Köşe Yazısı

TOPLUM MÜHENDİSİ; SERPİL KILINÇ

Toplum mühendisi serilerimizden 12. si olan SERPİL KILINÇ ile söyleyiş yaparken kendisini topluma adayan bir öğretmeni anlatmaktan onur duyarım. İsmi aliniz? SERPİL KILINÇ. Hangi bölüm mezunusunuz? Kamu yönetimi, halkla ilişkiler..

TOPLUM MÜHENDİSİ; SERPİL KILINÇ

Toplum mühendisi serilerimizden 12. si olan SERPİL KILINÇ ile söyleyiş yaparken kendisini topluma adayan bir öğretmeni anlatmaktan onur duyarım.

 • İsmi aliniz?

SERPİL KILINÇ.

 • Hangi bölüm mezunusunuz?

Kamu yönetimi, halkla ilişkiler ve çocuk gelişimi mezunuyum.

 • Neden öğretmen olmak istediniz?

Bilgiyi paylaşmak, eğitmek, güzellik katmak, bildiğim iyi ve doğruluğu aktarmak, insan yetiştirmekte fayda sağlamak, katkıda bulunmak.

 • İdealleriniz nelerdir?

Öğretmen olarak ezberi konu öğretmektense iyi, edepli ahlaklı ve adabı muaşeretle donanmış insan yetiştirmek, kendi adıma her şehirde ve her mahallede marka olacak kreşler, kurslar açmak ama devlete bağlı olarak…özel okulların kaldırılıp fırsat eşitliğini oluşması için her kurumu devlete bağlı kılmak.

 • Nasıl bir eğitimci hayaliniz var?

Bu soru yanlış sorulmuş ama eğitimci dediğinizde her konuda donanım sahibi kendini tamamlamış iyi yetiştirmişlere insan emanet edilir. fikri, hayatı bozukların kpss ile atanmadığı ve de bu mesleğin hakkını verenlere hakkı teslim edilip 4 yıl okuyunca bir sınavla herkes öğretmen olmamalı düşüncesindeyim.

 • Öğretmenlik sizce kutsal meslek mi?

Evet. Ama kutsallık öğretmenlikten değil de, insana verilen değerden olmalıdır.

 • İdeal öğrenci tarifi sizce nasıl olmalıdır?

Ailesi tarafından toplumun norm değerlerine göre  büyütülmüş çocuklar ideal de öğrencidir.

 • Eğitim modeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

Osmanlı zamanındaki eğitimden feyiz alınmalı. Şuan ki sistem eksik ve bozuk maalesef.

 • Kitap okur musunuz?

Doğruluğuna inandığım bana katkısı olacak kitapları okurum. kendi düşüncesini empoze etmeye çalışan kitapları tercih etmem. doğru kitap doğru düşünceye, yanlış kitap yanlış kararlara sürükler inancına sahibim.

 • Öğrencilere hangi kitap ve yazarları önerirsiniz?

Herkesin de bildiği üzere rahmetli Doğan cüceloğlu hocamı, onun öğrencisi üstün dökmeni öneririm, tarihçileri araştırıp doğru tarihi ezber yapmadan öğrenerek yorumlayarak okumalarını tercih ederim. dini kitapları ve peygamberlerin hayatlarını okumalarını ve de kendi dinleri dışında bütün dinleri araştırmalarını tavsiye edebilirim. siyaseti mahalli ve tv görüşlerine değil de devlet işleri nasıl yürür neler ne şekilde yapılır bunları araştırmalarını önerebilirim..

 • Öğretmenlere haksızlık yapılıyor mu?

Yeri geliyor haksızlığa uğruyorlar yeri geliyor haksız oluyorlar ama haksızlıktan ziyade e öğretmen seçimleri önemli. kendi kişiliği oluşmamış oturmamış bozuk olanları elemek kadroyu iyi seçmek gerek.

 • evde de eğitimcisi misiniz?

Eğitim her yer de. insan insanla hep bir şeyler öğrenme çabasında .eğitim daha anne karnında başlar, öldükten sonrada devam eder .öğrenmek bitmez. ev, sokak, okul. sınırı yok..4 duvara sığamayacak kadar geniş.

 • Türkiye’nin her bölgesinde görev alır mısınız?

Tabi ki. nerede ihtiyaç varsa orasıdır öğretmenin yeri..

 • Eğitim de teknolojiyi nasıl değerlendirirsiniz?

Çağ uzay çağı. teknolojiyle yaşayan bir dünyadayız eğitimle de kaçınılmaz bir durum..

 • Zorunlu eğitim sizce nasıl olmalı veya takip edilmeli?

Artık zorunlu eğitime üniversitede katılmalı zira herkes üniversite mezunu diyorsak buda zorunlu olmalı .ben eski sistemi seviyorum .ilkokul 5,. 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise 4-5yıl bölümünde göre üniversite. ama kaç yıl olduğundan ziyade çocuklarla ilgili notlar yetenekler Osmanlı’daki gibi olup her çocuk yeteneğine göre yerleştirilmeli.. o zaman ziyan olunmaz. Ve alanında doğru uzmanlar yetişir.

 • Çocuklar daha erken yaşta okula başlayınca, yapılan eğitim onun için daha ağır kalmayacak mı?

Kendimi örnek vererek cevaplayabilirim kimliğimde büyük yazıldığım için 4 yaşında okula gittim .sınıfımdakiler elimden tutup götürüyorlardı. ortaokul lisede ise eziliyor insan. derslerde belki çalışkanlıktan zorlanmadım ama başka çocuklar zorlanabilir evet ağır gelir .erken yaş kreşte sosyalleşme ve oyun zamanıdır .ders zamanı değil. miniciklerin ders stresine girmesine gerek yok..

 • Yabancı okullar ile devlet okulları arasında sizce nasıl fark var?

Kendimizi kendi ülkemize göre değerlendirmemiz gerek, kendi içimizde güzel bir sistem kurmamız gerek çünkü yabancı okullara gelene kadar çok işimiz var

 • Seçmeli ders durumunda problem yaşadığınız oldu mu veya yönlendirme yaptığınız?

ben kpss ve aöf derslerine girdim bu konuda böyle bir sorunum olmadığından cevap veremem maalesef..

 • Devlet okulumu yada özel okul mu sizin için daha önemli?

Benim nezdimde özel okul diye bir şey olmamalı, fırsat eşitliği olmalı hepsi devlete ait okul olmalı, her çocuk devlet okullarında aynı düzeyde eksiksiz en iyi eğitimi almalı. yok şu koleji bitirdi gibi saçmalıklar bitmeli. okullarımızın vereceği eğitimle tamamlanmalı. hiç kimse maddi zarara girip özel okul özel dershane adı altında soyulmamalı..

 • Sadece okul yeterli mi öğrenciler için?

Yeterli olmalı ve bunu sağlamalılar ..sağlanmıyorsa neden varlar?

İşte bir eğitimci ve toplum mühendisi olan serpil hanım, doğruları anlatırken biz nerelerdeyiz. Bu sistem nasıl olmalı. Bu gençlerimiz nasıl düzeltilmeli. Uyuşturucu yaşı ise orta okula, alkol liseye kadar düştü ise; yanlış giden bir şeyler var.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL