Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 223

Tasavvuf ve Kadir Gecesi…

    Saide YAPICI syapici@kesanpostasi.com   “Rabbi yessir-velâ tuassir Rabbi temmim bi”l hayr-Rabbim Kolaylaştır Zorlaştırma,Rabbim Hayırla Sonuçlandır”.   Ramazan ‘a veda günlerindeyiz,Ya Mucib (c.c) olan Allah bin aydan hayırlı olan bu gecede..

Tasavvuf ve Kadir Gecesi…

13150025_10208281496887652_466147989_n

    Saide YAPICI

syapici@kesanpostasi.com

  “Rabbi yessir-velâ tuassir Rabbi temmim bi”l hayr-Rabbim Kolaylaştır Zorlaştırma,Rabbim Hayırla Sonuçlandır”.
  Ramazan ‘a veda günlerindeyiz,Ya Mucib (c.c) olan Allah bin aydan hayırlı olan bu gecede dualarımızı ilahi rızasına ulaştırsın.Bu kutlu günde amel,ibadetle müşahade ile erilecek olan hayır ve sevap,bin ay amel ile kazanılacak olan hayır ve sevaptan daha fazla hayırlıdır.Alimler Kadir Gecesini Ramazan ı Şerif”in son on gününde aranması gerektiğini beyan ederek,müslümanları ibadete teşvik etmişlerdir.Allah”ın rızasını gözetenler ise her geceyi Kadir gecesi gibi bilip Allah”a ibadet ederler.Hz.Mevlana Kadir gecesini beyitlerinde vurgulayarak şöyle der;  Bedenin kadir gecesidir. Onun yüzünden nice devletler elde edilir. Canın da dolunaydır. Karanlıklar onun yüzünden yarılıp yok olur.
Hak Kadir gecesidir. Can, yani insan bütün geceleri sınasın diye geceler içinde gizlidir.
Bütün geceler Kadir gecesi değildir. Ancak her gecenin Kadir gecesi olma ihtimali de yok değildir.”
Hz.Mevlana kadir gecesini insan bedeninin evvelde ve ahirde kendi benliğini bulup,bilinmezlikten bilinirliğe,Hakk”ı tanıyıp bilinmezlik karanlığından kurtuluşu olarak tanımlar..
“Kadir gecesinde neler yapılabilir?”sorusu birkaç gün öncesinden telefon ve söyleşi günlerinde sorularla başladı.Yine Hz.Mevlana”nın bir gazeli ile cevaplayalım;   Ey kardeşim bir gececik de uyumasan ne olur?
Mum gibi uyanık olsan, kıvılcım gibi diri olsan ne olur?
Gök kapıları geceleyin açılır, bahtlar gece uyanır.
Sen de ay gibi uyuma da talih yıldızın parlasın, güzelleşsin.
Sen göklere mensup bir kişi isen, elbette o âleme özlemin vardır.
Bu kirli dünyada gökyüzünden uzak kalamazsın;
yücelerden başla bir yerde yatıp uyuyamazsın ki!
Geceleyin yürü ki, yollar geceleyin alınır; menzillere geceleyin varılır.
Eğer sen O eşsiz padişahı istiyorsan, O’nun yoluna koyulmak için sefere çıkmışsan bu sefer de uyuma.
İşte Mevlana bu beyitleri ışığında; Kadir gecesini en güzel şekilde ihya etmenin geceyi uyanık geçirerek ibadetle meşgul olmanın önemini vurgular.Bu gece televizyonlarımızdan,telefonlarımızdan,internetin-sosyal iletişim sayfalarından kendimizi alıp uyanıklık halimizi dünya uykusu haline dönüştürmeyelim.Bizlere hizmet sunan araçlarımız amaçlarımız haline dönüşmesin.Yapılan duaların”el mucib”kapısına ulaşmamasının tek sebebi samimiyetten uzak ezber dualar ile tefekkürsüz,düşünmeksizin duaya açılan ellerden ibaret oluşudur.Resullullah(S.a.v)Efendimiz  Ramazan”ın son on gününde itikafı ümmetine tavsiye etmiştir.Bu gece Hz.Mevlana”nın deyimiyle “Kadir gecesi olan beden”tefekkür ve şükür ile kıbleye yönelip müsait olunan zaman süresince “Tevhid-La ilahe illallah” zikri ile gecesini sünnet İ seniyeye göre geçirebilir.Hz.Mevlana Resullullah(S.a.v)efendimizin gece ibadetlerini aşkının bir coşkusu olduğunu vurgular.
Tüm insanlığın “aşkla” ve “lâyıkıyla”eda edeceğini umduğumuz bu mübarek gecede Yüce Allah”ın tüm dualarımıza icabet etmesi temennisiyle,Kadir gecemiz mübarek olsun.

BU BİR REKLAMDIR

Saros da Ne Nerede Tanıtım Filmi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL