TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını açıkladı

TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını açıkladı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ile TRAKYAKA (Trakya Kalkınma Ajansı) tarafından, dün düzenlenen toplantıda, TRAKYAKA’nın 2018 Yılı MDP (Mali Destek Programları) açıklandı. Saat 14.30 sıralarında, Keşan TSO Konferans Salonu’nda başlayan toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Yüksekdağ, Keşan YÇUBYO (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu)’ndan öğretim görevlileri ile öğrenciler ile iş dünyasından isimler katıldı. Toplantı;...

Haberin Tarihi: 12 Ocak 2018 - Okunma Sayısı:169 defa okundu.

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ile TRAKYAKA (Trakya Kalkınma Ajansı) tarafından, dün düzenlenen toplantıda, TRAKYAKA’nın 2018 Yılı MDP (Mali Destek Programları) açıklandı.

Saat 14.30 sıralarında, Keşan TSO Konferans Salonu’nda başlayan toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Yüksekdağ, Keşan YÇUBYO (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu)’ndan öğretim görevlileri ile öğrenciler ile iş dünyasından isimler katıldı. Toplantı; TRAKYAKA Program Yönetim Birimi Uzmanı Nimet Nihan Kaya tarafından 2018 Yılı Mali Destek Programları hakkında bilgilerin verilmesiyle başladı. TRAKYAKA’nın, teknik destek ve mali destek olmak üzere 2 temel desteği bulunduğunu dile getiren Kaya“Mali destek başlığı altında da faizsiz kredi desteği, faiz desteği ve doğrudan finansman desteği sağlanıyor.” dedi.

“İktisadi Kalkınma MDP 3 milyon 500 bin TL, Küçük Ölçekli Altyapı MDP ise 4 milyon 500 bin tutarında”

2018 Yılı MDP’ler kapsamında, İktisadi Kalkınma MDP’nin 3 milyon 500 bin TL, Küçük Ölçekli Altyapı MDP’nin ise 4 milyon 500 bin tutarında olduğu bilgisini veren Nimet Nihan Kaya“Küçük Ölçekli MDP’na, mahalli idareler, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve üniversitelere bağlı birimler, kamu kurum niteliğinde meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatifler başvurabilir. Bu programdaki amaç, TR21 Trakya Bölgesi’nin yaşam kalitesi ve refah seviyesinin yükseltilmesidir. Program öncelikleri içerisinde, birincil derece tarım ve hayvancılık faaliyetleri desteklenmeyecek, yalnızca bu alanların üretim altyapısına ilişkin destek verilecektir. Burada, proje düzeyi mali destek kapsamında asgari tutar 100 bin TL, azami tutar ise 500 bin TL. İktisadi Kalkınma MDP’nın amacı ise; sürdürülebilir ve dengeli gelişmeyi sağlamak amacıyla yenilikçi, yüksek katma değerli ve ihtisaslaşmış hizmet/üretim süreçlerinin geliştirilmesidir. Bu MDP’nda desteklenen sektörler; gıda (Tohumculuk dahil), elektrik-elektronik ve yan sanayi, makine ve ekipman imalatı. Bu MDP içerisindeki öncelik maddesi kapsamında, imalat sanayisinde yer alan işletmelerin kendi üretim sahasında yenilenebilir enerji kullanımına geçişinin sağlanması ve/veya imalat sanayisinde enerji ve/veya atık su geri dönüşümünün sağlanmasına yönelik proje başvurularının alınması beklenmektedir. Bunun dışında kalan proje başvuruları reddedilecektir. Burada, proje düzeyi mali destek kapsamında asgari tutar 75 bin TL, azami tutar ise 500 bin TL.” diye konuştu.

Helvacıoğlu: “Proje Hazırlama Eğitimi ve Bilgilendirme Toplantısı düzenleyeceğiz”

Kaya‘nın, başvuru şekilleri ile ilgili bilgi vermesinin ardından, Mustafa Helvacıoğlu söz aldı. Helvacıoğlu, “Proje başvuruları, 23 Şubat 2018 tarihinde saat 23.00’e kadar Kalkınma Ajansı internet sitesi üzerinden, ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 2 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e kadar kabul edilecek. Ajans, başarılı bulduğu KOBİ projelerine, 3.5 milyon TL geri ödemesiz destek imkanı sunuyor. Ajansımız, mali destek programlarıyla başta mahalli idareler olmak üzere kar amacı gütmeyen kurumların altyapı projeleri için de 4.5 milyon TL’lik program hazırlamış durumda. Konuyla ilgili olarak 23-24-25 Ocak 2018 tarihlerinde odamız ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde, Proje Hazırlama Eğitimi ve Bilgilendirme Toplantısı düzenleyeceğiz.”şeklinde konuştu.

İlker GÜREL

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı