TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 138.592
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.770
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 64
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 7.291
Sağlık Haberleri Okuma Sayısı: 573

TPRECD’den kamuoyuna açıklama

  EKSİK/YANLIŞ BİLGİLERLE YAPILAN HABERLER SAĞLIKTA ŞİDDETE YOL AÇIYOR Merhaba, birkaç gündür yazılı, görüntülü birçok mecrada yer alan “Fransa’dan ülkemize ameliyat olmaya gelip hayatını kaybeden hasta Manolya Oktay  haberleri” üzerine..

TPRECD’den kamuoyuna açıklama

 

EKSİK/YANLIŞ BİLGİLERLE YAPILAN HABERLER SAĞLIKTA ŞİDDETE YOL AÇIYOR

Merhaba, birkaç gündür yazılı, görüntülü birçok mecrada yer alan “Fransa’dan ülkemize ameliyat olmaya gelip hayatını kaybeden hasta Manolya Oktay  haberleri” üzerine Derneğimiz ekteki açıklamayı zorunlu görmüştür. Tek taraflı bilgilerle ve herhangi bir tıbbi sonuç raporu olmaksızın yapılan haberler camiamıza zarar vermektedir.  Bu tür haberlerin sağlık personelinin moralinin en yüksek olması gereken bu dönemde sağlıkta şiddet olaylarını da körükleyeceği açıktır.
TPRECD Yönetim Kurulu

 

Sağlık haberciliği, kamuoyunu yönlendirici etkileri nedeniyle özen gerektiren, haberin tıp açısından doğruluğunun denetlenmesi, hasta ve hekim hakları korunarak yayın yapılması ve toplumu yanıltıcı habercilikten kaçınılması gereken bir alandır.

 

Bunlar göz ardı edilerek eksik bilgilerle yapılıp yayılan ve hastayı, hasta yakınını, hekimi, hastaneyi mağdur eden haberlerin toplumu işlemler hakkında yanlış yönlendirmesi, hasta yakınlarını ajite etmesi, sağlıkta şiddeti körüklemesi gibi birçok olumsuz sonucu olabilir.

 

Bu tür haberlerin başında plastik / estetik cerrahi haberlerinin gelmesi dikkati çekmektedir. Tüm ameliyatlarda düşük ihtimalle de olsa meydana gelebilen komplikasyonlar sonrasında doğrudan hekimi suçlayıcı bir üslup kullanılması doğru bir yaklaşım değildir. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği olarak bu alandaki haberlere magazinsel yaklaşımdan kaçınılması ve itibar kaybına yol açabilecek eksik ve yanlış haberlere ivedilikle son verilmesi gerektiğini önemle ifade etmek istiyoruz.  Son yaşanan olayda elimizdeki bilgiler, hastamızın, estetik burun ameliyatı olmak üzere yurt dışından gelen, bilinen herhangi bir sağlık sorunu olmayan, İstanbul’da iyi bilinen ve donanımlı bir hastanede ameliyat öncesi rutin tetkikleri yapılarak ameliyata hazırlanan sağlıklı bir genç kız olduğu yönündedir. Hastanın, ameliyat masasına alındıktan sonra, anestezi işleminin başında, yani ameliyat henüz başlamadan bir sorun yaşamış ve kalbinin durmuş olduğu, ilk müdahale yapıldıktan sonra yoğun bakıma alınmış olduğu ve 40 gün sonra da ne yazık ki yaşamını yitirdiği anlaşılmaktadır.

 

Bu duruma neyin sebebiyet verdiğinin net olarak söylenmesi çok zordur. Bunun için hastane kayıtlarının incelenmesi ve hatta otopsi yapılması gerekir. Kesin olan nokta, bunun ameliyata başlamadan meydana geldiği ve dolayısıyla ameliyatın şekli ve ne olduğu ile ilgili olmadığıdır.

 

Her ameliyatta, anestezi işlemine başlarken hastalara damar yoluyla kas gevşetici ilaçlar, genel anestezik ilaçlar, antibiyotikler gibi birkaç ilaç birden verilmektedir. Bunlara ek olarak ameliyat bölgesini temizlemek için kullanılan antiseptikler, hatta steril eldivenlerin yapısındaki lateks bile hastalarda alerji ve ani gelişen aşırı duyarlılık reaksiyonu oluşturabilir. Bu tip durumlara 3500 ila 20.000 hastada bir rastlanmakta ve ne yazık ki bu hastaların % 9-10’u yaşamını yitirmektedir.

 

O nedenle, yaşanan bu durumun haber kaynaklarında yansıtıldığı gibi bir estetik faciası olarak nitelendirilmemesi gerektiği, herhangi başka bir ameliyatta da karşılaşılabileceği, bu durumun ameliyat başlamadan önce çok nadir karşılaşılan beklenmedik bir reaksiyon olabileceği ve hekime bir kusur atfedilemeyeceği söylenebilir. Sağlık haberciliği, kamuoyunu yönlendirici etkileri nedeniyle özen gerektiren, haberin tıp açısından doğruluğunun denetlenmesi, hasta ve hekim hakları korunarak yayın yapılması ve toplumu yanıltıcı habercilikten kaçınılması gereken bir alandır. O nedenle bu tür haberlere bu örnekte olduğu gibi peşin hükümlü ve magazinsel yaklaşmanın masum kişilere zarar verebileceği unutulmamalıdır.

 

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği adına

Prof. Dr. Sühan Ayhan

 

İLANIN DETAYINI GÖRMEK İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL