Köşe Yazısı

TOPLUMA YÖN VEREN KADINLARIMIZ – 3

TOPLUMA YÖN VEREN KADINLARIMIZ – 3

Topluma yön veren kadınlarımızın serilerimizden bir temsili olan Afrika halkının gönülden destekleyen kadınların medarı iftiharını anlatmak istiyorum.

s-1: adınız nedir?

c-1: Afrika’nın merkezi olan SAO TOME ve PRİNCİPE adasında yaşıyorum. Burası Afrika’nın en küçük ikinci ülkesidir.43 yaşındayım. Girişimci ve eko sistemciyim. Ama eğitimim kimya mühendisi olarak diplomamda yazıyor. Evliyim ve 9 yaşında kızım var.

S2- genel olarak Afrika kıtası hakkında ne düşünüyorsunuz?

c-2: bana göre Afrika kıtası en becerikli kıtaya sahip olan insanlar ile doludur. İnsanlarımızın bunu anlaması ve Afrika kıtasını en yüksek potansiyeline ulaştırmak için birlik ve beraberlik içinde olması gerekir. Bana göre 2 büyük sorunumuz var.

  1. Çok bencil ve vizyonsuz liderler.
  2. Kıtadan kaçan insanlarımız.

Afrika halkı uyandığında birlik ve beraberlik içerisinde olunca dünya onlardan korkacak.

S3- Türkiye’yi biliyor musunuz?

c-3: evet. İstanbul’u biliyorum. Azerbaycan’ın Bakü şehrinde çalışırken ülkenizi ziyaret ettim.

s-4 ülkenize ait projeniz var mı?

c-4: evet. Bunların çoğu eğitim ve gelecek için var.

s-5: ülkenize gazetemizi tavsiye eder misiniz?

c-5: evet. Ancak gazetenizin dili sadece Türkçe.  Bundan dolayı tam evrensel dil olmadığından dolayı anlayamıyorum. Çevrisi ise bazen yanlışlık verebilir.

s-6: Afrika halkının haklarını nasıl savunabilirsiniz?

c-6: Afrika halkının yoksulluk sorunlarından bahsedersek; yoksul durumda olan insanlarımız var. Ama dünyanın her yerinde mutsuz durumda olan insanlarımız var. Ama dünyanın her yerinde mutsuz ve yoksul insan yok mu? İhtiyacımız olan ise; tüm dünyanın daha adil olması ve insanların ise az bencil olmasıdır. Hepimize yetecek kadar doğal zenginlik var. Savaşlardan da bahsedersek karmakarışıktır. Buradaki savaş ise yabancı devletlerin arkadan iş çevirmesi ile başladığını biliyoruz.

s-7 Afrika’nın su sorunlarını nasıl çözersiniz?

c-7: tuzlu su, nehir veya bataklıklardan gelen suyu arıtmak için teknolojik artıma malzemelerinden istifade edilebilir. Paylaşma davranışını yeniden uygulayarak ve öğreterek sorunlar çözülür.

s-8 Afrika halkı neden fakir?

c-8: Afrika’da aslında zengin insan fazlası ile mevcuttur. Fakir halkımız var inkar etmiyoruz. Ama dilenci de değiliz. Ülkeniz devamlı olarak yardım ediyor. Biliyorum. Dünyanın nerede ise;
* doğal kaynaklarımız

*en genç insan potansiyeli
böyle bir kıta fakir nasıl olabilir?

s-9 Milliyetçi misiniz?

c-9: evet. Afrika halkının haklarını savunan milliyetçiyim. Gazetenizde röportaj vermek için büyük onurdur. Ülkeme hepiniz davetlisiniz. Gelince mutlaka göreceksiniz Afrika halkının misafir severliğini.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL