Köşe Yazısı

TOPLUMUN KATMANLARI

Efendim, ünlü ekonomist Karl Marks “Kapital” isimli kitabında toplumu iki katmanda inceliyor. Birinci katman üst yapı kurumlarıdır ki bunlar şöyle sıralanabilir: Dil birliği Din birliği Ülke birliği Vatan birliği. (toprak..

TOPLUMUN KATMANLARI

Efendim, ünlü ekonomist Karl Marks “Kapital” isimli kitabında toplumu iki katmanda inceliyor.

Birinci katman üst yapı kurumlarıdır ki bunlar şöyle sıralanabilir:

Dil birliği

Din birliği

Ülke birliği

Vatan birliği. (toprak birliği)

Irk birliği V.S

Karl Maks  bu üst yapı kurumlarını tanımladıktan sonra altlarına bir çizgi çiziyor ve alt yapı olarak ekonomiyi gösteriyor ve bu alt yapının yani; ekonominin üst yapı kurumlarını olumsuz veya olumlu bir şekilde etkilediğini söylüyor. Yani; bir alt yapı kurum olan ekonominin üst yapı kurumları üzerinde baskın bir rol oynadığını söylüyor.

Bu konuyu neden mi açtım? Söyleyeyim efendim: Ülkemizin büyük bir ekonomik kriz içerisinde olduğu bir gerçektir ve bizler bu gerçeği yaşıyoruz.

Anca;  AKP’nin işçi-memur-emekli sınıfına yaptığı zamlardan sonra AKP’den kaçan oyların % 4 oranında AKP’ye geri döndüğünü görüyoruz.

Yani; Karl Marks haklı: Bir alt yapı kurumu olan ekonomi, ülkemizdeki üst yapı kurumlarını ve bu kurumların sahip oldukları değerleri etkilemektedir.

Buradan şuraya varabiliriz: Yarın öbür gün ekonomide elde edilen kazanımlar birer birer yok olmaya başlayınca bir üst yapı kurumu olan değerlerimiz zarar görecek ve AKP’ye şimdilik dönen oylar ekonominin bir yansıması olarak millet ittifakına dönecektir.

Bu bağlamda şunu söylemek isterim. Hal böyleyken Millet ittifakının bir an önce ekonomik programını açıklaması gereği ortaya çıkmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL