Güncel

THK Keşan Şubesi’nden Keşan Belediyesi’ne tepki

THK, bu yıl kurban derisi toplamayacak ERDOĞAN DEMİR- Türk Hava Kurumu (THK) Keşan Şubesi Başkanı Eyyup Kavazlar, kurban derisi toplamak için bayramın 1. ve 2. günlerinde kullanılmak üzere Keşan Belediyesi’nden..

THK Keşan Şubesi’nden Keşan Belediyesi’ne tepki

THK, bu yıl kurban derisi toplamayacak

ERDOĞAN DEMİR- Türk Hava Kurumu (THK) Keşan Şubesi Başkanı Eyyup Kavazlar, kurban derisi toplamak için bayramın 1. ve 2. günlerinde kullanılmak üzere Keşan Belediyesi’nden araç ve personel taleplerinin reddedildiğini, bu yüzden bu yıl deri toplamayacaklarını bildirdi.

Keşan Belediyesi’ne gönderilen talep yazısına gelen cevapta mücavir alanlarda yaşanan aşırı yağışların yarattığı olumsuzlukların bahane gösterildiğini kaydeden Kavazlar, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu, kuruma karşı takındığı tavır nedeniyle de eleştirdi.

“ARAÇ VE PERSONEL TALEPLERİMİZ REDDEDİLDİ”

Kavazlar, açıklamasında; “İlçemizde 1925 yılında kurulmuş olan T.H.K., kuruluşundan bu yana yerel yönetimlerin destekleriyle verilen deri toplama araçlarıyla ilçe merkezinden ve köylerimizden kurban derilerini toplamaktaydı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban derilerini toplama faaliyetinde kullanılmak üzere 15.06.2023 tarih 2023/13 sayılı yazımızla Keşan Belediye Başkanlığından; 1. gün için 5 adet kamyonet, 2 adet kamyon olmak üzere 7 araç; 2. gün için 2 kamyonet, 2 kamyon olmak üzere 4 araç isteğinde bulunduk. Yazımızda kurban derilerinin toplanmasında kullanılacak bu araç sürücülerine kurumumuz tarafından 500 TL günlük yevmiye ödeneceği belirtildi. Yazımızın sonunda da 20.06.2023 tarihine kadar tarafımıza bildirilmesi belirtilmiştir. 21.06.2023 Tarih E-1601-5443-000-47962 tarih sayılı Keşan Belediyesi’nin kurumumuza cevabı yazısında; <Mücavir alanlarımız olan Erikli, Yayla ve Danişment sahillerinde 17-18.06.2023 tarihinde meydana gelen yoğun yağış sonrası oluşan sel felaketi nedeniyle bozulan yol ve kaldırım hasarlarının giderilmesi çalışması sürecinde yoğun araç ve personel ihtiyacı olduğundan talebimize uygun cevap verilememiştir.> denildi.

Oysa araç konusundan bahse konu olan bölgeler aynı zamana İl Özel İdaresi sınırları içinde olmasından dolayı Keşan Belediyesi’nin ihtiyaç ve istekleri, İl Özel İdaresi tarafından karşılanabilecektir. Esas konu olan kurban derisinin toplanması Türk Hava Kurumu tarafından toplanmasına rağmen asıl olarak Keşan Belediyesi’nin asli görevlerinin içindedir. Eğer kurban derileri herhangi bir kurum tarafından toplanılmaması halinde kurban kesenler tarafından çöplüklere ve köylerde de dere yataklarına atılacaktır. Bu sıcak havalarda çok çabuk bozulan derileri çöplük sinekleri tarafından birçok salgın hastalıklarının patlamasına ve yayılmasına neden olacaktır. Bu tez benim şahsi görüşüm ve tezim değil sağlık kurumlarının görüşleri ve tezleridir” dedi.

“HELVACIOĞLU’NUN DAVRANIŞLARI BULUNDUĞU MAKAMA YAKIŞMIYOR”

Kavazlar, açıklamasına şöyle devam etti: “Kurum olarak cevabı yazı geldikten sonra yazıyı yazan Keşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Tahir Özçınar’ı telefonla arayarak kendisinin de daha önce çalıştığı yerin Keşan Devlet Hastanesi olduğu, bu konun hassas bir konu olduğunu ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile görüşüp anlatmalarını rica ettim. Araç konusu hakkında bölgemizde bulunan T.H.K. iç denetici müfettişlere telefon ile bildirdim. Edirne’de olan 2 kişilik müfettiş grubu Keşan Belediye Başkanından randevu almamızı ilettiler. Keşan Belediyesi sekretaryasından 22.06.2023 tarihli saat 14:00’te görüşmek için randevu talebimiz karşılandı. Randevu saatinde 2 müfettiş, 3 şube yönetim ve denetleme kurulu üyesiyle belediyeye gittiğimizde sekreter tarafından boş belediye başkanı odasına alındık.10-15 dakika sonra sekreter tekrar odaya gelerek belediye başkanının işlerinin uzadığını, onun yerine belediyeden 1 müdürü görevlendirdiğini söyledi. Az sonra İmar İşleri Müdürü Ali Ünal odaya geldi. Görüşmek istediğimiz konunun ne olduğunu sordu. Biz de kurban deri faaliyetlerinin yapılabilmesi için gerekli araç tahsisi konusu olduğunu söyledik Ali Bey,  konunun onun ilgi alanı içinde olmadığını konuyu başkana ileteceğinin ama bizim söylediğimiz gibi aktaramayacağını kendisinin de bir çalışan olduğunu belirtti. Ben de Ali Bey’e; <siz şimdi elçisiniz elçiye zeval olmaz lütfen konuştuklarımızın hepsini söyleyin> dedim. Sonuç olarak Sayın Belediye başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun bu şekildeki hareket ve davranışı bulunduğu makama yakışmayan davranıştır.”

“THK’NIN DERİ TOPLAMA FAALİYETİNE ENGEL OLMA GAYRETİ İÇİNDE”

Kavazlar, açıklamasını şöyle bitirdi: “Hadi belediye başkanı T.H.K. yöneticilerine karşı olumsuz bir tavır ve davranışlarına sahip olabilir. Fakat bu yöneticiler de ilçemizde 1925 yılından bu yana kurban derisi toplama faaliyetine destek olan kişilerdir.1925 yılından bu yana olan yönetimler ile belediye arasında hiçbir terslik olmadan yürütülen deri toplama faaliyeti Erikli, Yayla ve Danişment’te yağan yağıştan dolayı olan sel bahane edilerek araç tahsisi yapılmamış, T.H.K.’nın 2023 yılı deri toplama faaliyetine açık olarak engel olma gayreti içinde olduğu ortaya çıkmıştır. Belediyenin mücavir alanlara hizmet götürme mecburiyeti olduğu kadar tüm Keşan ilçesinin ve köylerinin tamamının temizliği, temizliğin yapılmamasından ortaya çıkacak sorumlulukları olduğunu unutmaması gerektiği, kamu yararına çalışan bir kurum ve yöneticileri olarak Keşan, belde ve köylerinde oluşabilecek hiçbir sağlık problemleriyle ilgisi kalmamakta olup bu gibi gelişecek olan olaylardan yerel yönetici olan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu olacağını sevgili Keşan halkına duyurulur. İş bu basın açıklamasını da kamuoyuna sunarız. Sağlıklı bayramlar dileriz. Keşan Belediyesi’nin deri toplamak için araç temin edilmemesi nedeniyle deri ihalesinden karşılanacak tutar Keşan’da yapılması gereken deri toplama faaliyetinin dış teminle yapılınca deri toplama gideri ihaleden gelecek tutarın 2 katından fazla olacağından Keşan T.H.K. şube yönetimi kurulu olarak 2023 yılında kurumu maddi zarara uğratmamak için bu kararı aynı zamanda deri toplamama kararı almıştır. Kamu oyuna duyurulur.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL