TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 233

TOPLUM MÜHENDİSİ-3  IV.MURAT

17. Osmanlı Padişahı Ve 96. İslam Halifesi’dir. 17 yıllık padişah serüvenine bir çok yenilikler meydana getirdi. Annesi ise Hürrem Sultan kadar etkili olmasa da adından bahsettiren Kösem Sultan’dır. Bir çok..

TOPLUM MÜHENDİSİ-3  IV.MURAT

17. Osmanlı Padişahı Ve 96. İslam Halifesi’dir. 17 yıllık padişah serüvenine bir çok yenilikler meydana getirdi. Annesi ise Hürrem Sultan kadar etkili olmasa da adından bahsettiren Kösem Sultan’dır. Bir çok lakap alsa da kendisine Revan Fatihi de anılır. Henüz 11 yaşında padişah olmasına rağmen bir çok ıslahat ile geldi. Belli dönem annesinin etkisi de olsa da saray dışından evlenerek halkın padişahı da olduğu da belli olmuştur. Çeşitli olumsuz olaylar meydana gelmiş ve kargaşa dolu bir ortam da tahta çıkmıştır. Kendisi 7 iklim padişahı unvanı da vardır. İsyanları ise bastırması ile ün salmıştır tarihin tozlu sayfalarına.

Bağdat’ı SAFEVİLER’ den geri alarak devletin otoritesini yerine getirmiştir.

20 yaşından sonra idareyi mutlak ele almıştır. Ve yasaklar ile dolu yıllar başlamıştır.

Yasakları ise;

  • Tütün ve kahveyi yasaklamıştır.
  • Büyük felaket olan İstanbul yangınına esasen kentte ki tüm kahvehaneler yıkılır. Ve tütün içeni ölüm cezası dahi veriliyordu.
  • Yatsı namazından sonra fenersiz dışarı çıkma yasağı var idi. Cezası ise ölüm ile neticelendirilirdi.

Bir çok alan da yetenekleri olduğuna esasen padişah 4. Murat döneminde şairlerin üstadı bilinen Nef’i, gezgin Evliya Çelebi gibi alimler de yaşamıştır. Ve en önemlisi de Hezarfen Ahmet Çelebi’dir. Meşhur uçuşunu ise ise yaparak dünya havacılık tarihine geçen bilim adamı ise bu dönemde yaşamıştır. Oldukça sert, disiplinli bir kişiliğe sahiptir. Emirleri kesin ve yerine getirilmesini ister. Eğer kızgın olursa karşısındaki ölüm cezası dahi çarptırılabilir. Kuvvetli bir hafızaya sahiptir. Fiziksel kuvveti de ünlenen bir hükamdardır. 4 cellatı kendi başına öldürmesi ile bilinen yöneticidir. Askeri başarıları ise Revan kalesini alarak ve daha sonra Bağdat seferi ile ünlendi.  Selahattin Eyubi ile aynı isim adlandırıldı.

Yapılan ıslahatlar bize bir çok nokta da önem arz ediyor. İçki  yasaklanması ve kahvehanelerin kapatılması aslında doğru bir karar olduğunu şimdi anlamalıyız. Alkolün ne kadar tehlikeli olduğu ve zararı sadece kişiyle sınırlı olmadığını biliriz. Temiz toplum için eğer devlet yasaklamadı ise biz vicdani yasak yapalım.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL