Kültür Sanat Manşet

TRED Genel Başkanı Nazmi Metin;“Sanat için çaba ve özverisi olanları aramıza bekliyoruz”

TRED Genel Başkanı Nazmi Metin;“Sanat için çaba ve özverisi olanları aramıza bekliyoruz”

Trakya Ressamlar Derneği (TRED) Genel başkanı Nazmi Metin, Trakya yöresinde güzel sanatlar alanında sanata ve sanatçıya üretim ve paylaşım coşkusu veren gelişmelerin yaşanabilmesi için, etkin faaliyetler gerçekleştiren bir derneğe gerek duyulduğunu belirterek, “ Tred’i var eden bu yaşamsal gerekliliktir” dedi.

Nazmi METİN tRED GENEL MERKEZİ

Özellikle son yıllarda Trakya yöresinde sanat yapmayla ilgili olanakların zenginleşmesine ve eğitim alma koşullarının iyileşmesine karşın, halkın sanat ürünlerine gösterdiği ilginin ve sanatçıya verilen değerin düşüşe geçtiğini savunan Metin, şunları söyledi:

“Sanat ve sanatçı denilince insan yığınlarının popüler sanatı ve sanatçıyı anladığı ve baştacı ettiği bir zamanda, avrupaya eşik komşusu olan bir yörede, örgütlülük ve faaliyet konularında gerçek bir sanatçı örgütü olma dinamiğini her aşamada içinde barındıran bir derneğin olmaması büyük bir eksikliktir. Biz yöre sanatçıları bu eksikliği öteden beri iliklerimizde hissederek, sanatsal uğraşılarımızın her aşamasında yaşayarak ortaya koyduğumuz emek ürünlerimizi halka ulaştırmaya çabaladık. Bu çabayı gösterenlerin çoğu yıllarca yüreklendirmesi az, çelmesi bol çevrelerinin de etkisiyle zorlu uğraşılarından vaz geçerken, pek azı hak ettiği yerlere ulaşabildi. Günümüzde sanatsal üretme çabası olanların bilgi ve olanak paylaşımlarında bulunarak geniş kitlelere ulaşma imkanları olmasına karşın hala aynı sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu gibi olumsuzlukların aşılarak çağdaş koşullarda sanatseverlerle buluşmanın yolu, güçlerin ve olanakların bir dernek çatısı altında birleştirilmesinden geçiyor. Yöremizde güzel sanatlar alanında üreten kesimlerin çağdaş koşullarda sanatseverlerle buluşmasının ancak güçlü bir sanatçı örgütlülüğüyle mümkün olduğuna inanan yöre sanatçılarını dernek çatısı altına bekliyoruz” dedi.

Derneğin Genel Merkezinin, “Talat Paşa Asfaltı, Ayşekadın Durağı karşısı, Demir İş Merkezi No:65-71 Edirne” adresinde 1 Aralık 2013 tarihinde açıldığını belirten Nazmi Metin, “ Derneğin örgütlendiği illerde açılması planlanan Sanat Üretim ve Paylaşım Atölye/Galerilerin ilk örneğini oluşturan bu çatı altında Güzel Sanatlara, Resim Öğretmenliğine Hazırlıkve Hobi Resim kursları verilecek.  Hat sanatı, fotoğraf, el sanatları dalların da da kurslar düzenlenecek, karma ve kişisel sergi düzenlemeleri gerçekleştirilecek. “Yerelden ulusala… Ulusaldan evrensele örgütlü sanat hareketi” başlığı altında başlatılan bu faaliyet sürecine katılmak isteyen güzel sanatlar üretkenlerini aramıza davet ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL