TGD’den 10 Ocak Açıklaması…

TGD’den 10 Ocak Açıklaması…

Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Adına Başkan Orhan Doğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle; ” İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasında Ayrıca gündeme taşıdıkları haber konularıyla katkı sağlayan Gazetecilerimiz, vatandaşlar ile Kamu-diğer sivil toplum örgütleri ile yöneticiler arasında adeta bir köprü görevi yapmaktadırlar.  1961 Yılında Basın Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle...

Haberin Tarihi: 9 Ocak 2017 - Okunma Sayısı:339 defa okundu.

Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Adına Başkan Orhan Doğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle;

orhandogan” İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasında Ayrıca gündeme taşıdıkları haber konularıyla katkı sağlayan Gazetecilerimiz, vatandaşlar ile Kamu-diğer sivil toplum örgütleri ile yöneticiler arasında adeta bir köprü görevi yapmaktadırlar.

 1961 Yılında Basın Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ilan edilen “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’’n de cezaevlerinde hala tutuklu gazeteciler var. Her türlü olumsuz ortamda ilk gördüğünüz  kişiler mutlaka gazetecilerdir.

Her türlü iklim koşulunda,Doğal afetlerde,terör olaylarında,darbe girişimlerinde ve hertürlü olumsuzluklarda karışınızda mutlaka gazeteci görürsünüz.

Geçtiğimiz 15 Temmuz FETÖ terör örgütünün darbe girişiminde tüm olumsuzluklara rağmen Gazeteciler Silahlara karşı görevlerini yerine getirmişlerdir. Hatta en büyük örneğini de CNN Muhabiri göstererek telefonu ile Cumhurbaşkanı’nın canlı yayına bağlayıp  halka seslenmesini  sağladı.Onlar aldığı ücret kadar değil özveriyle görev yapmaktadırlar.

Basınla ilgili hazırlanan yasa ve yönetmeliklerde sorunların azaltılması yerine, ilave maddi manevi cezai yaptırımların getirilmeye çalışılması ise koşulların daha da kötüleşeceğine dair endişelerimizi artırmaktadır.

Haber alma ve haber verme hakkını sağlıklı bir biçimde kullanamayan meslektaşlarımız, güvenlik ve sahipsizlik ile ilgili sorunlarının giderilmesinin yanı sıra; basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, düşüncenin suç olmaktan çıkarılmasını, ellerinden alınan sosyal ve ekonomik hakların geri verilerek ekonomik anlamda refaha kavuşmalarını haklı olarak beklemeye ve tüm bunları yönetenlerden ısrarla talep etmeye devam ediyorlar.

        Öte yandan ülkemizde sadece çalışan gazetecilerin değil; işlerinden olan, çalıştıkları kurumlarından sudan bahanelerle çıkarılarak işsizlik sarmalına itilen ve sayıları binlerle ifade edilen ‘çalışmayan gazetecilerin’ de sorunları vardır.

Asıl üzerinde durulup, çözüm aranması gereken problemlerden biri de budur.

Bütün bu nedenlerle 10 Ocak tarihleri, gazeteciler için bir kutlama günü olmaktan çoktan çıkmış, dayanışma günü olarak anılır olmuştur.

TGD olarak meslektaşlarımızla güç birliği içerisinde olduğumuzu bir kez daha duyuruyor,  onurlu gazetecilik adına verdiğimiz mücadeleye, bundan böyle de aynı kararlılıkla devam edeceğimizi özellikle vurguluyoruz.

Tüm meslektaşlarımızı derneğimiz çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.”

 

                         

Yorum Kapalıdır.

Arşiv

Reklam Alanı