Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.030

Trakya’yı yağmalatmayın

  Değerli okurlarım: Bu gün sizlerle Hürriyet Gazetesi köşe yazarı üstad yazarımız ve değerli dostum Yalçın BAYER’in son yazılarından birini paylaşmak istiyorum. Trakya’yı yağmalatmayın   Bakan Bekir Pakdemirli demiş ki:..

Trakya’yı yağmalatmayın

 

Değerli okurlarım: Bu gün sizlerle Hürriyet Gazetesi köşe yazarı üstad yazarımız ve değerli dostum Yalçın BAYER’in son yazılarından birini paylaşmak istiyorum.

Trakya’yı yağmalatmayın

 

Bakan Bekir Pakdemirli demiş ki: “Hiç yağış olmaması durumunda bile İstanbul’un yaklaşık 3 ay, Ankara’nın da 5 aylık suyu var. İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranı ortalaması yüzde 27, Ankara’nın ise yüzde 13…”

20 milyon nüfuslu bir bölgenin (Trakya) 3 aylık suyu kalması vahim bir durumdur. ‘Kanal İstanbul’dan ‘yaşam’ bakımından çok daha önemlidir. Araplara rezidans satılacaksa onun su ihtiyacı Trakya-Melen suları ile karşılanamaz. Ancak Karadeniz’den tuzlu su ile mümkün olabilir. Araplar da tuzlu suyu sevmez!

Bize göre bu veriler çok düşüktür. Son yıllarda böyle düşük bir oran görmediğimizi söylemek isteriz. Kuraklık tehlikesinin hangi boyutlarda olduğu fark edilmemektedir. Aslında ciddi tasarrufların yapılması gerekmektedir, yani alarm verilmelidir.

Çünkü bir ay önce yağmur yağdı, tarlalar ekilebildi. Bu yağışın yeterli olduğu sanılıyor. Hayır, öyle değil…

Trakya’da toprağın 10 santim altı kupkuru, göl ve dereler de aynı şekilde. Istranca’nın sularından beslenen göletler çamur deryası içinde; İstanbul’a, Terkos’a su aktarılamıyor.

‘Büyüğünden’ ‘beldesine’ kadar belediyelerimiz suyun ucuzlatılmasının hizmet olduğunu düşünüyorlar.

Su ucuzlatılmaz.

Tarlaya imar verilmez.

İmar affı çıkarılmaz.

Belediyelerin ulaşım ücretlerini düşürmesi ile su fiyatlarının indirilmesi aynı şey değildir.

SU İLE SİYASET OLMAZ

Trakya’ya bakın, Doğu bölgesindeki vatandaşların istilasına uğruyor. İlk göç Uzunköprü, Malkara ve Hayrabolu’dan yapılıyordu Çorlu’ya. Sonraki göç Trabzon, Sinop, Tokat ve ilçelerinden oldu. Bugünkü göçe Ağrı, Ardahan, Kars’ı gösterebiliriz. Trakyalı İstanbul’a göçüyor, Anadolu da Trakya’ya.

776 bin kilometrekaredeki Türkiye coğrafyasının yüzde 3’ünü oluşturuyor Avrupa tarafındaki Trakya toprakları (İstanbul’un yarısı)… Koca Konya ovası, Trakya kadar üretim yapamıyor.

Uyarıyoruz, Trakya’nın topraklarını yağma ettirmeyin, bir daha bulamazsınız böyle verimli bir yeri.

Bütün Trakya’yı konutla dolduramazsınız.

Tarım alanlarını çeşitli yollarla parselleyerek tarla satan yağmacılara ‘yüz’ veren belediyeler ruhsat bedelleri ile ‘kaynak’ oluşturdukları için ‘mücadele’ etmiyorlar, engelleyici önlem almıyorlar.

Uyarıyoruz, Trakya’da su bitiyor. 300-500 metreye inen yeraltı suları ile tekstil üretimi yapamazsınız. Binlerce kişinin su ihtiyacını karşılayamazsınız. Tekirdağ sahillerdeki sahil konutlarına su verildiğini gördüğümüzde hayretler içinde kalmamak elde değil.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, su temini için 450 yeraltı kuyusu açarak dünyanın elektrik parasını veriyor.

Belediyeler imarı teşvik ediyor, bina yaptırıyor, sonra da su satıyorum diye seviniyor. Devletin belirlediği üç baraj yeri var, hâlâ bu barajları yapmıyor; çünkü Tekirdağ Belediyesi CHP’li, onu cezalandırmak istiyor!

(Yalçın Bayer’in Hürriyet’teki köşesinden)

EMEKLİ TORBA YASADAN KORKUYOR

DİSK/Emekli-Sen, emekliler için ‘ürkütücü’ bir açıklama yaptı. Meclis’e getirilen yeni bir tasarı ile (muhtemelen torba yasa içinde), emeklilere bayramlarda verilen ikramiyelere kısıtlıma getirilmesine, emeklilerden SGP adı altında yeniden kesinti yapılmasına, emeklilerden sağlık harcamaları kesintisi yapılmasına, emeklilerin ölümü halinde dul eşine 35 yaşını doldurmadan emekli-dul-yetim aylığı bağlanamayacağına, emekliliklerinde alınan muayene ve ilaç katkı paylarının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını öne sürdü.

Sonra da “Ekonominin faturasını ve israfının bedeli emekliden mi çıkarılmak isteniyor” diye soruluyor ve sendika çatısı altında örgütlenilmesi isteniyor.

Emekliler ‘acı reçete’ yerine, yeni intibak yasasının bir an önce çıkarılmasını, eskiden toplanan fiş karşılığı ödenen vergi iadesi yerine getirilen ‘ek ödeme’ miktarının yüzde 4-5’ten yüzde 8-9’a yükseltilmesini, sağlık hizmetinden yapılan kesintilere son verilmesini, altı aylık enflasyon oranındaki artışın maddi sorunlara çözüm olmadığından aylıklara seyyanen artışlar yapılmasını bekliyor!.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL