Köşe Yazısı

Türk Hakemliği…

Türk Hakemliği…

 

TÜRK HAKEMLİĞİ

Mustafa ÇULCU

mculcu@kesanpostasi.com

 

Merkez Hakem Kurulu Başkanı olduğum 2006 yılında önümde UEFA REF.CON.diye bir dosya vardı.Bu dosya o günler için pek çok insanın ilgisini çekmiyordu.Ama benim ilgimi çekmişti.İçeriğini okuduk,anladık ve gereğini yaptık.O günlerde gereğini yaptığımız o dosyanın sayesinde bugün Türk hakemliği Cüneyt Çakır,Fırat Aydınus,Hüseyin Göçek,Bülent Yıldırım ile Avrupa maçlarında cirit atıyor.Bugünlere gelinmesinde 2006 yılında UEFA REF.CON. anlaşmasını hazırlayıp,imzaladığım için ne kadar gurur duysak azdır.

Türk hakemliği içeride yaşanan her kötü maç sonrası basından ”Hakemlerimiz iyi olsalar UEFA onlara görev verir” hatta bazı eski hakemlerden televizyonlarda ”Türk hakemleri Avrupa’nın en kötü hakemleri,üçüncü sınıf hakemler”diye sürekli eleştiri alıyordu.
Ne oldu da birden Türk hakemleri Avrupa’nın gözde hakemler oluverdi?
2006 yılında imzalanan anlaşma gereği UEFA yetkilileri Ülkemize gelerek hakemlerimize eğitim vermeğe onlarla yakından ilgilenmeğe başladılar.Hakemlerimize verilen eğitimin eskiden verilen eğitimlerden bir farkı yoktu.Hemen hemen her şey aynıydı.Fiziksel antrenmanları yine 2006 yılında bizim başlattığımız Marmara Üniversitesi’nden koçların hazırladığı proğram çercevesinde ve denetiminde devam ediyordu.Maç sayılarında da aman aman bir fazlalık yoktu.
Değişen şuydu.
Hakemlerimizin yetenekleri UEFA yetkilileri tarafından canlı olarak maçlarda izlenerek yakından görülüyor.Hakemler UEFA yetkilileri ile İngilizce sohbet,kendilerini ifade etme fırsatı buluyorlar.Eskiden seminerlere gelen UEFA yetkilileri ”Türk hakemleri iyi eğitim alıyor,gelecekte iyi yerlere gelecekler”der ağzımıza bir parmak bal çalıp gidiyorlardı.Ama şimdi öyle olmuyor.Çünkü bu iş için profosyonel anlamda ciddi paralar alıyorlar.Bu aldıklarının karşılığını vermek zorundalar.
Adama sorarlar;bu kadar para alıyorsun,bunca zamandır Türk hakemliğini eğitiyorsun oradan bir tane adam çıkaramadın mı?Üstelik Avrupa hakemliği isim olarak son zamanlarda tıkanmış,yeni yeteneklerin arayışı içine girmiş.
Bizdeki yetenekler zaten vardı.Bundan önce de vardı.Metin Tokat,Muhittin Boşat,Orhan Erdemir,Mustafa Çulcu,Ali Aydın,Serdar Tatlı,İlhami Kaplan,Bülent Uzun vs. yeteneksiz hakemler miydi?Yooo!Ama eksik olan bu yetenekleri UEFA yetkililerinin yakından görmesiydi.MHK Başkanı olduğum dönemde imzaladığım UEFA REF.CON’ın bize en büyük getirisi bu oldu.Bu getirinin gereğini bugünlerde başta Cüneyt Çakır olmak üzere Fırat Aydınus,Hüseyin Göçek,Bülent Yıldırım,Halis Özkahya ve diğerleri olumlu kullanarak Avrupa maçlarında cirit atar duruma geldiler.
Bugün Ülke olarak Cüneyt Çakır ile ne kadar gurur duysak azdır.
Cüneyt Çakır Türk hakemliğinin bugüne kadar gelmiş geçmiş en başarılı hakemi.Üstelik önünde daha hakemlik yapacağı dolu dolu 9 yıl var.Önümüzde ise onun gidebileceği 2014-2018 Dünya Kupası 2016-2020 Avrupa Şampiyonası gibi dört büyük organizasyon,Şampiyonlar Ligi,Uefa Kupası maçları ve final karşılaşmaları var.
Şampiyonlar Ligi müsabakalarında Cüneyt Çakır’ı,Fırat Aydınus’u gururla izlerken rehavete kapılıp aşağıdakileri unutmamalıyız kurumsal yapılanma,doğru politikalarla nice yeni Cüneyt Çakır’ları,Fırat Aydınus’ları hazırlamalıyız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL