HESABIM
Üye Ol

Tüm Yerel Sen 1 Mayıs’ı Saraçlar’da Kutlayacak…

Tüm Yerel Sen 1 Mayıs’ı Saraçlar’da Kutlayacak…

TÜM YEREL SEN 1 MAYIS’TA SARAÇLAR’DA Tüm Yerel Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde tüm emekçileri, Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünden başlayacak olan yürüyüşe davet etti. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı tüm kuruluşların 1 Mayıs Pazar Günü Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünden başlayarak, Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüyeceklerini ifade eden Tüm Yerel...

Haberin Tarihi: 29 Nisan 2016 - Okunma Sayısı:488 defa okundu.

TÜM YEREL SEN 1 MAYIS’TA SARAÇLAR’DA

Tüm Yerel Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde tüm emekçileri, Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünden başlayacak olan yürüyüşe davet etti.

savaş çerkez tüm yerel sen 1 mayıs

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı tüm kuruluşların 1 Mayıs Pazar Günü Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünden başlayarak, Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüyeceklerini ifade eden Tüm Yerel Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, “Tüm Yerel Sen Edirne Şubesi olarak, Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu’na bağlı tüm kuruluşlarla birlikte 1 Mayıs Pazar Günü saat 11.00’de Ayşekadın Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünde toplanarak buradan Saraçlar Caddesi’ne yürüyeceğiz. Saraçlar Caddesi’nde Edirne’deki tüm emekçi arkadaşlarımızla ve emeğe saygı duyan vatandaşlarımızla 1 Mayıs coşkusunu yaşayacağız.

1 Mayıs emekçilerin sesini duyurduğu, sözünü söylediği gündür. Tüm emekçileri 1 Mayıs’ta bekliyoruz.” dedi.

 

1 MAYISIN TARİHÇESİ

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

KANLI 1 MAYIS  1977

Kanlı 1 Mayıs, 1 Mayıs 1977 İşçi Bayramı’nda 34 kişinin hayatını kaybettiği, 136 kişinin yaralandığı olaydır.

1 Mayıs 1977 günü İşçi Bayramı’nı kutlamak üzere çeşitli illerden İstanbul’a gelen yaklaşık 500 bin kişi DİSK’in organizasyonu önderliğinde Taksim Meydanı’nı doldurdu. Katılımın yüksek olması sebebiyle kortejlerin alana girmesi uzun sürmüş, miting de uzamıştır. Saat 19.00 sularında dönemin DİSK başkanı Kemal Türkler konuşmasının sonuna geldiğinde etraftan silah sesleri duyulmaya başlandı. Sular İdaresi binasının üstünden ve meydandaki otelin çeşitli katlarından açılan bu ateş sonucu insanlar panik halde kaçmaya başladı, kısa bir süre içinde Intercontinental Oteli’nin (Bugün The Marmara Oteli) de üst katlarından da ateş açıldı.

İnsanlar panik halde kaçmaya çalışırken panzerler de kalabalığın arasına doğru girmeye ve kitleleri sıkıştırarak Kazancı Yokuşu’na itmeye başladı. Kalabalığa ateş açılıyordu fakat polis ateş açanlara değil, kalabalığın üstüne saldırıyordu. Bir kamyonun tıkadığı Kazancı Yokuşu’ndan aşağıya kaçmaya çalışan kalabalığı daha da korkutmak için bir daha ateş açıldı. İnsanlar panzerler altında kalarak ve birbirlerini ezerek kaçmaya devam etti.

28 kişi ezilme ya da boğulma nedeniyle, 5 kişi vurulma nedeniyle, 1 kişi de panzer altında kalarak yaşamını yitirdi, yaklaşık 130 kişi de yaralandı. Ölenlerin çoğu Kazancı Yokuşu’nun başında, park edilmiş kamyon yüzünden sıkışarak ölmüşlerdi. 470 kişi göz altına alındı fakat hiçbirinin olayla ilgisi kurulamadı. Ateşi kimin açtığı tam olarak belirlenememiş, olay halen aydınlatılamamıştır. Sular idaresinin çatısından ve otel odalarından ateş açanlar bulunamamıştır.

ÜLKEMİZDE İLK 1923 TE KUTLANMIŞTIR

1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir.22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

 

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı