Güncel Manşet

Vali Duruer’in Sofya Ziyareti

Vali Duruer’in Sofya Ziyareti

 

Edirne Valisi Hasan Duruer ve beraberindeki heyet  Sofya Bölge Valisi Emil İvanov’un davetlisi olarak Bulgaristan’a gitti. İki günlük ziyaret kapsamında Edirne Valisi Hasan Duruer ilk olarak Sofya Üniversitesi Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri bölümünü ziyaret ederek burada Üniversite Rektörü Prf. Dr. Stoyan Denchev ile bir araya geldi.

5dd031e98bb49d7b_mansetresim_9 4e1ded057ed09688_mansetresim_9

Bulgaristan siyasetinde ve idaresinde önemli yeri ve görevi bulunan Rektör Denchev, yapılan ziyaretten son derece memnun olduklarını belirterek Edirne’nin kendileri için önemli bir kent olduğunu ve Trakya Üniversitesi gibi önemli bir üniversite ile sürekli olarak iş birliği içinde olduklarını ve öğretim görevlisi bazında değişiklikler yaparak çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

4e90e68eedd481f3_mansetresim_9 8a4b7207e54cd5e3_mansetresim_9

Edirne Valisi Hasan Duruer ise Rektör Denchev’in diplomatik kişiliği ve siyasi tecrübesi ile Türk Bulgar ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağladığını bildiklerini ifade ederek “Bu tür ziyaretler yapılan ziyaretlerle güçlü olabiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de komşuluk ilişkileri çok önemlidir. Bizde bir Atasözü vardır. Komşu komşunun külünü muhtaçtır derler. Dolayısıyla son yıllarda Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğu görülmekte. Zenginliği müşterek paylaştığımız zaman iki tarafın rahatlayacağını düşünüyorum.Bura da yaşayan soydaşlarımız ilişkilerin devamını sıcak tutmasını sağlıyor. Sürekli bir şekilde öğrenciler Edirne’ye geliyorlar. Yıllarca iç içe yaşamışız. Biz buraya geldiğimiz zaman onlarda Türkiye’ye geliyor ve rahat ediyorlar. Aynı kültürün paydaşlarıyız ve gelecekte de bunun için birlikte olmalıyız” dedi.

9fbd850515a92fbc_mansetresim_9 45a15a75cfc83eb5_mansetresim_9

Rektör Denchev ise Üniversitenin Türk-Bulgar ilişkilerinde ne kadar önemli olduğunu göstermek adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Mart 2008 yılında gerçekleştirmiş olduğu ziyaretein anısına imzaladığı şeref defterini göstererek Edirne Valisi Hasan Duruer’in de defteri imzalamasını istedi. Vali Duruer şeref defterini imzalayarak Türk Bulgar ilişkilerinin gelişmesini gösterdiği katkıdan dolayı teşekkür etti.

57adcbdd251385e4_mansetresim_9 63a177e2a9d72989_mansetresim_9

Rektör Denchev ziyaretin anısına Edirne Valisi Hasan Duruer’e 24 ayar altın kaplı bir gül hediye ederek iyi niyet dileklerini iletti.

 

Buradaki ziyaretin ardından Vali Duruer ve beraberindeki  heyet Bulgaristan Müslümanları seçilmiş Müftüsü Mustafa Hacı Aliş’i ziyaret ederek bir süre fikir alış verişinde bulundu. Yapılan görüşmede Sofya’da bulunan Müslüman ve Osmanlı dönemine ait eserlerin durumların ve yaşayan Müslümanların sayıları gibi konular konuşuldu.

461ac76475151498_mansetresim_9 525a07d25427331d_mansetresim_9

Vali Hasan Duruer buradaki ziyaretini tamamladıktan sonra Sofya Bölge Valisi Emil İvanov’u ziyaret etti. Ziyarette Vali Yardımcılarının yanı sıra Sofya İl Emniyet Müdürüde hazır bulundu. Burada yapılan görüşmede Sofya Bölge Valisi Edirne’nin bir sınır kenti olduğunu bildiklerini ifade ederek Edirne Valisini ağırlamaktan son derece memnun olduklarını dile getirdi.Yapılacak iş birlikleri ile ilişkilerin daha da gelişeceğine dikkat çeken Bölge Valisi,  Edirne şehri ile Sofya şehrinin kardeş şehir olmasını önerdi.Vali Duruer ise Edirne’nin 92 yıl Osmanlı imparatorluğuna başkentlik yapmış bir payitaht olduğunu belirtti ve Sofya ile kardeş şehir olunması konusunda bir engel olmadığını bunun alt yapısının geliştirilmesi için çalışmalara başlanabileceğini söyledi.

638ba800e02b997d_mansetresim_9 1119be13d9a67b82_mansetresim_9

Vali Duruer ve beraberindekiler ziyaretin ardından kısa bir şehir turu yaparak şehirde bulunan Osmanlı dönemi cami ve kente ait bazı önemli eserleri gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

a05a2581f2c9cc2f_mansetresim_9 ffc4b7b808433c28_mansetresim_9

Vali Duruer ve beraberindeki heyette Edirne İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Trakya Gümrükleri Başmüdürü Müslüm Yalçın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhammet Öztürk,İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu,Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Serhad Ocak ve Valilik Balkan Danışmanı Fahri Tuna ile bazı gazeteciler katıldılar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL