Manşet

Vatandaş Gazetesi, 69 yaşında

Vatandaş Gazetesi, 69 yaşında

Edirne’nin ilk yerel gazetesi olma özelliğini taşıyan ve 3 Kasım 1948’de merhum M. Kemal Özer tarafından kurulan gazeteniz Vatandaş, bugün 68 yıllık yayıncılık serüvenini geride bırakarak 69. Yayın yılına erişmenin gururunu yaşadı. Vatandaş Gazetesi’nin 69.’uncu yaşı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vatandaş Gazetesi İmtiyaz Sahibi şirketi Edirne Özel Sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Üyesi Baran Yazgan, Vatandaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emre Sedef ve davetliler tarafından kesilen pastayla kutlandı.

11111-13Edirne’mizin yayın hayatına devam eden en eski gazetesi olan Vatandaş Gazetesi, 69. Yayın yılına erişmenin mutluluğunu yaşıyor. 3 Kasım 1948’de M. Kemal Özer tarafından İpsala ilçesinde haftalık gazete olarak yayın hayatına başlayan gazeteniz Vatandaş, bugün yüzlerce abonesi ve binlerce okuruyla büyük bir aile olarak yayın hayatına devam ediyor.

Gazetenin 69. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Vatandaş Gazetesi haber merkezinde Gazetenin İmtiyaz Sahibi Şirket olan Edirne Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Baran Yazgan, SGK İl Müdürü Süleyman Lale, SGK Müdür Yardımcısı İbrahim Güven, Basın İlan Kurumu Müdürü Ebubekir Günel, Basın Yayın Enformasyon Müdürü Fikret Dişlioğlu, Vatandaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü  Emre Sedef, Vatandaş Gazetesi Eski Sahiplerinden Şanver Orunç, Vatandaş Gazetesi eski köşe yazarı Beyazıt Sansı ve Melih Yurduseven tarafından 69. yıl pastası kesildi.

Vatandaş Gazetesi’nin Edirne’nin köklü bir yayın kuruluşu olduğunu ifade eden Edirne Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Baran Yazgan, “İlimizin en yaşlı ama genç görünümlü gazetesi, Vatandaş Gazetesinin 69. kuruluş yıl dönümü. Geçmiş yıllarda da söylediğimiz gibi bu bayrak bizde, taşımaya devam ediyoruz. İnşallah bizden sonrada bu bayrağı daha ileriye götürecek insanlar olacak. Vatandaş Gazetesi kalıcı olarak doğru, tarafsız ve güvenilir haberleri vermeye devam edecek. Bunun içinde çalışıyoruz, katılımınız için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Vatandaş Gazetesi’nin 69. Yayın yılına erişmesinin gururunu yaşadıklarını ifade eden Yazı İşleri Müdürü Emre Sedef, “Edirne Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. ailesine katılışının ardından tarafsız ve herkese eşit mesafede duran yayıncılığıyla toplumun ve siz değerli okuyucularımızın beğenisini kazanan Vatandaş Gazetesi, yeni yaşında da okuyucularına doğru, tarafsız ve güvenilir haberi veren, doğru bildiği konuların üzerine kararlılıkla gitmeye devam eden bir gazete olmaya devam edecektir.  Vatandaş Gazetesi’nin 69. doğum günü vesilesiyle bunu tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Gazetemiz eski sahiplerinden Şanver Orunç , “Sizlerle böyle mutlu bir gün nedeniyle buluşmaktan sevinç duyuyorum. Gazetenin 69. kuruş yılını, ben doğum günü olarak niteliyorum. Vatandaş Gazetesinin kurucusu olan merhum Mustafa Kemal Özer’den sonra gazetenin ikinci kurucusu sayılabilirim. Çünkü Vatandaş Gazetesini  11 Ekim 1972 tarihinde bir Kurban Bayramı arifesi günü devralmış ve tam 28 yıl sahipliğini yaparak yayınlamıştım. Bu sürede şahsımın Vatandaş Gazetesinin ikinci kurucusu olarak kabul görmesi için herhalde yeterli bir süredir. Çok sevdiğim ve yayın yaşamımda çok önemli, ekonomik sıkıntılar çektiğim Vatandaş Gazetesi bilindiği üzere 3 Kasım 1948 yılında merhum Mustafa Kemal Özer tarafından Edirne’mizin İpsala ilçesinde yayın yaşamına başlamış ve 23 yıl Mustafa Kemal Özer tarafından yayın hayatını sürdürmüş tür. Yani burada gazetenin ‘ikinci kurucusu da benim’ derken söylemek istediğim şu. Benim Vatandaş Gazetesi’ni merhum Mustafa Kemal Özer’den 5 yıl daha fazla yayınlamış olmam dolayısıyla, gazetenin sahibi Orhan Yazgan ve şu anda aramızda bulunan oğlu Baran Yazgan’dan büyük bir hassasiyetle ricam, kurucusu kelimesini çoğaltarak, gazeteye kurucuları kelimesi ile birlikte kendi adımı da eklemeleri. Bundan sonra gazeteyi kurucuları Mustafa Kemal Özer ve Şanver Orunç şeklinde yayınlamalarıdır. Bu dileğimin olumlu karşılanacağını umuyorum. Canımdan çok sevdiğim Vatandaş Gazetesine nice 69. yıllar dilerken Edirne’ye başarılı hizmetler vermenizi bekliyorum. Gazetecik yaşamınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.

Vatandaş Gazetesi Eski Yazarlarından Gazeteci Melih Yurdaseven ise “25 yıla giren basın hayatıma Vatandaş Gazetesinde başladım. 1992 yılında Milli Eğitimden emekli olduktan sonra bir öğretmenin yapacağı en yakın, uygun iş basın camiasıdır. Yazar, çizer, söyler, o anlamda gazeteciliğe başladık. Güzel günlerimiz geçti hala devam ediyor. 25 yıla girdik ben Vatandaş Gazetesinin mensubu olmam ötesinde, babamda 1956 yıllarında Meriç İlçesinde Vatandaş Gazetesinin muhabirliğini yapmış. Devlet memuruydu ama fahri muhabirliği yapıyordu orada. Yani biz bu ailenin içerisindeyiz, o bakımdan hayırlı olsun diyorum.”ifadelerini kullandı

Köşe yazarı ve ‘Kırkpınar Marşı’nın yazarı Beyazıt Sansı’da “1990 yılından 2000 bin yılına kadar Vatandaş Gazetesinde muhabirlik yaptım, köşe yazıları yazdım. Şanver bey, gerçek bir basın emekçisidir. Dizgisi ayrı, baskısı ayrı gerçek bir basım emeksidir Şanver bey. Onun yanında 10 yıl bu mesleğe hizmet etmenin onurunu yaşıyorum. Mutlaka Edirne’de onun kahraman bir basın emekçisi olarak anılmasını istiyorum. Vatandaş Gazetesinin de 69.’u kuruluş yıl dönümü kutlu olsun diyorum.”şeklinde konuştu.

Son olarak konuşarak gazeteciyle siyasetçi ilişkisini bir katolik nikahına benzeten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ,“Ben hep şunu söylerim siyasetçiyle basının ilişkisi katolik nikahına benzer. Nasıl Katolik nikahında eşinizle kavga etseniz de, küsseniz de mutlaka konuşmaya ve beraber olmaya devam edersiniz. Siyasetçiyle basın ilişkisi de bu. İkisi de birbirini dengeleyen, dolayısıyla birbiriyle sürekli yalamak zorunda kalan sektörler. Tabi Edirne’de baktığımızda Vatandaş Gazetesi, rahmetli Kemal Özer’deki dönemleri açıkçası pek bilmiyorum ama Şanver ağabeydeyken sık sık ziyarete gidiyordum. Şanver ağabey tek tek kalıpları dizmeye çalışırdı, hatta bir dernek bile kurumuştuk, 25-30 yıl önce.

69 yıl her gün çıkmak kolay bir işi değil, büyük bir emek, büyük bir enerji, onun ötesinde büyük bir sevgiyi ifade ediyor. Çünkü içinde sevgi olmayan hiçbir iş başarılı olamaz. Bu anlamda Vatandaş Gazetesinin ilimizin en eski gazetesi olması, ayın hayatına hala gazetecilik ilkelerinden, etiğinden, ahlakından ödün vermeden sürdürüyor olması çok önemli. Vatandaş’ Gazetesinin tüm basın organlarına örnek olmasını diliyorum, Kendilerini tebrik ediyorum, nice 69.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL