TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 358.274
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 23.759
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.103
Siyaset
 • Okuma Sayısı: 119

 • TARIMSAL EKİPMAN DESTEKLERİ FİİLEN ORTADAN KALKTI

  CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ekonomik kriz nedeniyle çiftçinin tarımsal desteklerden yararlanamadığını söyledi. TBMM’de bir açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu ekonomik krizin etkisinin Bakanlığın tarımsal makine ve alet..

  TARIMSAL EKİPMAN DESTEKLERİ FİİLEN ORTADAN KALKTI

  CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ekonomik kriz nedeniyle çiftçinin tarımsal desteklerden yararlanamadığını söyledi.

  TBMM’de bir açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu ekonomik krizin etkisinin Bakanlığın tarımsal makine ve alet kullanımında verdiği desteklerde görüldüğünü ifade ederek şunları söyledi:

  “Tarım Bakanlığının desteklemelerini enflasyon canavarı ve dövizdeki belirsizlik yok ediyor. Son yıllarda Bakanlık, tarımda kullanılan alet ve ekipmanlar için destekleme veriyor ancak çiftçimiz bu desteklemelerden şimdilerde hiç yararlanamıyor. Neden mi? Çünkü desteklemeler zamanında ödenmiyor.

  Uygulamaya göre çiftçi, aldığı alet ve ekipmanın proforma faturasını verecek, ürünü satan firma da sattığı ürünün yarı parasını destekleme olarak Bakanlıktan alacak. Ancak ödemeler en az yedi, sekiz ay geç yapılınca tarım makinalarını yapan üreticiler bunları satmak istemiyor çünkü sattığı ürünün fiyatı zaten bu zamanda çoktan artmış oluyor.

  Dövizdeki belirsizlik satışları engelliyor; bu durumdan hem tarım aletleri üretenlerimiz hem de çiftçilerimiz şikâyetçi. Uyguladığınız ekonomi politikalarından dolayı çiftçimiz; ilaca, gübreye, mazota, tohuma yetişemezken şimdi de ekipman alamaz, alet ekipmanlara verilen desteklerden yararlanamaz duruma düştü.”

   

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL