Köşe Yazısı

”Türk hakemliği için kara bir hafta!”

”Türk hakemliği için kara bir hafta!”

”Türk hakemliği için kara bir hafta!”

mustafaculcu1111111

  Mustafa ÇULCU

mculcu@kesanpostasi.com

 

 

Avrupa’da yönettikleri başarılı maçlarıyla gurur duyduğumuz hakemlerimiz dahi bu hafta skandal yönetimler gösterdiler. Türk hakemliği için kara bir hafta geçti.

UEFA Ref. Con. kapsamında hakemliğimizin Avrupa’daki maç trafiğinden ve eğitimlerinde sorumlu TFF ile profesyonel anlaşmalı Jaap Uılenberg ayda bir ülkemize gelerek hakemlerimize eğitim veriyor ve maaşını alıp gidiyor. MHK ise Uılenberg’in ayda bir gelip hakemlere ders vermesini bekliyor, sıkıntı olduğunda “Uılenberg şöyle dedi böyle istedi” diyerek durumu idare ediyor ve TFF’den bankamatik maaşlarını alıyor.
MHK Başkanı Zekeriya Alp ise iyi niyetiyle arada bir çıkıyor verdiği demeçlerle hakemlerimize sahiplenmeye çalışıyor. Hakem kökenli olmadığı için de arka tarafta yaşanan derin hakemliğin farkında bile olamıyor!

Hakemlerimiz; bir küfür, iki tükürük olayı ile dağıldılar. Hakemliğimizin sevk ve idaresinden, onların maçlara atamasından, hazırlanmasından sorumlu kurum MHK ise zaten yetersiz, daha ne kadar fazla burada kalır maaş alırız derdinde! Hakemler ise sahipsiz, moralsiz en kötü olanı ise kafaları karışık! Böyle olunca da her geçen gün sıkıntılar çoğalmakta. Anlayacağınız herkes kendi dalgasında. Maçlar kötü gitmiş hakemler hatalıymış kimsenin umurunda değil. Hakemler arasında ayrıştırma, ahbap-çavuş ilişkisi, biat kültürü, kentsel çekişme almış başını yürümüş. Hakemleri yapılan baskılara karşı koruyacak, onları federasyon politikalarından uzak tutacak, moral motivasyonunu artıracak hakem yöneticisi ara ki bulasın!

Cüneyt Çakır’ın Dünya arenasındaki başarılarıyla ile örtülmeye, süslenmeye çalışılan fotoğraf şimdi ortada. Alın Cüneyt Çakır’ın Dünya arenasındaki başarılarını koyun bir kenara bakın Türk hakemliğinin fotoğrafına!

AKHİSAR-KAYSERİSPOR
M.İlker Coşkun, 11 Kasım 2012 tarihinde Süper Lig’in 11. haftasında yönettiği Mersin İdmanyurdu-Galatasaray maçından sonra bir daha ligde maç yönetememiş. Siz bir hakemi ligden böylesine uzun süre uzak tutarsanız o da ancak bu kadar başarı gösterebilir! Yardımcı hakemlerin atamasından sorumlu MHK üyesi Turgay Güdü’den torpilli yardımcı hakemi Serhan Malkoç küme düşmemeye oynayan Akhisarspor’un buz gibi golüne ofsayt kaldırıyor! Hata yapsa da nasıl olsa arkasında Turgay Güdü abisi var maça gönderiyor, umurunda mı Akhisarspor’un küme düşmesi!

BEŞİKTAŞ-KARABÜKSPOR
Son yıllarda ”Yunus hoca bu kolay kolay kart çıkarmaz, penaltı vermez” yakıştırmasını geçerli sayan kendisine ayrıcalıklı davranılan hatta MHK Başkanı’nın işi daha da öteye götürüp ”Benim jokerim” söylemlerinin bir hakeme, hakemliğe ve takımlara nasıl zarar verdiğini hep birlikte gördük. Hakemliğinin sonuna gelmiş Yunus Yıldırım maçları koşmadan, kendi kurallarına ve kafasına göre yönetince verdiği kararlardan çok vermedikleri maçın kimyasını bozdu sonucunu belirledi. Hemşehrisi yardımcı Serkan Gencerler de aynı mantıkta maç yönetince son dakikalarda çıkmayan topa çıktı bayrağı kaldırdı, Beşiktaş’ın buz gibi golü güme gitti.

KASIMPAŞA-ELAZIĞSPOR
UEFA eğitimcisi Jaap Uılenberg tribünde olunca Hüseyin Göçek sahada basmadık yer bırakmadı. Mükemmele yakın maç yönetti. Kendisini tebrik ediyorum. Kasımpaşa lehine doğru bir kararla verdiği penaltıda bulunduğu yer hakemlere derslerde yer alma konusunda örnek gösterilecek şekildeydi. Bravo Hüseyin Göçek, hep böyle ol.

ANTALYA-İBB
Gelecekte kendisinden çok şey beklediğimiz Mete Kalkavan’ın müsabakada doğru kararlarının yanında dikkat çekici yanlışları da vardı. Ali Tandoğan’ın pozisyonuna devam kararı doğru ama Ali’ye aldatmadan dolayı sarı göstermiş olsa daha doğru olacaktı. İlk yarıda Ekrem’in kendi ceza alanı içinde elle kestiği pozisyonda penaltı ve sarı kart vermeliydi. Yardımcı Cemal Bingöl de bu pozisyonda uyumuş büyük hata. İkinci yarı Ekrem ceza alanı içinde hava topuna çıkan Emrah’ı iterek bozuyor verilen penaltı doğru. Penaltı kararına çok abartılı itiraz eden Metin Depe’ye sarı kart yerine kırmızı kartını kullanmalıydı.

BURSASPOR-GALATASARAY
9 Kasım 2012’de Beşiktaş-Bursaspor maçında Bursaspor’dan büyük tepki almış, hala daha Eskişehir-Fenerbahçe maçında Caner olayından dolayı sıkıntılı bir Fırat Aydınus’a bu maçı vermek hangi aklın işidir? Daha sakin bir maçta Bursa’ya gönderilemez miydi? Siz hakemi kazanmak mı kaybetmek mi istiyorsunuz? Hatalı kararlarıyla maçın önüne geçti. Her iki tarafın birer net golünü iptal etti. Elmander-İbrahim pozisyonunda devam kararı yanlıştı. Riera’ya karşı son derece hoşgörülüydü. Bizim bildiğimiz Fırat Aydınus gitmiş bambaşka bir Fırat Aydınus gelmiş! MHK bir an önce Fırat Aydınus çekip konuşmalı!

ORDU-GENÇLERBİRLİĞİ
Tolga Özkalfa’yı MHK geçtiğimiz hafta Galatasaray-Beşiktaş maçında çok başarılı bulmuş ki bu maça atamış! O maçta Melo olayında hakemine yardımcı olan tüm ihaleyi üstüne alan Cem Satman’a niye maç yok? Hele bir bekleyelim olaylar yatışsın sakinleşsin sonra maç veririz korkaklığı niye? MHK olarak siz hakemlerinizi tanımıyor bu işi bilmiyorsunuz! Gördünüz maçta verilen kararları! Orduspor’un attığı ilk golde Jimmy Durmaz’a faul var, el var, her şey var. Pozisyonun dibinde de hakem var, yardımcı Kemal Yılmaz var, 4. hakem Mustafa Aydın var ama karar devam. Çok yazık! Gençlerbirliği’nin golü öncesi oyuncu topu elle alıyor yine devam. Maçın ikinci yarısı Ordusporlu Müslüm ofsayt ama yardımcı Bahtiyar Birinci daha büyük ofsayt çünkü 30 metre geride kalıyor, koşmakta zorlanıyor. Aynı yardımcının bölgesinde Orduspor atağında ceza alanı içinde hakem perdelenmiş arkada kalmış Gençler’li Petroviç topu elle kesiyor penaltı ve sarı kart ama yardımcı yine ofsaytta hakemine yardım edemiyor!

ESKİŞEHİRSPOR-MERSİN İDMANYURDU
Mersin İdmanyurdu’nun atağında Nobre’nin topu eliyle kontrol etmesine devam kararında Barış Şimşek hatalı, diğer kararlarında doğru yorumları var. Başarılı bir yönetim gösterdi. Kötü geçen haftanın iyilerinden oldu. Tebrikler Barış Şimşek.

TRABZONSPOR-GAZİANTEPSPOR
Trabzonspor’un ilk golünde Adrian ofsayt değil yardımcı Serkan Akarca başarılı yorum yaptı. Şenol Can’ın Celustka’ya hareketi sarı değil kırmızı olmalıydı. Şenol’un ceza alanı içinde Allanzinho’nun ayağına bir darbesi var penaltı vermeliydi.

FENERBAHÇE-SİVASSPOR
Hakemlikte hayal ötesi başarılara imza atan dünya hakemi Cüneyt Çakır’ı bu maçta Fenerbahçe lehine verdiği penaltıya kadar gösterdiği performans ile tanımakta güçlük çektim! Jaap Uılenberg’in de izlediği maçta Musa Sow’a ve Zigler’e göstermediği sarı kartlar çok yakın ve iyi bir görüş alanına sahip olmasına rağmen Navratil’in göğsüne çarpan topta elle oynama kararı vermesi kafamı karıştırdı ve beni şaşırttı! Bu kararlar onun kalitesine yakışmadı. Verdiği penaltı kararından sonra daha başarılı bir performans sergiledi. Çok koştuğu için çoğu zaman oyunun içinde kaldı. Fenerbahçe’nin yediği ilk golde Eneramo ofsayt yardımcı Bülent Gökçü ofsaytı kaçırdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL