Güncel

Uğur Mumcu Ölüm Yıldönümünde Anıldı…(Videolu Haber)

Uğur Mumcu Ölüm Yıldönümünde Anıldı…(Videolu Haber)

24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Keşan Şubesi tarafından, Uğur Mumcu’nun ölümünün 23. yılı nedeniyle düzenlenen anma töreni dün gerçekleştirildi.

DSC_9550 DSC_9547

DSC_9545 DSC_9544

Saat 12.30 sıralarında Uğur Mumcu Anıtı önünde başlayan törene; Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, ADD Keşan Şube Başkanı Yusuf Kılıç ile vatandaşlar katıldı.

DSC_9562 DSC_9559

Tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

 

DSC_9552 DSC_9576

Törenin açılış konuşmasını yapan Kılıç,“Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu katledilişinin 23. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Tam da bugünlerde Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün ve adaletin bulunmadığı ülkeler arasında yer alan Türkiye’de Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere duyulan ihtiyacın ne denli arttığının bir kez daha farkına varıyoruz. Sevgili Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi.

 

FİKİRLERİ BUGÜN DEVAM EDİYOR

DSC_9557 DSC_9586

Daha sonra söz alan Gazeteci Feyzullah Aktan, Uğur Mumcu’nun büyük bir gazeteci yazar ve aynı zamanda devrimci, hukukçu olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Hukukçu olduğu için ne yaptığını bilerek ve doğruyu araştırarak geleceği dönük öngörü ile yazıyordu. Bugünleri daha o günden görmüş, yazmış ve uyarmıştı. Ancak bunu kimse kaale almadı demeyin. Devrimcilerin gücü onun uyarılarını dikkate almakla beraber uygulamaya yetmedi. İktidarlar kaale almadı. Sonunda o direndi ama öldürülerek yok edildi. O fikir adamıydı. Bilgi olmadan fikir üretilmez diyordu. Bugün aydın diye geçinenlerimiz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. Uğur Mumcu büyük bir devrimci, gazeteci ve fikir adamı olarak mücadelesini verdi, görevini yerine getirdi ve sonunda yok edildi. Ama onun fikirleri bugün devam ediyor. İnanıyorum ki yarın gerçek olacaktır.”

 

ADI AYDINLIK AMA TARİHİ KARANLIK OLAN HAFTA

Tören Felsefe Öğretmeni Emine Ceren Çayır’ın konuşmasıyla devam etti.

DSC_9588Çayır, konuşmasında şunları söyledi: “24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası. Adı aydınlık ama tarihi karanlık olan hafta. Uğur Mumcu ile başladığımız ve daha nice kayıplar. ‘Demokrasi şehidi’ diyerek andığımız adı kolay kendi ağır hafta. İnsan genelde kaybettiği şeylerin değerini anlar derler. Bu kez biraz tersi bir durum var aslında. Kaybımız çoğaldıkça, kavramlar anlamını yitirdi. Korumakla yükümlü adalet koruyamadı gidenleri, demokrasi savunur dedik, suçladı durdu sadece. Belki de biz suçluyduk ya da belki kurbandık. Ama asla kazanan olmadık. Hoş zaten kavganın kazananı da olmazdı.  Fakat insanlar kavgasız anlaşamaz oldular. Zaten anlaşamadıkları için kavga ederken de bir anlaşmaya varamadılar. Kimse çıkıp bir şey diyemedi. Çünkü diyenler soğuk ve karlı sabahlarda ailelerinin gözü önünde katledilmişti. Kalanlarda korktu belki, korktu ve sustu. İyiler susunca kötülerin sesi gürleşti. Tek başlarına yüksek sesle konuşunca kötüler daha fazla güçlendi. Sahipsiz kalan adalet ve demokrasiye eller uzandı. Kılıfları değiştirildi ve menfaatle bütünleşti. İyiler daha bir sustu. Sustukça daha çok öldüler, katledildiler. Katledilenler iyilerin cesur olanlarıydı. Belki de umut ışıkları. Kötünün eli uzandıkça daha parlak yanan umut ışıkları. ‘Sen yanmazsan ben yanmazsam biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa…’ diye yola çıkanlar daha da parlayarak öldüler ve ölünce güneşe gömüldüler. Şimdi dön yüzünü ve güneşe bak. Adaleti ve demokrasiyi anla, sadece anma! Kalan iyilerine sahip çık. Unutma her yangın tek bir kıvılcımla başlar.”

DSC_9594 DSC_9597

DSC_9602 DSC_9605

Konuşmaların ardından törene katılanlar Keşan Türkü Dostları Derneği Başkanı Soner Velioğlu eşliğinde “Uğurlar Olsun” şarkısını ve “Ankara Taşına bak” türküsünü söyledi.

DSC_9606 12552826_10207513426486547_4462362595046908231_n

12541044_10207519228991606_2676188616976527594_n

Törene katılanlar program sonunda Uğur Mumcu Anıtı’na karanfil bıraktı. 

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izlyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL