Güncel Manşet

Vali, Duruer, Keşan’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Vali, Duruer, Keşan’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

 

 Haber ve Fotoğraflar: Erdoğan DEMİR

 

 

Edirne Valiliği’ne bir süre önce atanan Hasan Duruer, 27 Eylül 2012 Perşembe günü Keşan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

  

İlk olarak saat 09.15’te Keşan Hükümet Konağı önünde toplanan protokol tarafından karşılanan Duruer’i burada Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkan Vekili Zeynep Gürel, belde belediye başkanları ve daire amirleri ile siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri karşıladılar.

İlk olarak Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı’nın makamında Vali Duruer ve konuklara Keşan ile ilgili bir slayt sunum izletildi.

 

Bu sunumun izlenmesinin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Duruer, Keşan’da Kaymakamlığı ile belediyesi ile sivil toplum örgütleri ile güzel bir kalkınma hamlesi başlatmak istiyoruz. Neler yapabileceğiz ileride daha iyi değerlendirebileceğiz. Ayın 1-2 gününü ilçelerde geçirmeyi düşünüyoruz.Bir ayağımızın da burada olması gerekir diye düşünüyorum “dedi.

 

Buradan çıkan Duruer daha sonra Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni binasına gitti. Burada KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve KTSO Meclis Başkanı Celil Tanyolaç, Gen Girişimciler ve Kadın Girişimciler tarafından karşılandı.

Yeni binayı gezen Duruer binanın hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Burada toplantı salonunda konuşan Tanyolaç şunları söyledi, “2 gün önce sayın valimize hoş geldiniz ziyaretinde bulunmuştuk. 2 gün sonra kendisi iade-i ziyarette bulundu.Bu kadar kısa sürede bu ziyareti beklemiyorduk açıkçası. Kendilerinin teşrifleriyle iş dünyamıza kazandırdığımız bu binamızın açılışına daveti de aynı zamanda yapmıştık. Ziyaretimizde Keşan, Enez, İpsala ve Saros’u anlatma fırsatı bulduk. Sayın valimize bu ziyaretten dolayı teşekkür ediyor ve resmi açılışımızda tekrar görüşmeyi umuyoruz.

Duruer’de KTSO’yu ziyaret etmekten ve Keşanlı iş kadınları ve işadamları ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek , “ Gerek kaymakam bey gerekse ben esnaf çocuğuyuz.  Esnaf çocuğu olduğumuz için de ticari hayatın nasıl olduğunu bilen insanlarız. Keşan bizim için önemli bir ilçe. Ekonomik, sosyal potansiyeli, hayvancılık, turizm potansiyeliyle çok önemli bir ilçe. Bu potansiyeli harekete geçirmek hepimizin vazifesi. Harekete geçirirken de birlik ve beraberlik içersinde çok meseleyi halledeceğimize inanıyorum.Gerek kaymakamlık, belediye, sivil toplum örgütleri, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, esnafıyla vatandaşıyla bir şeyler yapabileceğimiz inancı içerisindeyim. Biz elimizden geldiği kadar Valilik olarak sürekli bir ayağımız Keşan’da olacak. Potansiyeli harekete geçirmek için birlikte çalışacağız. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Keşan ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi odaları ve borsaları da çalışmaların içersine almak niyetindeyiz. Balkanlarda Edirne’yi eskiden olduğu gibi yeniden Merkez kılabilirsek bundan herkes istifade eder.Bir ayağımız sürekli burada olacak. Gerek sosyal faaliyetler, gerek kültürel faaliyetler, gerek ticaret faaliyetleri konusunda çalışma içersinde olacağız. Bunda Keşan’ı ayrı tutamayız.  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nı tebrik ediyorum Keşan’a çok güzel bir eser kazandırmışsınız. İnşallah belediyemizde pazaryeri projesini gerçekleştirdiği zaman Keşan’a yakışır bir hizmet olarak değerlendiriyorum. “ şeklinde konuştu.

 

Heyet daha sonra önce Tarihi Hamamı ziyaret ederek yetkililerden bu tarihi hamamın restorasyonu ile ilgili bilgiler aldı.

 

Duruer ve beraberindekiler daha sonra Hersakzade Ahmet Paşa Camii’ne giderek burada yetkililerden bilgi aldı.

 

Vali ve beraberindekiler daha sonra Yeni Mahalle’deki TOKİ Konutlarını ve Yenimescit Mahallesi’ndeki TOKİ’nin yaptığı Yoksul Konutlarını ziyaret etti.

 

Dururer’e Yoksulkent Konutlarında açıklamalarda bulunan TOKİ yetkilisi ilköğretim okulu binasının yıl sonuna kadar tamamlanabileceğini ama okul alanı içersinde toplam 13 ev bulunduğunu ve bunların yıkılmadan burasının tamamlanamayacağını belirtti.

Heyet daha sonra Keşan İlçe Halk Kütüphanesi binasına gitti.

 

Burayı gezen Duruer, kütüphanenin bir çok il ve ilçede bulunmayan bir kütüphane olduğunu belirterek, “Keşanlılar burasının kıymetini bilsinler “ dedi.

Keşan İlçe Halk Kütüphanesi ile Keşan Belediyesi işbirliği ile 7 yıldan bu yana düzenlenen Resim Atölyesi’ni de ziyareti sırasında Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel’in “ Sayın Valim burayı Keşan İcra Müdürlüğü talep ediyor”  dedi.

Yüksel’e cevap veren Vali Duruer’de “Burayı boşaltırsak  buradaki insanlar ne olacak. Olmaz öyle şey” şeklinde konuştu

 

Duruer, buradan Keşan Ticaret Borsası’na geçti. Burada da Duruer’i Keşan Ticaret Borsası Başkanı Ender Mağden ve yönetim kurulu üyeleri karşıladılar.

Duruer, burada Toprak Tahlil Labarotuarı’nı ziyaret ederek yetkililerden bilgiler aldı.

Daha sonra Mağden tarafından Duruer’e borsanın çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Mağden ziyaretin sonunda Duruer’e bir plaket takdim etti.

Heyet buradan Keşan Özel İdare Müdürlüğü’ne ait şantiyeyi ziyaret ederek yetkililerden çalışmayla ilgili bilgiler aldı.

Duruer ve berbaerindekilere daha sonra Keşan Belediye Başkan Vekili Zeynep Gürel tarafından Değirmentepe’de bir öğle yemeği verildi.

Yemeğin ardından Değirmentepe’de kısa bir gezi yapan Vali Duruer, daha sonra Keşan Orman Fidanlığı’na geçti ve burada da incelemelerde bulundu yetkililerden bilgi aldı.

Duruer, buradan ayrılarak İpsala’ya gitmeden önce basın mensuplarına açıklamalarda buluanarak şunları söyledi. “ Keşan Potansiyeli, çok yüksek bir ilçemiz. Gerek tarım gerek hayvancılık,gerek ticari potansiyeli var. Şehirleşme açısından düşünecek olursanız bütün şehirler birbirine benziyor. Hiçbir mimari ve kültürel özellikleri kalmamış. Uzunköprü de aynı. Tarihi eserler büyük ölçüde yok olmuş. Bu bizim acı bir kaderimizdir. Kaymakam bey çalışkan gayretli bir arkadaşımız. Önderliğinde sivil toplum örgütleriyle ve belediyeyle çok güzel çalışmalar yapacağına inanıyorum. Biz de elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL