Güncel Son Dakika

VATANDAŞLARIN ”LİMAN PROJESİ” TEPKİSİ TOPLANTIYI ERTELETTİ

Saros Körfezi’ndeki Sazlıdere Köyü’ne yapılması düşünülen Saros BOTAŞ FSRU Sazlıdere Limanı ve Boru Hattı Projesi ile ilgili olarak 19 Temmuz 2018 Perşembe günü Sazlıdere Köyü’nde düzenlenecek ÇED Halkın Katılımı ve Bilgilendirme..

VATANDAŞLARIN ”LİMAN PROJESİ” TEPKİSİ TOPLANTIYI ERTELETTİ

Saros Körfezi’ndeki Sazlıdere Köyü’ne yapılması düşünülen Saros BOTAŞ FSRU Sazlıdere Limanı ve Boru Hattı Projesi ile ilgili olarak 19 Temmuz 2018 Perşembe günü Sazlıdere Köyü’nde düzenlenecek ÇED Halkın Katılımı ve Bilgilendirme Toplantısı yapılamadı.

 

Saat 14.00’te başlayacak toplantıyı Sazlıdere köyünde bulunan kahvede yapılması planlanan toplantı öncesinde vatandaşlar ıslıklarla ve alkışlarla şirketi protesto ettiler. Toplantı salonuna giren vatandaşlar “Liman İstemiyoruz”, “Fay Hattı Üzerine Liman İstemiyoruz”, “Saros’uma Dokunma”,  şeklindeki sloganları yaklaşık 1 saat boyunca sürdürürken, toplantıda yapılamadı.

Yine toplantı alanı önünde toplanan küçük çocukların tepkileri de dikkatleri çekti.

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül ile müdürlük yetkililerinin katıldığı toplantıda ilk olarak konuşan Bülbül, burada halkı bilgilendirmek amacıyla bu toplantının yapılacağını belirtti.


Edirne İl Çevre Müdürü Abdullah Bülbül, Sazlıdere Köy Muhtarı Mehmet Kantor, CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ile Erdin Bircan, Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, eski Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, CHP Keşan İlçe Başkanı Salim Yatıkçı ve yönetim kurulu üyeleri, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Sazlıdere Köyü ve Sahili Yardım ve Kalkındırma Derneği Başkanı Serdar Durak, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı ve Meclis Başkanı Orkun Özkaya, TEMA Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Keşan DOÇEK, SARDOS, STK’lar katıldı.

Toplantıya katılan CHP Edirne Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu ile Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ve TEMA Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal bu şartlar altında toplantının açılamayacağını, kalabalık bir katılım olduğunu ve halkın bu şekilde bilgilendirilmesinin zor olacağını ve bu toplantının yapılamayacağını dile getirdiler.

Bülbül, daha sonra bu tepkiler üzerine toplantının yapılacağı kahvehaneden dışarıya çıkarak, burada milletvekilleri Gaytancıoğlu ,Bircan ve  Sazlıdere Köy Muhtarı Mehmet Kantor ile yaklaşık yarım saatlik bir toplantı gerçekleştirdi.

Bülbül, bu toplantının ardından hazırlanan tutanağı imzaladıktan sonra  jandarma aracı ile toplantı alanından vatandaşların arasından köy dışına çıkarıldı.

Bu toplantının ardından Gaytancıoğlu ve Bircan, toplantının  yapılamadığı ve bu toplantının daha sonra yeniden yapılacağı  ile ilgili bir tutanak düzenlendiğini belirterek, “Bundan sonra bu toplantı yine yapılacak. Sizlerin her zaman bu konuda hazırlıklı ve duyarlı olmanız gerekiyor” şeklinde konuştular.

LİMAN   İSTEMİYORLAR

Burada toplanan vatandaşlar, Sazlıdere’ye yapılacak bu limanın Saros Körfezi’ni tamamen bitireceğini ve bu alanın fay hattı üzerinde bulunduğunu da dile getirdiler.

JANDARMALAR HAZIR BEKLEDİ

 


Yaklaşık iki bine yakın vatandaşın toplandığı Sazlıdere  köyünde alınan güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan Kalabalık bir jandarma toplantı yerinde hazır tutuldu.

REKLAM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL