TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 362.213
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.465
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 198
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.160
Güncel Video Galeri

Temiz Keşan Derneği Kadıköy Barajı’ndaki su sorununa dikkat çekti (Videolu Haber)

Temiz Keşan Derneği Denetim Kurulu Başkanı Serbay Aksu yaptığı açıklama ile Kadıköy Barajı’ndaki  su sıkıntısına dikkat çekti. Aksu’nun açıklaması şöyle;   Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Barajı’nda Belediye Başkanımız sayın Mustafa Helvacıoğlu,..

Temiz Keşan Derneği Denetim Kurulu Başkanı Serbay Aksu yaptığı açıklama ile Kadıköy Barajı’ndaki  su sıkıntısına dikkat çekti.

Aksu’nun açıklaması şöyle;

 

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Barajı’nda Belediye Başkanımız sayın Mustafa Helvacıoğlu, Belediye Başkan Yardımcımız sayın Yakup Balcı, Belediye Başkan Vekili sayın Nehir Gergin, Su İşleri Müdürü sayın Erhan  bey ve Elektrik Mühendisi Mert Bey’in katılımı ile yapılan bir basın açıklamasında;

Barajlarımızda ki su doluluk oranının %8, kullanılabilir suyun %1 olduğunu ve ortalama 3 aylık suyumuzun kaldığını bizlere anlatarak hem durum analizi hem de suyumuz ile ilgili bir farkındalık yaratmak ve suyun değerinin bizler için ne kadar önemli olduğunu açıklayan herkese bir kez daha teşekkür ederiz.

Öncelikle bu durum sadece bölgemiz değil, ülkemizin birçok bölgesinde yağış formlarında ki değişikliklerden, iklim değişikliğinden dolayı kuraklığa neden olmaktadır. Ve maalesef ki bu durum üzerinde biz insanoğlunun etkisi oldukça fazladır.

Yüzeysel su olarak belediye başkanımız bizlere durumumuzu net bir şekilde ortaya koymuştur. 8 Aralık 2020 tarihinde mezun olduğum Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan TECER hocamızın ulusal basına yapmış olduğu açıklamada; Yeraltı sularının %85 oranında tükendiği ifade edilmiştir.

Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda bölgemizde yüzeysel ve yeraltı suyumuz alarm vermektedir. Yeraltı suyu çok stratejiktir. En kötü zaman ve şartlarda kullanılmak üzere saklanması gerekir. Aşırı şehirleşme ve betonlaşma yüzünden yağmur ve karın toprak ile buluşması engelleniyorsa yağış akışa geçer ve bu suyu kaybederiz. Onun için yeraltı suyunun petrolden bile değerli olacağı zamanlar bizleri beklemektedir. Ayrıca ne buharlaşmayı durdurabiliriz, ne suni yağışlar oluşturabiliriz, ne de yağacak yağmuru durdurabiliriz. Onun için değişen iklim şartlarına göre elimizdeki su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Su yönetimini iyi yapmak en önemli görevimizdir.

Kuraklık ile ilgili biz insanlar ve yerel yönetimlerden başlayarak mücadele etmemiz gerekir. Bizlere düşen görev; kişi başı su kullanımını mümkün olduğu kadar düşürmektir. Su tasarrufunu başarmalı, su israfının önüne geçmeliyiz. Tasarruflu musluklar kullanılmalı ve hatta yerel yönetimler tarafından bu ürünler teşvik edilmeli mümkünse bedelsiz bir şekilde vatandaşa dağıtılmalıdır.

Suyun en çok kullanıldığı sektörlerde yatırım maliyetlerini çok yüksek olmayan projelerle kullanılan suyun geri kazanılması ve yeniden kullanılması sağlayabiliriz.

Bölgemizde tarım ve çeltik ekimi yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Tarla,bahçe,seralarda ve özellikle çeltik üretimi esnasında suyu çok fazla kullanıyoruz. Çeltik üretiminde göllendirme tekniğini kullanıyoruz, bu durum yüzeysel ve yer altı suyumuzu fazlasıyla tüketmektedir. Balıkesir bölgesinde ve Keşan’da bazı çiftçilerimizin çeltik üretiminde damlama sulama yöntemini kullandığını gözlemliyoruz. Tarımda damlama sulama yönteminin yaygınlaştırılarak kullanılması su ve enerji tasarrufu konusunda önemli bir kaynaktır.

Özellikle yerel yönetimler;

Parkların altına sarnıç vb. su depolama sistemleri kurarak yağmur sularının depolanmasını ve sulama amaçlı kullanımını sağlamalıdır.”

 

 

İLANIN DETAYINI GÖRMEK İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL