HESABIM
Üye Ol

Türk Böbrek Vakfı’ndan “Öğrenci Sağlığı ve Beslenme Eğitimi”

Türk Böbrek Vakfı’ndan “Öğrenci Sağlığı ve Beslenme Eğitimi”

Türk Böbrek Vakfı tarafından Keşan’da öğrencilere yönelik “Öğrenci Sağlığı ve Beslenme Eğitimi” konulu konferans gerçekleştirildi. Saat 10.30’da ilk olarak düzenlenen eğitime; Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Timur Erk, Keşan Kaymakamı Nuriz Özder, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan İlçe Milli Eğitim...

Haberin Tarihi: 15 Mart 2019 - Okunma Sayısı:312 defa okundu.

Türk Böbrek Vakfı tarafından Keşan’da öğrencilere yönelik “Öğrenci Sağlığı ve Beslenme Eğitimi” konulu konferans gerçekleştirildi.

Saat 10.30’da ilk olarak düzenlenen eğitime; Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Timur Erk, Keşan Kaymakamı Nuriz Özder, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Harun Büker ile 500’e yakın öğrenci katıldı.

Burada ilk olarak Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk konuşurken ardından sırasıyla; Arpacı, Aktan ve Özder konuştu.

Erk, konuşma yapan Arpacı, Aktan ve Özder’e plaket vererek hediye takdim etti.

Seminerde Obez konusuna çok dikkat edilmesi gerektiği ve 3 beyaz, tuz, şeker ve undan uzak durulması gerektiği dile getirildi.

Aynı seminer saat 13.30’da yine öğrencilere ve saat 16.30’da da Keşan Belediyesi çalışanları için verildi.

Konuyla ilgili şu açıklama yayınlandı

Herkes İçin Böbrek Sağlığı

KronikBöbrekHastalığıdünyadaveülkemizdesalgınhalinialmışönemlibirhalksağlığısorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır.

Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır.

Bakanlığımız, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 14 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için;

*  Düzenli egzersiz yapın

* Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun

* Tuzu azaltın, Yeterli sıvı alın

* Sigara içmeyin

* Ağrı kesici ilaçlardan kaçının

* Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün

* Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı