Kültür Sanat

TÜRK SANAT MÜZİĞİNİN GÜÇLÜ SESİ DERYA DERİN HOLLANDA DAKİ TÜRKLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

TÜRK SANAT MÜZİĞİNİN GÜÇLÜ SESİ DERYA DERİN HOLLANDA DAKİ TÜRKLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

 

Derya Derin  yaşamı başarı ile dolu genç bir yetenek. Yüreği sevgi ve müzik aşkı ile dolu

İzmir de birkonserde söylediği Çanakkale Türküsü nün Hollanda daki dünyanın tek müzesinde

yayınlanıp  onbinlerce kişinin dinlemesi ile adeta gurbeteki Türklerin sevgilisi ve  vazgeçilmezi oldu.Müze sahibi Bülent Türker

sizler için Derya derini  araştırdı.Bu değerli sanatçıyı size biraz tanıta

Derya derin kimdir .

derya7 derya6

Eğitimci bir ailenin ferdi olarak Adana’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini bu ilde tamamladı.Adana Belediye Konservatuarında müzik eğitiminin ilk temellerini attı.1993 yılında E.Ü. Devlet Klasik Türk Müziği Konservatuarı ”Ses Eğitimi Bölümü”sınavını kazandı ardından 1994 yılında TRT İzmir Radyosunun açmış olduğu “Akitli Ses Sanatçısı” sınavını da kazanarak okuldaki eğitimine ek, bu kurumdaki pek çok programda da görev almak suretiyle müzik eğitimine katkı sağladı..Bu sürede Akın Özkan,Onur Akdoğu,Kutlu Payaslı,Mustafa Hoşsu,Yılmaz Yüksel,İsmet Yazar,Mülkiye Toper,Turhan Yalçın gibi hocalar ve usta sanatçılardan istifade etti. 1997 yılında konservatuardan pekiyi dereceyle mezun olarak 1 yıl süreyle bu okulda ses eğitimi alanında asistanlık yaptı. 1998-2000 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı olarak müzik öğretmenliği yaptı. 2000 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sınavını kazanarak bu kuruma atandı.Bu bağlamda yurt içinde ve yurt dışında bir çok ülkede festivaller ve Türkiye’nin tanıtımı kapsamında Kültür Bakanlığınca görevlendirilerek Türkiye’yi Klasik Türk Müziği alanında pek çok kez temsil etti.Beste çalışmaları da yapan Derya Derin halen İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.

derya9 derya10

Bülent Türker İzmirde dinlediği bu harika sesi  tesaduf Çanakkale parçasını telefonla kayıta aldım. Müzemde ve sayfalarımda yayınladıkça dinleyen binlerce kişi Çanakkale parçası bu kadar güzel yorumlanmaz dedi ve bana yüzlerce soru geldi. Bir sanatçının bu kadar sevildiğini ilk kez gordum. Okurlarımız ve müzeye gelen onbinler için Derya Derin hanım efendiyi sizlere tanıtmakla gurur duydum.İzmire gidersem daha iyi bir roportaj yapmaya çalışacağım.

derya3 derya1

Müze Sorumlu Müdürü Erol Sanburkan ve  Gonüllüleri Sibel Tor ve Elif Başıbüyük bu kadar güzel bir ses olamaz. Her dinleyen büyüleniyor.Kendisini kutlarız.Diğer parçalarınıda  dinledim. Ayrıca bestekar  ve soz yazarı  tek kelime ile müthiş  bir sanatçı. Onu tanımak ve dinlemek isteriz.Hollanda ya gelirse müzemizde özel Çanakkale ve Atatürk ün sevdiği Selanik Türküsünü söylemesini isteriz dediler.

Bizde İzmirin bu nadide   Kültür Bakanlığı sanatçısını kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL