Çevre Güncel

Taş ocağı sadece mevkii değiştirdi

Erdoğan DEMİR- Yeni Mahalle’de Ramazan Bayramı’ndan sonra biteceği belirtilen ancak, bayramın ardından farklı bir alanda tekrar başlayan taş ocağı faaliyetleri mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. Keşan Kent Konseyi ve Keşan..

Erdoğan DEMİR-

Yeni Mahalle’de Ramazan Bayramı’ndan sonra biteceği belirtilen ancak, bayramın ardından farklı bir alanda tekrar başlayan taş ocağı faaliyetleri mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu tarafından geçen cumartesi günü basın açıklaması düzenlendi.
Saat 13.00 sıralarında başlayan basın açıklamasına, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu Sözcüsü Saliha Kafalı ve mahalle sakinleri katıldı.

Kafalı: “Belediye başkanımızı bekliyoruz”
Sözlerine Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun, Yeni Mahalle’deki taş çıkarma çalışmaları hakkındaki sözlerine değinerek başlayan Kafalı, Helvacıoğlu’nun çalışmalardan rahatsız olduğunu söylediğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Başkanımız buradaki çalışmaların bayrama kadar biteceğini bildirmişti. Ama şunu görüyoruz ki, mahcup olmama adına ‘bayrama kadar demiştim’ dedi. Aslında biz bu işin böyle olmayacağının farkındaydık. Çalışmaların devam edeceğini biliyorduk ve tam da düşündüğümüz gibi oldu. Dünden beri burada çalışmalar devam ediyor. Makinalar geldi ve tekrardan çalışmalara başlanacağını öğrendik. Bugün de baktığımızda çalışmalar başlamış. Hatta bugün saat 11.00 gibi ben geldim ve çekim yapmaya başladım. Makina benim çekim yaptığımı gördükten sonra durdu ve saat 11.30’dan beridir çalışmıyor. Sayın başkanımız ‘Bayramdan sonra şayet orada makine görürseniz, çalışmalar yapılırsa ben bayrak açıp çalışmaların önünde durup çalışmaları yaptırmayacağım’ demişti. Şu anda başkanımızı bekliyoruz. Bu konuda bize verecek bir cevabı var mı çok merak ediyoruz.”
Kafalı’nın ardından Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz aldı.

Karagöz: “Halkı kandırmaya gerek yok”
Sözlerine “Halkı kandırmaya gerek yok” diyerek başlayan Karagöz, proje tanıtım dosyasını işaret ederek, şunları söyledi: “5 yıllığına ruhsat alınmış. ÇED gerekli değildir kararı verilmiş. Bu karar ruhsatın iznidir. Bu izin iptal edilmediği sürece 5 yıl süreyle BOTAŞ buradan istediği gibi taş almaya devam eder ve almaya da devam edecektir. Mahkeme bir ara karar verdi ve onlardan savunma isteyip 15 gün süre vermişti. 25 Nisan’da BOTAŞ tekrardan mahkemeye müracaat ediyor. Müdahil olmak istiyor. Bizim haksız yere dava açtığımızı ve bizim dava dilekçemizin ret edilmesini talep ediyor. Daha detaylı savunma yapabilmek için de 25 Nisan’dan sonrasına 15 günlük ek süre istiyor ve mahkemede ara karar veriyor. Ara kararda valiliğin yanında müdahilliğini kabul ediyor ve 15 gün ek süre veriyor. 15 gün ek süre aşağı yukarı 10 veya 12 Mayıs gibi dolmuş olacak. Ondan sonra mahkeme kararını açıklayacak. Sonrasında ise, bilirkişi incelemesi yapılacak.”

“Faaliyetler, yürütme kararı iptal
edilmediği sürece sonlanmayacaktır”
Taş ocağındaki faaliyetlerin yürütme kararı iptal edilmediği sürece sonlanmayacağını ve bunun için de “ÇED gerekli değildir” kararının iptal edilmek zorunda olduğunu söyleyen Hasan Karagöz, sözlerine şöyle devam etti: “Bu karar iptal edilmediği sürece 5 yıl Keşan halkının ve bu mahalle halkının başına beladır. Kim ne söyleyecekse bu gerçeklik üzerine söylesin. Bunu söylesinler hiç sorun değil bizim için. Bunu söyleyecek olanı alkışlarız da. Mesela Edirne Valiliği ‘ÇED gerekli değildir kararını geri çektim, iptal ettim’ demesi yetmiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü web sitesinde ‘BOTAŞ şu proje tanıtım dosyasıyla ilgili verilmiş olan ÇED gerekli değildir kararı iptal edilmiştir.’ açıklamasını yapsınlar ve sitede orada görelim. Zaten mahkeme ve dava da düşmüş olacak. Ondan sonra kim ne söylüyorsa doğru söylemiş olacak. 0 taş almak için izindir. O izin iptal edilmediği sürece söylenenlerin hepsi hikaye, gerisi masal. Devam edecekler.”

“ÇED gerekli değildir kararının
iptal edilmesi gerekiyor”
Taş ocağındaki faaliyetlerin devam edeceğini düşündüklerini ancak bekledikleri zamandan önce çalışmaların başladığını ifade eden Karagöz, gerekli suç duyurularının yapıldığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Savcılık soruşturma başlattı. Mahalle halkını rahatsız ediyor gibi konulardan soruşturma şu anda yürüyor. Dolayısıyla proje tanıtım dosyasında taahhüt ettiklerinin gereğini yapıyor olabilirler artık. Çünkü orada çok net diyor. Fazla gürültü ve ses olmaması için 1 ekskavatör, 1 yükleyici, 3 kamyonla çalışacağız ve sesi azaltmak için ara ara bunları durduracağız diye taahhüt ediyor. Belki bundan sonra öyle bir şey yaparlar. Bilemiyoruz. Suçlu durumdan çıkmak için onu yapıyor olabilirler. Ama mücadele verilmeden bu iş olmayacak ve sonuçlanmayacak. Makinanın önüne yatması veya makinaların durması yetmiyor. ÇED gerekli değildir kararının iptal edilmesi gerekiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü web sitesinde yayınlanıp duyurulması gerekiyor. Bu yapılmadığı sürece söylenenlerin hepsi masal. Yine durdurabilirler, 3 ayda çalışmayabilir. ÇED gerekli değildir kararı geri çekilmez veya iptal edilmezse 3 ay sonra gelir burada çatır çatır çalışmaya başlar.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL