Dünya Siyaset

Uyguristan Cumhuriyet Partisi, Uluslararası Adalet Mahkemesi’ne Çin aleyhinde dava açacak 

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Uyguristan Cumhuriyet Partisi, Uluslararası Adalet Mahkemesi’ne (ICJ) Çin aleyhinde dava açacak. Uyguristan Cumhuriyet Partisi lideri Ablajan Laylinaman liderliğinde yapılacak başvuruda Uyguristan’ın Çin tarafından hukuksuz işgali..

Uyguristan Cumhuriyet Partisi, Uluslararası Adalet Mahkemesi’ne Çin aleyhinde dava açacak 
Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Uyguristan Cumhuriyet Partisi, Uluslararası Adalet Mahkemesi’ne (ICJ) Çin aleyhinde dava açacak. Uyguristan Cumhuriyet Partisi lideri Ablajan Laylinaman liderliğinde yapılacak başvuruda Uyguristan’ın Çin tarafından hukuksuz işgali ve Uyguristan’ın bağımsız bir devlet olduğuna dair kanıtlar ve deliller sunulacak. Uygurların avukatlığını ise ‘Göçmen ve İnsan Hakları Hukuku’ alanlarında uzman olan Andy Gene Strickland üstlenecek. Ayrıca Stetson Üniversitesi hukuk profesörlerinden Luz Estella Nagle’de bu davaya destek verecek.
Uyguristan Cumhuriyet Partisi, Ablajan Leylinaman liderliğinde Uygurların bağımsızlığı ve egemenliği savunmak üzere son zamanlarda önemli çalışmalara imza attı. Kendisi de bir hukukçu olan Ablajan Laylinaman, uluslararası yargı mekanizmalarını harekete geçirmek için yoğun bir şekilde çaba harcadığını söyledi.
Bilindiği üzere Çin, 1949 yılında Uygurların bağımsız devleti Doğu Türkistan Cumhuriyetini işgal etmiş ve bu işgal 73 yıldır devam etmekteydi. Uygurları temsilen Uyguristan Cumhuriyet Partisi ise hem Amerika’da hem de dünyanın birçok ülkesinde bu konuyu gündeme getirerek Uygurların bağımsızlığı için çalışmalar yüretmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL