de asker asker olmasıdır.” diye konuştu.

Birinci gelen şiirler okundu

“Atatürk’ün Dünyadaki Yeri, Yabancı Devlet Adamlarının ve Gazetecilerin Hakkındaki Görüşleri ve Düşünceleri”konulu konuşmayı da Keşan Anadolu Lisesi’nden iki öğrenci yaptı. Program, “Atatürk İlkeleri”nin öğrenciler;“Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”nin de Keşan Anadolu Lisesi öğretmeni Fikret Uslu tarafından okunması ile devam etti. “Türk Gençliğinin Atatürk’e Cevabı”nın Keşan Anadolu Lisesi’nden bir öğrenci eşliğinde tüm öğrencilerle birlikte okunmasıyla süren programda, Keşan Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan oratoryo canlı tablo sunuldu. Programda daha sonra Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında; ilkokullar kategorisinde birinci olan Özel Aden İlkokulu öğrencisi Emir Solak “Canım Atam” şiirini, ortaokullar kategorisinde birinci olan Özel Aden Ortaokulu öğrencisi Mehmet Kaan Onaran “Yol” şiirini, liseler kategorisinde Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Eslem İnce “Bir Tutkudur Kemal Atatürk” adlı şiirini okudu. Program, Keşan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ve ardından Keşan Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Seray Gürses yönetiminde 10. Yıl Marşı’nın öğrenciler eşliğinde seslendirilmesi ile sona erdi.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz…

www.gundemsaros.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL