Kültür Sanat

Ürünlü’de de Hıdırellez

Haber-Kamera: İrfan ÖZEKLİOĞLU/İlkay ÖZEL- ÜRÜNLÜ KÖYÜ 1. HIDRELLEZ VE SÜTLÜ KAHVE ŞENLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ Ürünlü Köyü’nde geçmişten günümüze kadar gelen ve her sene hıdrellez zamanı köy halkı arasında gerçekleştirilen ‘Sütlü Kahve..

Haber-Kamera: İrfan ÖZEKLİOĞLU/İlkay ÖZEL-
ÜRÜNLÜ KÖYÜ 1. HIDRELLEZ VE SÜTLÜ KAHVE ŞENLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Şenliğe Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, Mhp Merkez İlçe Başkanı Cihan Alkan, Chp İl yöneticileri Gürcan Saatçı ve Alemşah Kayan, Kent konseyi Başkanı Yasemin Ertaş, ADD Kırklareli Şube Başkanı Mine Sobacı, Sibel Kesimoğlu ve Gönül Birliği Kadınları, Türkiye Ziraatçiler Derneği Danışma Kurulu Üyesi Necdet Göç, Kırklareli Ortak Akıl Derneği Başkanı Ali Çakır, Ürünlü Köyü Kadın Girişimci Koop. Başkanı İmren Ateş, İnece, Akardere, Ulukonak ve diğer civar köylerden gelen konuklar ile Ürünlü Köyü Halkı katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan şenliğin açılış konuşmasını Ürünlü Köyü Muhtarı Ahmet Ayhan yaptı. Muhtar Ayhan Şenliğe katılan tüm konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında; kırsal yaşam alanının aynı zamanda toplumsal geleneklerimizin de kaynağı olduğunu, gelenek ve göreneklerimizin toplumların temelini oluşturduğunu belirterek; gelenek ve göreneklerin en büyük zenginliğimiz olduğunu ifade ederek sürdürmenin kendi görevleri olduğunu vurguladı.
Muhtar Ahmet Ayhan konuşmasını; ‘’ Geleneklerimizden uzaklaşmak demek köklerimizden de uzaklaşmak demektir. Ayrıca çeşitli sebeplerle köylerinden uzaklaşan insanlarımızın köyleriyle ve kökleriyle bağlarını koparmaması amacıyla geleneklerimizi yaşatmak için çaba sarf etmek zorundayız. İşte bu nedenle köyümüzün en önemli geleneklerinden olan ve aynı zamanda baharın müjdecisi olan hıdrellez kutlama geleneğimizi tekrar yaşatıyoruz. Şenliğimize hoş geldiniz diyor ve ilkini bu yıl gerçekleştirdiğimiz ‘Hıdrellez ve Sütlü Kahve Şenlikleri’ni bundan sonra her yıl düzenleme arzumuz üst düzeyde olup, bundan sonraki yıllarda da tekrar buluşmak dileğiyle etkinliğimize katılan herkese sonsuz teşekkür eder, köyüm ve şahsım adına saygılar sunarım.’’ Sözleriyle tamamladı.
İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç ve Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun konuşmalarının ardından şenliğin etkinlik bölümüne geçildi.
Bir gün önce kağıtlara yazıldıktan sonra toprak kap ile gül dibine gömülen ve hıdrellez günü çıkarılan manilerin okunması renkli görüntülere ve eğlenceli anların yaşanmasına vesile oldu. Konuklara geleneksel Sütlü Kahve ile birlikte pişi (lokma) ikramıyla devam eden programın eğlence bölümünde Ürünlü Köyü halkı ve misafirler doyasıya eğlenerek Hıdrellez coşkusunu yaşadılar. Geçmişten günümüze ulaşan bir adet olan ve olarak Hasır kullanılanılarak yakılan Hıdrellez ateşinden atlayan konuklar ve köy halkı bahara merhaba demiş oldular.
Programın sonunda Köy Muhtarı Ahmet Ayhan; Ürünlü Köyü 1. Hıdrellez ve Sütlü Kahve Şenliği’ne katılan konuklara ve köy halkına teşekkür ederek şenliğin ilerleyen yıllarda da büyüyerek devam etmesini arzuladıklarını ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL