Bölgeden Güncel Manşet

Türk-Yunan İş Forumu İstanbul’da Toplanıyor…

Türk-Yunan İş Forumu İstanbul’da Toplanıyor…

Türk – Yunan İş Forumu İstanbul’da toplanıyor

 

Özgür Güvenç

İstanbul Anayurt-Keşan Postası)- Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyareti nedeniyle Türk-Yunan İş Forumu, 4 Mart 2013günü İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Tükiye-Yunanistan-Bayrak-01

4 Mart 2013 tarihinde, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, beraberinde 10 Bakan ve geniş katılımlı işadamı heyetiyle birlikte Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Bu kapsamda, söz konusu toplantı ile eşzamanlı olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK ve TİM işbirliğinde, her iki ülke Başbakanlarının ve önde gelen Bakanların katılımlarıyla, 13:00-18:00 saatleri arasında Çırağan Otel İstanbul’da ‘’Türk-Yunan İş Forumu’’ yapılacak.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili ticaret hacmi 2012 yılında 5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yunanistan’ı uzun süredir olumsuz yönde etkileyen ekonomik krizin, Türk-Yunan ticaret ilişkilerine pek yansımadığı görülmektedir. Yunan yatırımcıların, ülkemizde bankacılık, bilişim teknolojisi (IT), tarım uygulamaları, ambalaj, plastik, eczacılık, kozmetik, balıkçılık, turizm ve inşaat sektörlerinde işbirliği yapmak istedikleri bilinmektedir. Yunan şirketlerinin günümüze kadar Türkiye’deki toplam yatırımlarının tutarı 6 milyar ABD dolarını aşmıştır. Ayrıca geçtiğimiz yıl, Yunanistan’ın kamu iktisadi teşebbüsleri ile ilgili yaklaşık 70 milyar dolarlık özelleştirme yapacağı Yunan hükümeti tarafından taahhüt edilmiştir. Bu özelleştirme projeleri kapsamında, başta telekomünikasyon, ulaşım altyapısı, turizm, internet altyapı hizmetleri, liman ve havaalanı işletmeciliği, tekstil, gıda, enerji sektörlerine ağırlık verileceği öngörülmekte.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL