Güncel Manşet

“Tekirdağ, Süleymanpaşa değildir” imza kampanyası başlıyor

“Tekirdağ, Süleymanpaşa değildir” imza kampanyası başlıyor

Tekirdağ’ın isminin Büyükşehir yapılmasının ardından 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren isminin Süleyman Şah olarak değiştirilmeye çalıştrırılması nedeniyle Tekirdağ isminin yaşatılması için imza kampamyası başlatılacak.Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle;

 nijat sakla (1)

 

6 Kasım 2012’de  TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelere başlanan ve aralıksız 7 gün süren yeni büyükşehirler tasarısı uzun görüşmeler sonucu yasalaşarak 13 il Büyükşehir kapsamına alındı.

Tekirdağ ilimizde yeni Büyükşehirler arasındaki yerini aldı. Fakat 90 yıllık Tekirdağ Merkez’in adının da değiştirilmesi gündeme geldi ve bir oldu bittiyle önce Süleyman Şah yapıldı. Bir tarihi hata yapıldığı yazılarımız sonucu anlaşılınca, bu isimden vazgeçilip, Tekirdağ Merkez ilçenin adı Süleymanpaşa da Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlendi.

Tekirdağlılar 90 yıldır Tekirdağ adıyla yaşadıkları kentte 1 Nisan 2014 itibari ile Süleymanpaşalı diye yaşamaya başladılar.

Bir çok kişi bu değişimi Facebook sosyal paylaşım sitesinden fark etti. Tepkiler çığ gibi büyürken, kamu adına bizlerde çok zaman bu rahatsızlığı dile getirdik. Fakat yetkililerce çok fazla dikkate alınmamış olacak ki, Tekirdağlıların yaşadıkları kentin isminin değiştirilirken 180 bin kişiye sorulmamasına bir kırgınlıkları olduğu gerçeği de farkedilemedi.

Bu sebeple 14-21  Mayıs tarihlerin de  10.00-17.00 saatleri arasında “TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞA DEĞİLDİR” ve “YAŞADIĞIMIZ KENTİN İSMİNİ TEKİRDAĞLILAR BELİRLİYOR” başlıkları ile bir imza kampanyasını Tuğlalı Park ve TEKİRA önünde başlatıyoruz.

İmza kampanyasında TEKİRDAĞ, RUMELİ,  RODOSTO, GANOS, MARMARA, TEKFURDAĞ, MERKEZ, MUSTAFA KEMAL PAŞA, NAMIK KEMAL, SÜLEYMANPAŞA, HİÇBİRİ seçenekleri ile birlikte yeni önerilerin de imza esnasında önerinin belirtilmesi sağlanacaktır.

Tekirdağ’da 90 yıldır aynı adla yaşayan 180 bin kişinin yaşadığı kentin adını belirlemesi için bir referandum isteğinin yetkililere ulaştırılması adına düzenlenecek bu imza kampanyasına tüm Tekirdağ merkez de yaşayan vatandaşlarımızı imza atmaya davet ediyoruz.

Konuya ilişkin açıklama yapan Nijat Ayvaz; bu imza kampanyası fikri, uzun zamandır yazdığımız ve Süleymanpaşa’nın bu kentte yaşayan bizlere dayatılmış bir isim olduğu gerçeğini bir kez daha gündeme getirmek için yapılmaktadır.  Tekirdağ hepimizin ve bize dayatılan Süleymanpaşa adıyla değil, bir referandumla Tekirdağlılar yaşadığı kentin adını seçme hakkını istiyor. Diyoruz.

İmza kampanyası 5-8 Haziran tarihleri arasında 50. si düzenlenecek olan Tekirdağ Kiraz Festivali (Süleymanpaşa Kiraz Festivali) süresince sahil dolgu alanında da devam edecektir. Tüm halkımızı bu imza kampanyasına davet ediyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL