Köşe Yazısı

Tükürük Tesadüfü…

Tükürük Tesadüfü…

 

  Mustafa ÇULCU

mculcu@kesanpostasi.com

 

 

Yeni yılın ilk derbisinde ilk yarı Galatasaray ikinci yarıda Beşiktaş daha etkiliydi. Pozisyonu az mücadelesi yüksek bir maç oldu. Melo’nun ihracından sonra eksik kalan Galatasaray oyun planını daha kontrollu oynayarak skoru koruma üzerine kurguladı.

Ara transferde futbolumuza gelen yenilerin henüz hazır olmadığını gördük. Beşiktaş’da Almedia’nın yokluğu hissedildi. Oynadığı süre içinde görüldü ki Dentinho önümüzdeki günlerde futbolumuzun yeni şovmeni olmaya aday! Müsabakanın devre arasında soyunma odasına giderken Melo ile Fernandez arasındaki sohbet dikkat çekiciydi!

Bu derbi maça hakem bulmak da çaresiz kalan MHK ya Tolga Özkalfa çare olmaya çalıştı. FİFA kokartı varken yönetemediği derbiyi kokartı kaptırdıktan sonra yönetme şansı buldu. Eskiden hakemlikte önce liyakat sonra kokart olurdu şimdilerde önce kokart sonra liyakat oluyor!Ne acıdır ki bu anlayışı uygulayanlar hala daha hakemliğimizi yönetiyorlar.

Tolga Özkalfa’nın hakemliği futbol ailesinden henüz ustalık belgesi alamadığı için bu müsabakada nasıl bir yönetim göstereceği merak konusuydu.Müsabakaya tedirgin başladı.Bazı faul ve kart hataları yaptı.Özellikle ilk yarıda Galatasaray’lı oyunculara karşı çok hassas davrandı.Müsabakanın daha 2.dakikasında Riera’nın Necip’e yaptığı harekette sarı kartını kullanmaması 14.dakikada Umut’un lehine 15.dakikada Melo-Sivok mücadelesinde Melo’nun lehine verdiği faulleri görünce Beşiktaş’lı oyuncuların tepkisini çekti.

Günlerce tartışılan Mıereles’in tükürük olayından sonra futbolumuzun nur topu gibi yeni bir çocuğu oldu.Müsabakanın 61.dakikasında  ”Melo rakibi Oğuzhan’a tükürdü mü,tükürmedi  mi?”

Hakemlere,MHK,PFDK,TAHKİM ve bu kurumları bünyesinde bulunduran TFF ye hayırlı olsun!

Oyunun 61.dakikasında Melo-Necip arasında normal bir mücadele yaşandı ancak hakem çok vahim bir olay varmışcasına o bölgeye koşunca olayları körükledi mi acaba diye düşünmeden de kendimi alamıyorum!Çünkü Necip de Melo da oyuna dönmüş gidiyorlar dı hakem koşunca bir anda tüm oyuncular o bölgeye geldiler.

Melo’nun ihraç olduğu o pozisyon esnasında oyuncular birbirine girmiş ama hakem yerden bir şeyler alıyor!Olayı net göremediği için de mecbur yardımcının ifadesine baş vuruyor yardımcı hakem Cem Satman’a göre de Melo tükürmüş olmalı ki hakem Tolga Özkalfa’yı ikaz ederek Melo’yu oyundan ihraç ettiriyor!

Tesadüf o ki Meireles olayında da bu olayda da Tolga Özkalfa var!Mıereles olayında hatırlayalım Tolga Özkalfa maçın  4.hakemiydi.

Hakem Melo’nun ihracında olayı proveke eden Oguzhan’a mutlaka sarı kart göstermeliydi.Kırmızı kartını çıkarmak üzereyken Engin Baytar’ın müdahalede bulunmasına ve 50 metre geriden kalesinden gelip kendisini iten kaleci Muslera’ya da mutlaka sarı kart göstermeliydi!Hakemin önce futbolcu kalabalığının içine sonra da açık bir şekilde  Melo’ya kırmızı kartı iki kez göstermesi ise oldukça ilginçti!

Beşiktaş’lı Dentinho’ya yaptığı davranışdan dolayı mutlaka sarı kart göstermeliydi.

Müsabakanın 79.dakikasında Galatasaray yedek kulübesi önünde Sneıjder-Hilbert mücadelesinde Fatih Terim’in tepkisinden etkilenen hakem Hilbert’e gereksiz bir sarı kart gösterdi.
Tolga Özkalfa ve özellikle yardımcı hakem Ekrem Kan’ın  fizik görüntülerine baktığımızda MHK’nın hakemlere uyguladığı fiziksel test sayısını azaltmasının ve antrenmanları serbest bırakmasının ne kadar yanlış olduğunun altını çizmek istiyorum.Maşallahları vardı!

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL