Manşet Siyaset

Türker, “Anayasanın değişmez maddelerini değiştiriyorlar”

Türker, “Anayasanın değişmez maddelerini değiştiriyorlar”

DSP GENEL BAŞKANI MASUM TÜRKER, DSP ANTALYA İL KONGRESİ’NDE KONUŞTU:

“ANAYASA’DA DEĞİŞMEZ MADDELERİ DEĞİŞTİRİYORLAR”

           

Masum Turker

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Antalya İl Kongresi’nde konuştu. Masum Türker, burada yaptığı konuşmada gündemdeki konuları değerlendirerek şunları söyledi:

            “Dün Parlamento’daki dört parti Anayasa değişikliği ile ilgili önerilerini verdi. AKP Anayasa’nın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen üçüncü maddesindeki, ‘…dili Türkçedir’ ifadesini de ‘…resmi dili Türkçe’dir’ şeklinde değiştirmek istiyor. Anayasa ile ilgili değişiklik önerileri verilirken değişmez maddeleri değiştiriyorlar. Türkiye’nin Türkçe diline ‘Resmi Türk dili’ demeye başladılar. Adülhamit zamanında Birinci Meşrutiyet’te çıkartılan ilk Anayasa’da bile Osmanlı İmparatorluğu’nun dili Türkçe idi. Bir devletin dili olur, orada yaşayan dillere de saygı duyulur. Ama tutup da bu ‘devletin resmi dili’ dediğiniz zaman, ‘bir gün bu dil de değişebilir’ demektir. İşte iktidar partisi bunu demeye getiriyor. Bu, Hükümet’i destekleyici beyanatlar vererek, ‘Anayasa değişikliği yapılsın’ deyip anayasa önerisi yapanların hepsine hakarettir. Diyorlar ki, ‘Evet biz sizden o görüşleri topladık ama Meclis olarak kullanmayacağız. Bizim kullanacağımız bu dört partinin getirdiği anayasa önerisidir.’ Medyada dün akşamdan beri ilk 3 madde ile ilgili olan görüşler gündeme getiriliyor, diğerleri dile getirilmiyor.”

SURİYE’NİN KUŞATILMASI GÜNDEMDE

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’ ziyaretine dikkat çeken Masum Türker, bu konuda da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu anda Suriye’nin kuşatılması konusu devreye girmiş durumda. Maliki silah veriyordu. ‘Kes silah vermeyi’ dediler. Beşar Esad’ı nasıl kaldıracaklar oradan? Libya’da olduğu gibi uçaktan bomba ile. Bunu açıklayan ABD mensubu olan şu anda NATO Avrupa Kuvvetler Birliği Komutanı. Hem de karaya basmadan yapacaklar bu işi.”

            2B SORUNU

            Masum Türker, Antalya’da 2 B sorununa da değindiği konuşmasında şunları söyledi:

” İktidardakiler, ‘Bu kanun çıkınca herkes toprağının sahibi olacak’ dedi. Antalya da coştu,  AKP’ye oy verdi ama sorun çözülmedi. Adam babasının dedesinden devralmış ama ‘Sen bu kadar para vereceksin, bu vereceğin para ile sana toprağı vereceğiz’ diyorlar.  Köylüler sokağa çıkıyor, trafiği kapatıyorlar. Çünkü artık onların sorununu gündeme getirecek siyasi kalmadı. “

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL