Güncel Kültür Sanat

“Türkiye, Suriyelileri bağrına bastı, dünya tarihine adını yazdırdı”

“Türkiye, Suriyelileri bağrına bastı, dünya tarihine adını yazdırdı”

Türk sağlık sektörü, CNR EXPO’da dünya sağlık sektörünü ağırlıyor

 

Türk sağlık sektörü, dünyanın dört bir yanından gelen sağlık profesyonellerini; CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen İstanbul Health Expo’da ağırlıyor.

Fuar alanından Mohamed Wajih

Suriye Hükümeti Geçici Sağlık Bakanı Mohamed Wajih, “Suriye’de şu anda enkaz altında nefes veren insanımız var. Türk sağlık çalışanları 9.5 milyon insanımızı muayene etti. Türkiye, Suriyelileri bağrına bastı, dünya tarihine adını yazdırdı. İnşallah bizde böyle bir ortamda sizi Suriye’de ağırlarız”

Sektörel Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Tokatlı: “Sağlık ve Dışişleri Bakanlıkları, aralarında bakan, müsteşar ve üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 51 ülkenin sağlık sektörü temsilcilerini, İstanbul Health Expo’da bir araya getirdik.”

Medikal ve sağlık alanında uygulanan yeni teknolojileri tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen “İstanbul Health Expo-3. Medikal Cihaz ve Bütünleşik Sağlık Hizmetleri Buluşması, Uluslararası Sağlık Kongreleri ve Sempozyumları” başladı. CNR EXPO Yeşilköy’de 23 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek. CNR Holding, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekler Federasyonu (SADEFE) organizasyonu ile düzenlenen organizasyonda sektörde öne çıkan konularla ilgili kongre, sempozyum ve kurslar yapılacak.

 

“Suriye’de sağlık kadrosu hedef alınıyor”

Sağlık alanında dünyanın dört bir yanından gelen üst düzey yöneticilerin ağırlandığı organizasyonun açılışında konuşan Suriye Hükümeti Geçici Sağlık Bakanı Mohamed Wajih, “Biz böyle bir organizasyonda iken, Suriye’de belki de şu anda enkaz altında  nefes veren var. Aç yatan insanlarımız var. İnsanlarımız Suriye’de şu an her şeye ihtiyaç duyuyor. her şey şu anda Suriye’ye son 20 gün içinde çok sayıda hastane bombalandı. 670 sağlık çalışanımız öldü. Kurtarılmış bölgede bombalanmayan hastane yok. Suriye’de sağlık kadrosu hedef alınıyor.

Mohamed Wajih, “Büyük bir çelişki içerisindeyiz. Sizler yeni tıptan bahsediyorsunuz. Biz bombalanmış saha hastanesinden bahsediyoruz. Katliamlara sırtımızı dönmeyelim. 5 bin 600 doktorumuz vardı. Şu an da 171 doktorumuz kaldı. Eksiklerimiz çok büyük. Türkiye’nin sağlık çalışanları  9,5 milyon Suriyeliyi muayene etti. 285 hastayı da ameliyat yaptı. Çok hayat kurtardılar” diye konuşarak, Türk doktorlarının dünya doktorlarına örnek olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler ve Batı’dan gelen doktorlara Türkiye’nin bu işe gönül verdiğini aktaran  Wajih, “Türkiye Suriyelileri bağrına bastı, dünya tarihine adını yazdırdı. İnşallah bizde böyle bir ortamda sizi Suriye’de ağırlarız” diye konuştu.

 

“Sağlık projelerini ihraç eder hale gelmeliyiz”

SADEFE Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Koç ise, “Sağlık ve medikal alanında bütün paydaşların bir arada olduğu uluslararası bir organizasyondayız. İstanbul Health Expo’da Türkiye’deki 13 yılda sağlıkta meydana gelen yeni uygulamalar ve rol model hizmetleri sergiliyoruz” dedi.  Koç, sektörün tüm sorunlarının tartışılacağı kongrede yara bakımı, mobbing, evde hasta bakımı 9 tane kurs düzenleneceğine dikkat çekerek, “Gençlerimize ciddi anlamda eğitim desteği sağlayacağız. Sağlık projelerini ihraç eder bir hale gelmeliyiz bunun için de burada toplantılar da yapacağız.

 

“Dünyayı ağırlıyoruz”

Fuarın geride kalan yıllarda sektörün gelişimine önemli katkılar sağladığını belirten Mustafa Tokatlı da “CNR olarak Bosna Hersek, Moldovya, Bosna Hersek, Tacikistan,  İran, Irak’tan gelen Sağlık Bakanları ve üst düzey yöneticiler ile birlikte İstanbul Health Expo’nun açılışını yapıyoruz. Türk sağlık sektörü bizim ev sahipliğimizde dünyayı ağırlıyor. Oldukça gurur verici” dedi. Medikal cihazı sektöründe yapılan ihracatın katma değerini yükselterek, sektör rekabetini artırma hedefiyle düzenlenen İstanbul Health Expo’da ameliyathane cihazlarından tek kullanımlık ürünlere hastane mobilyalarına, fizik tedavi, rehabilitasyon cihazlarına kadar pek çok ürün çeşidi sergileniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL