Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.809

UZUN KUM’A GİDEN YOL..

Değerli okurlarım, bu gün 21 haziran 2020.. Yani; babalar günü.. Bu gün kızım yanıma gelerek, elimi öptü ve bana olan sevgi ve de saygısını ifade ettikten sonra: “Baba bu gün..

UZUN KUM’A GİDEN YOL..

Değerli okurlarım, bu gün 21 haziran 2020.. Yani; babalar günü.. Bu gün kızım yanıma gelerek, elimi öptü ve bana olan sevgi ve de saygısını ifade ettikten sonra: “Baba bu gün seni gezdireyim.. Nereye gitmek istersin?” diye sorunca; ben de, “Gelibolu Yarımadası’ndan Enez’e” kitabımı yazdıktan sonra ancak birkaç kez uğrayabildiğim ve de Keşan Mecidiye Köyü sınırları içerisinde yer alan, eski adıyla “İtalyan Koyu” yeni adıyla, “Kale Koyu” olan ve uzun yıllardır görmediğim  bu koya gitmek istediğimi söyledim.. Öyle de yaptık ve halâ bakımsız olan arızalı yoldan  yavaş yavaş giderek, Kale Koyu’na vardık..

Hey hat!!! Her taraf çöp yığını içerisindeydi ve çöp yığınları sahil karşısındaki tarlaların içine kadar taşıyordu! Peki, bu çöpleri kimler bırakıyordu? Sahilde gördüğüm son model arabalarıyla gelen insanlar.. Öyle görünüyor ki, “Dindar ve kindar bir toplum yaratacağız!!” iddiasındaki iktidar, islâmiyetin en temel kavramlarından biri olan temizliği dahi bu ülke insanına öğretememiş!..

Şimdi, diyeceksiniz ki; köy muhtarlığı bunları temizlemiyor mu? Beyler, hanım efendiler, zaten Mecidiye Köy muhtarlığı kıç tırnağıyla kaşınıyor! Yani; bütçesi gayet sınırlı bir muhtarlık ve yaz ayları Mecidiye sahiline gelen ve de çevreye karşı hiçbir sorumluluk duymayan insanların pisliklerini temizlemekte zorluk çeken bir muhtarlık..

Peki; çare ne? Önce insan olacak yaşadığımız çevreyi temiz tutacağız.. Temiz tutalım ki; çevre kirlenmesin.. Müslüman olmak da bunu gerektirmiyor mu!?

Bir diğer önerime geçmeden önce şunu söylemek isterim: Efendim, zaman zaman Yunanistan’ı ziyaret eden biriyim.. Geçen yıl Yunanistan’ın önemli bir  turistik bölgesi olan Halkidiki bölgesinde bir haftalık bir tatil yaptım..İnanır mısınız! Gezdiğim tüm sahillerin kıyısında bir tek bile atılmış plastik su şişesi görmedim..Ve düşündüm:  Biz mi Müslümanız, yoksa onlar mı! Hani, temizlik imandan gelir derler ya!!.

Neyse, gelelim konumuza: Bir başka önlem de; denize sınırı olan ve yaz aylarında devlet bütçesine artı değer kazandıran köy muhtarlıklarına il genel meclisince artı bir ödenek ayırmasıdır..

Bu teklifim, Saros’a kıyısı olan Keşan ve Enez ilçeleri için de geçerlidir.. Yani; diyorum ki, bu ilçelere iller bankasından verilen pay normal nüfusa göre düzenlenmektedir. Oysa bu ilçelerin nüfusları yaz aylarında neredeyse ikiye katlanmakta ve devlet bütçesine yaptıkları artı değerler göz önüne alınarak, bu ilçelere ek ödemeler yapılmalıdır..

Evet, nerede kalmıştık.. Kale koyundan söz ediyordum… Bu güzel koyu çöp yığınları üzerinden atlaya atlaya terk edip, arabamıza binerken, kızıma: “Kızım az ileride bir de Uzun Kum koyu var. Orasını da bir göreyim.. Bakalım ne halde!” dedim ve kestirme yoldan Uzun Kum’a doğru yol almaya başladık ve kısa bir süre sonra Uzun Kum’a vardık.. Plaja girişimizde bir kapı ile karşılaştık ve girişin ücretli olduğunu öğrendik!., Giriş ücretini ödedikten ve vücut ateşimizi ölçen hanım kızımızın denetiminden sonra, arabamızla birlikte Uzun Kum plajına girdik..

Park sorunu yaşamadan; kumun yaklaşık elli santim üzerine inşa edilen ve tabanı ahşap ve de üstü kapalı büyük bir sosyal tesisin içine girdik.. Sosyal tesiste pandemi kuralları gereği, masalar arasında gerekli boşluklar bırakılmış..Ancak; bu boşluklara rağmen burası en az iki yüz kişiyi ağırlayabilecek kapasitede.. Hizmet edenlere gelince: Çoğu üniversite mezunu pırıl pırıl gençler. Bir dediğimizi iki yapmadılar! Burada fast-food yemekler ile açlığımızı giderebileceğimizi öğrendik..

Masamıza biraz ısındıktan sonra; etrafıma şöyle bir baktım: Etraf tertemiz.. Deniz kenarında gölgelikli şezlonglar var.. Sosyal tesisin sol ilerisinde çadır kampı yapmak isteyenlere dümdüz ve tertemiz kum üzerinde bir saha ayrılmış..

Deniz kenarı tertemiz ve Allah korusun bir boğulma anında yetişecek can kurtarma sandalı hazır bekliyor..

Demem o dur ki; Keşan üzerinden Saros Körfezine gelmek isteyenler Uzun Kum plâjına bir uğrasınlar.. Ayrıca; Keşan’dan günü birlik denize gitmek isteyenler, kendilerine yaraşır bir plajda güvenlikli ve huzur içerisinde güzel bir gün geçirmek istiyorlar ise; önceliklerini (ücretli girişe kafa takmadan) Uzun Kum Plajına versinler.. İyi tatiller..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL