Köşe Yazısı

Toprak Utandı Masum Çocukları Bağrına Basarken

Toprak Utandı Masum Çocukları Bağrına Basarken

10247418_760929307308210_921896425522909737_n2-3-1-5  

      Nur KURT

ndunyasi@kesanpostasi.com

 

 

Yazmaya nereden başlamalı?
Nasıl yazılmalı?
Bir anneden mi? Bir babadan mı?
Yoksa hayatı anlamaya çalışırken,
Geleceği hayalleri umutları,bedenleri alev topuna dönen çocuktan mı?
Hiçbir anne,baba bu kadar acı çekmemişti!
Artık ufukta mavi yok!
Bütün renkler anlamını yitirdi.

Daha geçtiğimiz günlerde Adana kız yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ve bir eğitmen yaşamını yitirdi.
Kimi daha hayatı öğrenmeye çalışırken, kocaman hayaller biriktirirken,kimi kader (ecel)diye üstünü örtbas ederken yine bir ihmalin kurbanı oldular.
Bu tür olaylar yıllar geçtikçe acılar kapıyı neden tekrar çalar?

Yıl 2008.1.Ağustos
KONYA’nın Taşkent İlçesi’ne bağlı Balcılar Beldesi’nde bulunan bir derneğe ait Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdu, bu sabaha karşı büyük bir patlamayla çöktü. Yurtta yaz tatilinde Kuran Kursu gören kız öğrencilerden 17’si enkaz altında yaşamını yitirdi, 29’u yaralandı.Kaybolduğu ve enkaz altında bulunduğu belirtilen 10 yaşındaki Şehnaz Avcı’ya enkazda rastlanamadı.

Faciaya neden olan patlamaya bahçedeki LPG tankından mutfak ve banyo bölümüne giden borulardaki kaçak nedeniyle binaya dolan gazın, sabah namaza kalkan öğrencilerden birinin elektrik düğmesine basmasıyla infilak etmesi neden oldu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından elim hadisenin tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Teftiş Kurulu Başkanlığına talimat verilmiştir. Talimat üzerine bölgede inceleme yapmak üzere iki müfettiş görevlendirilmiştir.”

Yıl:2015.1 Aralık
Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’ne bağlı Karaağaç Köyü’ndeki 2 katlı Kuran kursu binasında elektrik sobasının devrilmesi sonucu çıkan yangında 6 öğrenci yaşamını yitirdi. Köylüler 3 öğrenciyi son anda kurtardı. Aşırı sıcaklıktan genleşerek kilitlenen plastik kapıların açılmaması nedeniyle dışarı çıkamayan öğrencilerin cansız bedenleri balkon kapısı önünde bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı, ihmali araştırmak için 2 müfettiş görevlendirdi.

Yıl:2016.29 Kasım
Adana’nın Aladağ ilçesinde, Süleymancılar cemaatine ait kız öğrenci yurdundaki yangında 11 öğrenci, 1 kadın eğitmen hayatını kaybetti, 22 öğrenci ise yaralandı.
Yangınla ilgili soruşturma kapsamında, aralarında yurt müdürünün de bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Faciaya ilişkin yayın yasağı getirildi…
12 kişinin ölümü, 24 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan yangınla ilgili olarak Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.3 cumhuriyet savcısı görevlendirildiği belirtildi.

Korkunç olay büyük üzüntü yaratırken, bazıları olayın meydana gelmesi nedeniyle çocukların minik bedeni üzerinden prim yapmaya çalıştı.

Bizler seyrederken içimiz acıdı! Neyse ki haber bitiminden hemen sonra bizi avutacak ve acıyı unutturacak illa ki bir  dizi izdivaç her neyse muhakkak oldu!En son yaşanan Adana yangını ile ilgili haberlere zaten anında müdahale edilip yayın yasağı getiril di.Bizi düşünüp hiç görmediğimiz bilmediğimiz çocuklar için, anaların dayanılmaz acısını görmememiz için birazda olsa engellediler.

Günler geçiyor haftalar aylar ve yıllar…

Hayat yangın yeriyse bir evlat bir anne nasıl yandıysa bende yandım,bizde yandık.

İhmal varsa ona göz yumanlar umarım en ağır şekilde cezalandırılır.

Bildiğim tek bir şey var o masum çocuklar bir daha anne diye seslenemeyecek!

Bir daha asla sınava geceden hazırlanıp uykusuz kalmayacak! Bir daha asla karne sevinci,hayalleri umutları olmayacak! Onlar bir kıvılcım ile yüzlerine vuran sıcaklık sonrasında saç tellerinden başlayıp bütün bedenine yayılarak yandı!
Bir insan olarak, anne olarak bu kadar gelişmiş bir ülkede böyle acılar yaşanmasından utandım!Toprak Utandı Masum Çocukları Bağrına Basarken!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL