Bölgeden Güncel

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KOSOVA’DA ANILDI

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KOSOVA’DA ANILDI

 

DSCN0238

 

Ulu önder Atatürk ölümünün 77′nci yıldönümünde Türkiyede olduğu gibi Kosova’da da saygıyla anıldı.
Kosova’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Atatürk’ün 77′nci ölüm yıldönümü dolayısıyla rezidansta anma töreni düzenledi. Anma töreninde, sadece Türkiye’de değil dünyada da en önemli liderlerden biri olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 9′u 5 gece saygı duruşunda bulunuldu.
Ardından da, anma törenine katılan Kosova yetkilileri, KFOR bünyesinde görev yapan Türk askeri, ülkede görev yapan Türk temsilcileri ve diğer katılımcılar hep bir ağızdan istiklal marşını okudu.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösteriminin ardından bir konuşma yapan Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, 10 kasımların yaş günü olmasının çok ötesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı mirası hatırlama günü olduğunu söyledi.

DSCN0230 DSCN0233
Büyükelçi Kılıç sözlerine şöyle devam etti, “bugün burada yüce Atamızın manevi huzurunda vatan sevgimizi, özverili olmayı, özgürlük ve bağımsızlık aşkımızı, ulusal birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmemiz gerektiğini, millet olma bilincimizi hatılıyoruz ve bunu herkese birkez daha haykırıyoruz. Bugün burada çağdaşlaşma inancımızı, çocuklara, gençlere, kadınlara ve toplumun bütün kesimlerine verdiğimiz kıymeti, temsil ettiğimiz değerlerin önemini birkez daha vurguluyoruz ve dünyaya, barış dostluk ve kardeşlik mesajı veriyoruz. Yüce Ata’mızın düşünceleri, eserleri, başarıları, ilkeleri, devrimleri yaşadığı çağı aşarak her dönemde güncelliğini korudu. Bugün ülkemiz bölgede ve dünyada bir istikrar sembolü olarak kalabilmişse eğer bunu Atatürk’ün ileri görüşlülüğüne ve temelleri sağlam atılmış ilke ile devrimlerine borçluyuz”

 

DSCN0249 DSCN0246
Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı ise, Atatütürk’ün başkomutan olarak başarılarına değindi.
Bağcı, Atatürk’ün hayatı boyunca ağır sorumluluklar yüklendiğini ve bunun en iyi örneğinin Sakarya Meydan Muharebesi olduğunu belirtti. “Atatürk, cephelerde en umutsuz anlarda mutlaka aydınlık bir yol bulur, sarsılmaz bir kararlılıkla, çaresizliği çareye, ümitsizliği ümide ve yenilgiyi zafere çevirmeyi başarmıştır” diyen Albay Bağcı, Atatürk’ün tarihe ilk damgasını asker kişiliği ile vurduğunu kaydetti.

DSCN0240
Anma törenine katılan Milletvekili Müfera Sınık Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkı tanıyan ilk lider olduğuna vurgu yaparken, eski gazeteci İbrahim Arslan ve Prof. Dr Nimetullah Hafız Atatürk ile ilgili anılarını paylaştılar.
Mustafa Kemal fikirdir, idealdir, devrimdir. Fikirler, idealler ve devrimler ölmez.

kosovaport/

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL