Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 13

TÜM KADINLARA SELAM OLSUN

  Recebiye ÇATAKSEZER rcataksezer@kesanpostasi.com       Yüreği sevgi dolu umut dolu bir kadın. Hep güzel yaşamayı düşleyen. Siirt’ te Ayşe yim daha 14 yaşında zorla berdelle evlendirilen bana hiç..

TÜM KADINLARA SELAM OLSUN

 

44

Recebiye ÇATAKSEZER

rcataksezer@kesanpostasi.com

 

 

 

Yüreği sevgi dolu umut dolu bir kadın. Hep güzel yaşamayı düşleyen. Siirt’ te Ayşe yim daha 14 yaşında zorla berdelle evlendirilen bana hiç te sorulmadı zaten ne gerek var ki . İstanbul dan avukat Gülay kadın haklarını savunan, kadın haklarını savunurken kendi haklarımı unutan. Muş’ta Naile bacıyım 29 yaşımdayım tam 7tane çocuğu olan neden mi7 çocuk ben hepsini kız doğurdum suçlu benim ben erkek çocuk doğuramıyorum. İzmir de Gül hanım benim adım aslında Sultan ama gülmek istiyorum artık gül olmalı benim adım 16 yaşındaydım zorla evlendirdi babam beni 17 sinde anne oldum.

Eşim benden çok büyüktü her gün içki içer beni döver di. En sonunda bir gün çok sarhoşken evimize yabancı adamları getirdi. Ve beni alıp gittiler o gün bugün dür.Erkeklerden nefret ederim bebeğimi hiç görmedim bir daha o günden sonra suçlu benmişim gibi adım gül hiçbir zaman gülmeyecek olan Gül .

Ankara dan Esra öğretmen tüm umutlarını eşinin ihanetiyle bir anda yitiren halbuki çok severek evlenmiştik.Karsta Canan ebeyim ben ilk eşim öğretmendi çok severek evlendik askere gitti şehit düştü eşim ailesi aşirettir. Bizde töreler vardır yeni gelin evin dışına çıkmaz beni de bırakmadılar eşimin küçük kardeşiyle evlendim hayatım bitti. Böyle diyor ülkemin pek çok yerindeki kadınları çok farklı değil aslında birbirinden sorunları okumuşu da cahil ide kadın olmanın verdiği zorlukları yaşıyor.

Kadın bir bulut gibidir aslın da güneş açtıkça gülen yağmur yağdıkça ağlayan. Evine yuvasına sımsıkı bağlanan asla karşılık beklemeden tüm gücüyle çalışan işyerin de ,toprağın da, bağında, bahçesinde, evinde yemeğini yapan çocuklarına bakan yine kadın.

Kadınlarımız bizim kadınlarımız elleri öpülesi kadınlarımız.Keşke bu sorunların hiç birisi yaşanmasa da hayat hep tozpembe kalsa Edirne den Hasibe hanım rahmetli anacığım tüm mahallenin genç kızlarının nakışlarını işledi de kendi evlatlarına sıra gelmeden göçüp gitti.

Yerinde rahat uyu anacığım sen.

KEDERSİZ VE MUTLU GÜNLER DİLİYORUM ÜLKEMİN TÜM KADINLARINA SEVGİLERİMLE.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL