Bölgeden Güncel Manşet

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi oluyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi oluyor

 

13 Kentin Büyükşehir Belediyesi Olmasına İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı’na Sunuldu.

Eğer hazırlanan rapor meclisten olduğu gibi geçerse, edindiğimiz bilgilere göre durum şöyle olacak;

Tekirdağ merkezde bir ilçe belediyesi kurulması kararı alınmış ve bu belediyenin adı SÜLEYMANŞAH olarak belirlenmiş durumda. Çorlu ise; ikiye ayrılarak, iki belediye oluşturulacak. Çorlu belediyesi görevine aynı yerden devam ederken, Marmaracık beldesi ilçe olacak ve adı da ERGENE ilçesi olarak değiştirilecek. Bu arada bir belde daha ilçe olma hakkını kazanacak, bu beldenin adı da çoktan ilçe olmayı hak eden KAPAKLI beldesi olacak. KAPAKLI 70 binin üzerindeki nüfusu ile ilçe olmayı çoktan hak eden beldelerden biriydi. Kanun bu şekliyle onaylanması durumunda kapanacak olan ve üç dönemdir DSP’li ULAŞ beldesi belediye başkanı olan Kenan Demiray’ın CHP’ye,  yine iki dönemdir DSP’li belediye başkanı olan İrfan Mandalının da Ak Partiye geçeceği kulağımıza gelen duyumlar arasında. Ak Partinin yargılanarak 8 yıl 3 ay ceza alan, ancak bu cezası temyiz aşamasında olan dosyasına rağmen,  Ak Partiye Mandalı’yı kabul edip etmeyeceğini, herkes gibi bizde merak ediyoruz.

KANUN TASARISIN DA  BAŞKA NELER VAR?

Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’ın büyükşehir belediyesi olmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’ın büyükşehir belediyesi olmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın gerekçesinde, yönetim, planlama ve koordinasyon açısından belediye sınırı mülki sınır olacak biçimde optimal ölçekte hizmet üretebilecek güçlü yerel yönetim yapılarının varlığına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. 5216 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 2004′ten bugüne kadar İstanbul ve Kocaeli illerinde uygulanan kamu hizmetlerinin sunumunda etkinlik sağladığının görüldüğü vurgulanan gerekçede şöyle denildi:

“Hazırlanan kanun tasarısı, bu düzenlemenin mevcut 14 büyükşehir belediyesinin yanı sıra yeni kurulacak 13 büyükşehir belediyesi için de uygulamaya konulmasını öngörmektedir. Ülkemizde son büyükşehir belediyesinin kurulması üzerinden 12 yıl geçmiş bulunmaktadır. Geçen 12 yıllık süre sonrasında idari, ekonomik ve sosyal nedenlerle yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kanun tasarısıyla Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürülmüş, İstanbul ve Kocaeli’ne benzer biçimde bu illere ilaveten Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun illerindeki büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırı haline getirilmiştir. Kanun tasarıyla bu illerdeki büyükşehir sınırları içindeki belde belediyeleri ve orman köyleri dahil köylerin tüzel kişilikleri kaldırılmakta, Büyükşehir’e dönüştürülecek illerde en az bir ilçe kurulmakta, büyükşehir olmayan 52 ilde, nüfusu 2000′nin altındaki belde belediyelerinin tüzel kişiliğine son verilmektedir. Hazırlanan tasarının getirdiği düzenleme çerçevesinde 56 milyon vatandaşımız büyükşehir belediye sınırlan içinde yer alacaktır.

www.olayaktif.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL