Manşet Siyaset

Turgut Dibek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Turgut Dibek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Demokrasinin evrensel nitelik kazanmasında, kadın hakları konusunda verilen savaşımların büyük önemi bulunmaktadır. Kadın Haklarının olmadığı ya da erkeğe göre daha eşitliksiz bir durumda olduğu sürece demokrasiden bahsedilemez.

 turgutdibek1

Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak, kadın-erkek tüm yurttaşlarını hak ettiği yaşam düzeyin kavuşturmak hedefiyle Yüce Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları alanında gurur verici atılımlar gerçekleştirmiştir.

 

Kadınların, kadın oldukları için yaşadıkları sorunların çözülmesi toplumun geleceği için çok önemlidir. Bu çerçevede kadınlar için pozitif ayrımcılık yasalarının çıkması önemli bir adım olacaktır. Türkiye kadına seçme ve seçilme hakkını Avrupa devletlerinden de önce verdiği için haklı gurur yaşamaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin ve Cumhuriyet Halk Partisinin kurucusu olan yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaşlığı sayesinde Türk kadınının elde ettiği bu hak tüm Avrupa’ya ve dünyaya örnek olmuştur. 1930 yılında belediye seçimlerine katılma hakkı kazanan Türk kadını, 1934’te de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Kadınlar Fransa’da 1944, Yunanistan’da 1952, İsviçre’de ise 1974’te seçme ve seçilme haklarını kazanmıştır.

 

Okuma yazma bilmeyen her on kişiden sekizinin kadın olması sorunun ne kadar büyük olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Kadınların okuma yazma bilmeme oranı erkeklerden 5 kat fazladır. Kadınlarımızın eğitim hakkı halen engellenmektedir.

 

Adalet Bakanlığı verilerine göre (AKP’nin iktidara geldiği) 2002 yılında 66 olan kadın cinayeti sayısı, 2007 yılında bin 77’ye yükselirken, resmi olmayan rakamlara göre de 2009’da bin 126 kadın öldürülmüştür. Sadece bu 7 yılda kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artmıştır.

 

Kadının sosyal hayata, siyasete katılımı her geçen gün artan oranlarıyla sevindirici bir gelişim sürecindedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, yeni tüzüğümüz ile en az yüzde 33 cinsiyet kotası koyarak kadınlarımızın siyasette daha da etkin olmasını sağlıyoruz. Kadının iş gücüne katılımındaki artış önemli bir noktayken, kadınlara düşük ücret verilmesi sorunu ise genel araştırmalarda yeterince değinilmeyen bir konudur. Kadın istihdamının artmasının yanında eşit işe eşit ücret verilmesi gibi hayati bir konunun da düzenlenmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili yasal önlemler alınması, kadını ucuz iş gücü konumundan çıkartarak eşit iş gücü konumuna getirecektir.

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın haklarının kazanılmasında nereden yola çıkıldığının, hangi aşamalardan geçilerek bugünlere ulaşıldığının anımsanmasında ve bundan sonra daha iyiye ulaşılması için yapılması gerekenlerin değerlendirilmesi yönünden de büyük önem taşımaktadır.

 

Ayrımcılığın önlendiği, insanların eşitlik ilkesi çerçevesinde hak ve özgürlüklerini adil biçimde kullandığı, kadınlarımızın yönetimin her aşamasında daha çok temsil edildiği bir dünyada yaşamak umuduyla, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, esenlikler diliyorum.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL