Köşe Yazısı

TOPLUMA YÖN VEREN KADINLARIMIZ-5 MRS. Tendai Chatikobo

Tendai Chatikobo Afrika halkı için hayatını adayan mrs. Tendeai’nin hayat hikayesini bir de bu kelimelerden bakalım. Afrika halkının fakirlik ile boğuşan bir ülkeden gelen ve halkına sahip çıkan bir adanmış..

TOPLUMA YÖN VEREN KADINLARIMIZ-5 MRS. Tendai Chatikobo

Tendai Chatikobo

Afrika halkı için hayatını adayan mrs. Tendeai’nin hayat hikayesini bir de bu kelimelerden bakalım. Afrika halkının fakirlik ile boğuşan bir ülkeden gelen ve halkına sahip çıkan bir adanmış ruh. Toplum mühendisi. Bağışlar toplayarak ülkedeki kız öğrencilerin özel ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olacak gönüllü bir fert. Kendisi çeşitli ödüller kazanan yardım gönüllüsüdür. 33 yaşında olan sosyal yardımsever girişimcidir. Amaçlarından bazıları ise  hamilelik sırasında komplikasyon yaşayan annelerden doğan bebeklerin yaşam kayıplarını en aza indirmeyi ve hayatta kalma şanslarını artırmayı amaçlayan Family of Hope Trust adlı bir organizasyonun kurucu üyesidir.

Umut Ailesi ayrıca, çocuklarını veya birden fazla düşük yapmış annelerini kaybetmiş ailelere yas danışmanlığı ve desteği sunar. Tendai ayrıca kalp hastalığı olan çocuklara yiyecek, ilaç, ameliyat için fon ve hatta okul ücretleri konusunda yardım etmeyi amaçlayan bir organizasyon olan Brave Little Hearts Zimbabwe’nin gönüllüsüdür. Bu yıl 2021 Tendai, Tamara ile birlikte büyüdüğü bir arkadaşıyla birlikte Zimbabwe’deki yaklaşık 100 öğrencinin okul ücretlerinin ödenmesi için bağış topladı. Ödenen öğrenciler arasında yetimler, pandemi sırasında ebeveynleri işini kaybeden çocuklar ve Cesur Küçük Yüreklerden birkaç çocuk vardı.

Tendai, Zimbabwe’deki okullarla temasa geçti ve savunmasız çocukların listelerini istedi, ardından toplulukların ve Avustralya’daki arkadaşı tarafından yürütülen bir bağış kampanyasından sağlanan fonların yardımıyla, okula geri dönemeyen bu çocuklar için okul ücretlerini ödedi. Pandemi başladığında Tendai ayrıca, testi pozitif çıkanlardan kendisine açılmalarını isteyerek virüsü kendi toplumu içinde engellemenin bir yolunu sunma görevini üstlendi; İzolasyon süreleri boyunca evden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Etkilenen ailelerin ihtiyaç duyduğu şeyleri bağışlamada çok işbirlikçi olan mahalle sakinlerine yaklaştı. Tendai ailesiyle birlikte mahalleyi dolaşır ve malları etkilenen ailelerin kapılarına bırakırdı. Tendai ayrıca, topluluğu içinde tıbbi bakıma gücü yetmeyenleri belirleme görevini üstlenir ve topluluğun diğer üyelerinden ortaya çıkıp yardım etmelerini ister.

Tendai aynı zamanda #Whispers adlı feminist bir organizasyonun Harare West koordinatörüdür ve burada organizasyon için kılavuz oluşturma sürecinin bir parçası olmuştur ve genç bayanları oy kullanmaya teşvik etmeyi amaçlayan yeni başlatılan Virgin Voters Projesini yerleştirmede aktiftir. “kadın sorunlarının ele alınmasına” izin verme misyonu.Tendai Chatikobo, birinin etkili bir sosyal girişimci olabilmesi için öğrenmeye ve akıl hocalığı yapmaya istekli olması gerektiğine inanıyor. Yakın zamanda, “Devlerin omuzlarında” başlıklı Go Getter Hareketi Mentorluk Programı sırasında Büyükelçi Doktor Faith Nyamukapa tarafından mentorluk aldı. Tendai, iki bayana liderlik konusunda danışmanlık yaptığı British Council Çevik Mentorluk Programı’nda kendisi de bir akıl hocasıdır. Mart 2021’de Tendai, BM Kadın Zimbabwe tarafından toplulukta yaptığı iş nedeniyle sosyal medya hesaplarında kutlanan kadınlardan birisidir. Afrika halklarının Mandela’sı gibi görünen bir tarafı vardır.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL