Köşe Yazısı

Turne Halleri…!

Turne Halleri…!

yasar gundem

     Yaşar GÜNDEM

ygundem@kesanpostasi.com
Türkiye’de turne yapmak iyidir. Bir şehirden bir başka şehire uzanırsın. Bir insandan, hiç tanımadığın başka bir insana hatta. Hayatına katar ve orda Hayatının içinde yaşarsın onlarla, sonra orda bırakıp bir başka zaman da kavuşmak üzere ayrılırsın. Dostlukla.
Çok az kaldı turne yapan tiyatrolar. Koşullar Her Geçen gün zorlaşıyor. Ama yapan sanatdaşlarım bilir, çok keyiflidir. Yaparken zordur, bittiğinde özlemle özlenir.
Bir şehirde oyunun biter. Başka bir merkeze yollanırsın. Karayolu yetmez. Gemi ile geçersin yetmeyen yerde. Tost ve Çay Güverte dr en lüks lokanta ziyareti gibidir. Martılar Lâ göz göze gelirsin. Simit satın alır ve onlara küçük parçalar halinde simit atarsın. O AN unutursun her şeyi. Martılara kitlenir ve onları gözlemlersin.
Bu martılar çok çalışkan. İnatçı,Zeki ve hırslı…Doymak bilmiyor. Simit parçasını almak için çok kıvrak ve seri olmak durumundalar. Böyle olanlar doyuruyor karnını simitle. Martıların yemek Alışkanlıkları değişmiş. Artık balık sevmiyorlar. Gemiden atılacak simidi bekliyor. Aklıma kömür makarna geliyor. Demek ki canlılar değişebiliyor. İnsanlar da değişiyor. Sürü mantığı yaşadığımız dünyada öğretiliyor bize. Hatta dikta ediliyor. Sürüye katıldığında sıkıntı yok. Zaten kabullenmişsin. Martı yı anımsıyorum. İlk okuduğum kitaplardan biri. İnsanlık onuru,vefa Yardım iyilik, sınıf,halklar işkence ve dünyanın toz tanesi olduğu usuma düşüyor.
Bize sunulan evrende yaşarken,yaşadığımız dünyayı anlamlandırmak ve doğanın kucağında bir parçası olduğumuzu unutmadan yaşamayı becermek gerek. Evrendeki rolümüzü abartmadan samimi oynamak gerek.
Turne Halleri burdan sürekli yazılacak.
Günlük sorunlar,geçmişten anılar, başımıza gelenler, sevdalarımız, yasaklanmalar velhasıl kelam bu göz neyi görürse gönül neyi yaşarsa klavye dw parmakların baskısı altında üretecek. Taki klavye örgütlenene ve parmaklar baş kaldırana kadar. 29.12.2015/UŞAK
Esen kalın….

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL