Çevre

Taş ocağındaki patlatma için suç duyurusu

Haber-Kamera İlkay ÖZEL Keşan’da gündemi uzun süreden beri meşgul eden Belkoop mevkiindeki taş ocağı ile ilgili vatandaşlar ve mahallle sakinleri  ocakta patlatma yapılması nedeniyle 29 Nisan 2022 Cuma günü Kaymakamlığa..

Haber-Kamera İlkay ÖZEL

Keşan’da gündemi uzun süreden beri meşgul eden Belkoop mevkiindeki taş ocağı ile ilgili vatandaşlar ve mahallle sakinleri  ocakta patlatma yapılması nedeniyle 29 Nisan 2022 Cuma günü Kaymakamlığa ve Savcılığa suç duyurusunda bulunan dilekçelerini teslim etti.

Bu zamana kadar  kendilerini kimsenin duymadığını belirten Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu üyeleri,  açılan davalar ve gelinen nokta için “Bizi kimse duymadı, işi somuta götürmeye karar verdik.” dedi

Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu üyeleri, konuyla ilgili olarak Keşan Kaymakamlığı önünde basın açıklaması düzenledi.

Keşan Kent Çevre Ekoloji Platform Sözcüsü Saliha Kafalı tarafından okunan basın açıklaması şöyle:

“SESİMİZİ DUYAN OLMADI”

“21 Aralık 2021 tarihinden bugüne kadar taş ocaklarıyla alakalı olarak, tepkilerimizi ve taleplerimizi dile getirdik. Bu konuda, davamızı açtık ama sesimizi duyuramadık. İlgili ve yetkilileri göreve davet ettik. Ancak, yine sesimizi duyuramadık. Bizi bu konuda, kimse duymadı. Herhangi bir gelişme göremedik. Bu nedenle işi somuta dökmeye karar verdik. Keşan Kaymakamlığı’na ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu dilekçelerini teslim ediyoruz. İnşallah bundan sonra, oradaki talanın durdurularak, hukukun tesis edileceğini umuyoruz.”
Kafalı’nın konuşmasının ardından Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu üyeleri tarafından dilekçeler Keşan Kaymakamlığı’na teslim edildi.

DİLEKÇE METNİ ŞÖYLE;

Keşan Kaymakamlığı’na verilen dilekçede ise şunlara yer verildi: “BOTAŞ tarafından Edirne ili, Keşan İlçesi, Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde, 22/2022-01 izin ve 3420486 erişim numaralı hammadde üretim izin alanı içerisinde belirlenen 8.35 ha’lik proje alanında ‘Taş (Kalker) Ocağı’ projesinin gerçekleştirilmesi için hazırlattırılıp, Edime Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü web sayfası duyurular 2 Mart 2022 tarihinde yayımlanan Proje Tanıtım Dosyasına (PTD) Edirne Valiliği tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilerek bu karar da 3 Mart 2022 tarihinde aynı müdürlüğün ilgili sitesinde yayımlanmıştır. BOTAŞ’ın sunduğu Proje Tanıtım Dosyasının 6. Sayfasında söz konusu taş ocağından taşların bir adet ekskavatör ile kırılarak alınacağı ve patlatma yapılmayacağı açık olarak belirtilmektedir. Yine aynı proje tanıtım dosyasının 8. sayfasında sesi, gürültüyü ve tozuşmayı en aza indirmek için belli aralıklarla 1 adet ekskavatör, 1 adet yükleyici, 3 adet kamyon ve 1 adet arazöz çalıştırılacağı açık bir şekilde belirtilmektedir. BOTAŞ proje tanıtım dosyasındaki bu taahhütlerinin hiç birine uymamakta, sayısı beşe çıkan ekskavatör, 10’un üzerinde kamyon ile cumartesi, pazar demeden her gün çalışmaktadır. BOTAŞ tüm taahhütlerinin aksine kamu düzenini hiçe sayarak Keşan Yeni Mahalle Bel-Koop konutlarına160 metre mesafede olan taş ocağında 11 Nisan 2022 tarihinde başlayarak bu güne kadar patlayıcı maddelerle patlatmalar yaparak taş çıkarmaktadır.

Proje tanıtım dosyasında resmen bildirilen faaliyet patlatmalı değildir. Usul ve yasaya aykırı, kamu düzenini bozan bu faaliyetin derhal durdurulması gerekmektedir. Bu durum mahalle halkımı, hasta ve yaşlıları, çocukları ciddi anlamda tedirgin etmekte, ses, gürültü, tozuşma kat kat arttı gibi dinamit patlatmaları ile sonucu oluşan sarsıntılar ayrı bir tedirginlik yaratmaktadır. Yapılacak inceleme sonucunda mevzuata aykırı faaliyetlerde bulunan, proje tanıtım dosyasına aykırı sayıda iş makinaları çalıştıran, dinamit patlamaları yapan ve yaptıranların, mevzuata ve PTD içeriğine aykırı faaliyet yürüten taş ocağı sorumlularının, ilgili şirket sahip ve yöneticilerinin hakkında soruşturma yapılmasını ve ayrı ayrı bir çok hukuksuz faaliyetlerin sorumluları hakkında kamu davası açılmasının ve kamu düzeninin sağlanması ve devletin kurallarını hakim kalınması açısından dinamit patlatmalarının ivedilikle durdurulması talimatının ilgili birimlere verilmesi hususlarını saygıyla sayı makamınıza arz ve talep ederiz.”

HELVACIOĞLU BAYRAMDAN SONRA OCAK KAPANACAK DEMİŞTİ

Öte yandan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, kendisinin de bu ocağa karşı olduğunu belirterek “Ramazan Bayramı’nın ardından bu ocak faaliyetlerine son verecek. Eğer çalışmaya devam ederse ben de Keşanlı çevreci hemşehrilerimle beraber taş ocağına gidip makinaları durduracağım” açıklamasında bulunmuştu.

BÜTÜN GÖZLER BAYRAMDAN SONRAYA ÇEVRİLDİ

Helvacıoğlu‘nun bu açıklaması üzerine şimdi tüm mahalle sakinlerinin ve Keşanlıların gözü bayramdan sonraya ve ocağın faaliyetlerine son verip vermeyeceğine çevrildi.

Vatandaşlar, “Eğer bayramdan  sonra bu ocak çalışmaya devam edecekse ne olacak hep beraber göreceğiz? ” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL