Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 6

Tuzla da değil uzayda kamp yaptırsan nafile!

      Mustafa ÇULCU mculcu@kesanpostasi.com   Eğer senin MHK Başkanın hakemlikten gelmeyen birisi ise MHK üyelerin de hakemleri eğitecek bilgi, birikim, deneyim ve yeteneğe yeterince sahip değillerse, sen hakemlerineTuzla da..

Tuzla da değil uzayda kamp yaptırsan nafile!

mustafaculcu111111111

      Mustafa ÇULCU

mculcu@kesanpostasi.com

Eğer senin MHK Başkanın hakemlikten gelmeyen birisi ise MHK üyelerin de hakemleri eğitecek bilgi, birikim, deneyim ve yeteneğe yeterince sahip değillerse, sen hakemlerineTuzla da değil uzayda kamp yaptırsan nafile!

Kural hatasının ne olduğunu bilemiyorsan, ofsaytın değişen yeni yorumlarını anlayamıyorsan sen nasıl hakem ve gözlemcileri eğitecek, yönetecek ve onlardan nasıl başarı bekleyeceksin?
UEFA`dan Jaap Uılenberg ve Gıvanni Stefenato sezon başı hakem ve gözlemcilere ofsaytın değişen yeni yorumlarını anlattı. Seminer bitimi pek çok hakem ve gözlemci neyin ne olduğunu anlayamadı, kafaları karıştı. Birbirine sorar oldular. İşte burada devreye MHK girecek olayı derinlemesine anlatacak, işleyecek hakem ve gözlemcileri eğitecek ve lige hazırlayacak. Ama neredeeee… Şimdilerde yaşananlara tanık olunca anlıyoruz ki, MHK’da olayı anlamamış!
Değerli amcalarım, Antalya-Galatasaray maçında Galatasaray`ın yediği 2. gol, buz gibi ofsayt! Sizler kural kitabını iyi okuyun, değişen ofsayt yorumlarını dikkatlice inceleyin ve deeerin derin düşünün. İsterseniz ondan sonra konuşalım.
Üzücü ve vahim olan MHK`nın kural hatasında olduğu gibi değişen ofsayt yorumlarında da sınıfta kalması!
Haa… Sizin bir de her şeyi üstüne bıraktığınız, yıktığınız, yaşanan her sıkıntıda ve problemde adını öne çıkardığınız koruma kalkanınız Jaap Uılenberg`iniz vardı! Sahi şimdi nerelerde? Özellikle kural hatasından dolayı maç tekrar kararından bu yana pek sesi soluğu çıkmaz oldu da! Sizde bayağıdır ismini pek telaffuz etmez öne çıkarmaz oldunuz …
Dayı be! Hani o kriter yüklemesi yaptığınız ve çok övdüğünüz atama sisteminiz vardı ya, hani hatalı atama olursa bilgisayarınız sesli ikaz veriyordu ya, bu hafta Bursaspor-Ç.Rizespor maçına atanan Manisalı Çağatay Şahan için hiç ses vermedi! Oysa atamayı görünce Bursalılar sinirden hard diski yaktı ama sizin bilgisayarda hala tık yok! Arızaya girmiş olmasın? Bu hafta sonu Bursa deplasmana Akhisarspor`a gidiyor bilmem farkında mısınız, fikstüre hiç baktınız mı?
İkinci yarının başlamasıyla birlikte MHK`ya sanki uzun ufuklardan bir ilham geldi, sanki bir el değdi, bir anda tuhaf tuhaf hakem atamaları yapar oldular! Pek çok konuda by-pass edildikleri yetmiyormuş gibi bir de aldığımız duyumlara göre bir üst kata çıkıp ufuk gelişimi sağlamaya çalışılıyormuş!
Dikkat ettiniz mi? Canı yananlar, tepkili olanlar, bağıranlar her geçen gün çoğalıyor, şu İstinye saraylarından kafanızı dışarıya bir çıkarında bakın dışarıda neler oluyor, ligin nabzı nedir!
Hata yapan hakemler, formsuz hakemler maç almaya devam ettikçe sizde yeterli eğitimi veremediğiniz sürece bu işin sonucu karanlık tünel!
Antalya-Galatasaray maçında hakem Halis Özkahya, yardımcı Cem Satman ofsayt golü geçerli saydılar ama siz bu hafta onlara yine maç verdiniz. Gördünüz mü Halis Özkahya`nın halini?
Sivasspor maçında yaşanan Yunus Yıldırım skandalından sonra arka arkaya Fenerbahçe`nin maçlarına Fırat Aydınus ve Hüseyin Göçek niye?
G.Birliği-Konya maçının 6.hakemi Hakan Akmısır`ın gözünün önünde Konya`nın 2 penaltısı badem oldu. Ama siz aynı hakeme 3 gün sonra 2.Lig’de düdük veriyorsunuz!
Galiba sizin de hakemlerin de bu işin de şirazesi kaydı!
BURSASPOR-Ç.RİZESPOR
Bursaspor bu hafta Akhisarspor ile deplasmanda oynayacak Manisa`lı Çağatay Şahan, bir önceki hafta bu maçı yönetiyor! Eyy benim çok bilmiş MHK`um, kendinizi uyanık milleti aptal yerine koymayın. Yatıp kalkıp dua edin ki, o gergin ortamda Çağatay Şahan spesifik hata yapmadı.
GAZİANTEPSPOR-AKHİSAR B.
Eh be Tolga Özkalfa. Akhisarspor`lu Serkan`ın, Gaziantepspor`lu Medunjanin`e yaptığı harekete penaltı vermeyeceksen neye penaltı vereceksin? Arkana aldığın Ege`nin imbat rüzgarı ile şimdilik gidiyorsun ama bir ileri iki geri olmuyor!
K.ERCİYESSPOR-KARABÜKSPOR
Barış Şimşek, soğukkanlı ve başarılı bir hakem ama sezonda bir kez “kal“geliyor. Kural hatası işte bunlardan bir tanesiydi. O travmayı atlatmışa benziyor. İyi maç yönetti. Kritik kararların hepsinde haklıydı.
GALATASARAY-BEŞİKTAŞ
Ülkemizin bir numaralı hakemi Cüneyt Çakır, maçta Semih ile yaşadığı diyalog sonucu kararından dönmesi centilmenlik adına güzel bir davranıştı. Maç planında karta geç girme eğilimi maçın ilerleyen dakikalarında onu fazla toleranslı davranmaya zorladı. Veli, Melo, Franco, Motta, Ceyhun`un pozisyonlarında olduğu gibi. Ama iyi ki Cüneyt Çakır var yoksa UEFA`dan hakem talep etmek zorunda kalabilirdik!
G.BİRLİĞİ-T.KONYASPOR
G.Birliği`nden Tosiç`in Djalma`ya hareketi penaltı ve kırmızı kart. G.Birliğin`den Kulusiç`in Thorvaldsson`a hareketi penaltı ve sarı kart ama hakem ve 6.hakem Hakan Akmısır veremediler! G.Birliğinin ilk golü öncesi verilen faul tartışılır, G.Birliği lehine verilen penaltı hikaye! Halis Özkahya iyi hakemmiş(!) İlhan Cavcav başkanım şimdi bu hakem ile ilgili ne demeç verecek merak ediyorum?
KASIMPAŞA-SİVASSPOR
Sivasspor`lu Da Costa`nın, Kasımpaşa`lı Malki`ye hareketine verdiği penaltı ve maç sonu sözel tepkilerinde Da Costa`yı ihracı doğruydu. Bülent Yıldırım başarılı bir performans sergiledi, formda olduğunu gösterdi. Haftanın en iyisiydi.
ANTALYASPOR-ESKİŞEHİRSPOR
Antalyaspor`lu Boum`un, Eskişehirspor`lu Kamil`e yaptığı hareket net penaltı. Ancak hakem Ali Palabıyık, 5.hakem Serkan Tokat, yardımcı hakem Serkan Akal da bizim gibi sadece seyrettiler ve Eskişehir`in penaltısı badem oldu. Akla zarar! Antalyaspor`lu Vederson`u ceza alanına girerken Onur arkadan indiriyor pozisyon penaltı ama hakem pozisyona 2 mt. mesafede olmasına rağmen 50 mt. uzaktaki yardımcı hakemin kararı ile pozisyonu dışarı çekiyor Antalya`nın penaltısı güme gidiyor. Ali Palabıyık da sisteme çabuk uyum sağlamış!
TRABZONSPOR-KAYSERİSPOR
Fırat Aydınus başarılı maç yönetti. Kaleci Onur`un Vanek`den topu alışında devam kararı doğru. Ancak 6.hakem Onur Karabaş`a Emre`nin hareketine duyarsız kalınması ise yanlıştı.
ELAZIĞSPOR-FENERBAHÇE
Hüseyin Göçek iyi götürdüğü maçta yardımcısı Kemal Yılmaz`ın ikazı ile Baroni`ye sarı kart bile gösterilmeyecek bir pozisyonda ihraç etti. Bir de Fenerbahçe`nin penaltısı güme gidince gündeme oturdu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL