Güncel Manşet Okuma Sayısı: 12

TOBB Edirne’nin Geleceğine Katkı Veriyor…

TOBB Edirne Fen Lisesi Protokolü İmza Altına Alındı     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Edirne Valiliği arasında, kentte yapılması planlanan 16 derslikli Fen Lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli..

TOBB Edirne’nin Geleceğine Katkı Veriyor…

TOBB Edirne Fen Lisesi Protokolü İmza Altına Alındı

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Edirne Valiliği arasında, kentte yapılması planlanan 16 derslikli Fen Lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli pansiyon ve kapalı spor salonundan oluşan eğitim kompleksi için protokol imzalandı.

İmza törenine, Edirne Valisi Hasan Duruer, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı, Edirne TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Güler, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ve Başkan Yardımcısı Necmi Sezer ile Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Selahaddin Uyulgan katıldı.

İmza protokolü ve Ankara ziyaretleri ile ilgili bilgi veren Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunları kaydetti;

“30 Ocak tarihinde Ankara’da iki önemli ziyaret gerçekleştirdik. Öncelikle Trakya heyeti olarak Edirne Milletvekili yeni Sağlık Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret etme fırsatı bularak hayırlı olsun dileklerinde bulunduk. Daha sonra Trakya Heyetinden ayrılarak Sn. Edirne Valimiz Hasan Duruer ve Bakanımız ile birlikte TOBB Birlik Binasına hareket edildi.

TOBB ev sahipliğinde Edirne Fen Lisesi protokolü için toplantı saat 18:00’da başladı. Her İle bir okul yapma kampanyası düzenleyen TOBB’un, Edirne için Fen Lisesi Binası’nın yenilenmesi kararı odamızın da imzası doğrultusunda bölgemizde de memnuniyet yarattı.

Edirne’nin geleceğine katkı veren bu organizasyon, TOBB camiamızın bölgemize verdiği önemi gösterdi. Daha önce Selimiye Camii’nin bakımı ve onarılması ile ilgili ciddi destek veren TOBB’ye Valimiz ve Bakanımız teşekkürlerini iletti.”

Törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’da, Edirne’nin 1071’den bugüne bu milletin 5 başkentinden birisi olduğunu belirterek şunları söyledi,

Bakan Müezzinoğlu, TOBB’un daha etkin roller üstlenmesi gerektiğini kaydederek, “Edirne’ye farklı bakmak zorundayız. Edirne’yi bölgenin marka pozisyonuna taşımamız lazım. Tarihi var, kültürü var, doğası var, bize medeniyet kazandırmış bir hukuk hakkı var” dedi. Müezzinoğlu, ayrıca 16 derslik ve 200 öğrenci kapasiteli kampüsün yeterli olmayacağını söyledi.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, geleceği tasarlamanın yolunun eğitime yatırım yapmaktan geçtiğini belirtti. Almanya’da çalışan bir kişinin 85 bin dolar, Amerika’da ise 105 bin dolar ve Türkiye’de ise 35 bin dolar katma değer ürettiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin verimlilik düzeyini 3 katına çıkarmak istiyorsak, eğitime daha güçlü yatırım yapmamız gerekiyor. Türkiye’nin ileri teknoloji üretime geçmesi için eğitimde vites yükseltmesi gerekiyor. Bunun için icat çıkartan gençlerimizin sayısını arttırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, Edirne’ye Fen Lisesi yapma fikrinin öğrencilerin üniversite tercihlerinde fizik, kimya ve matematik gibi temel bilimlere olan ilgisinin azlığını gösterdi.

Edirne Valisi Hasan Duruer, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. İmza töreni sonrası hediyeler verildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hediye olarak, Selimiye Camisi’nin fotoğrafını kabul etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL