Güncel Manşet

Vize Meslek Eğitim Lisesi Hollanda’da

Vize Meslek Eğitim Lisesi Hollanda’da

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ HOLLANDA´DA

Avrupa Birliğinin Leonardo da Vinci projesi çerçevesinde Tekirdağ, Saray Endüstri Meslek Lisesi ve Kırklareli, Vize Mesleki Eğitim Teknik Endüstri Merkezi öğrencileri bir aylığına Hollanda´ya geldiler.

Mustafa Toga/HOLLANDA

Zaandam´da kardeş okul Ragina College´nin davetlisi olarak bir aylığına hem Hollanda eğitim sistemini incelemek hem de Hollanda´yı tanımak makasıyla Avrupa´ya gelen meslek okulu öğrencileri Hollanda´yı şehir şehir gezip görmeye başladı.

O OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu dört haftalık süre içerisinde Hollanda´da ki meslek liseleri gibi bir çok okulla temasta bulunacak olan 12 kişilik grup geçtiğimiz günlerde hemşerileri olan Bülent Türker´i Rotterdam´da ziyaret ettiler. Bülent Türker, Hollanda´nın ekonomik, ticari ve eğitim sistemi hakkında öğrencilere açıklayıcı bilgiler verdi. Türker; “Topraklarının üçte biri deniz seviyesinden alçak olan Hollanda´da yaklaşık beşyüzbin Türk vatandaşı yaşamakta. Bundan 50 yıl önce göçmen işçi olarak gelen Türklerin çocukları bu gün işveren durumundalar. İkinci jenerasyon Türkler kültür, sanat ve eğitim alanında da bu ülkeye büyük katkılar sağlamakta. Türkiye ile Hollanda arasında ki dostluk ise 400 yıl önce lalenin Hollanda´ya getirilmesiyle başlamıştı. Bugün her iki ülke arasındaki ticari baglantılara baktığımızda 7 milyar Doları geçtiğini görmekteyiz” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Daha sonra Bülent Türker, Türkiye´den gelen bu guruba Rotterdam´ın tarihi ve turistik yerlerini gezdirdi. Dünyanın en önemli indirme bindirme limanlarından biri olan ve Hollanda´nın lokomatifi durumuda ki Rotterdam ticari limanına götürdü.

Kırklareli, Vize Mesleki Eğitim Teknik Endüstri Merkezi müdür yardımcısı Hilmi Çınar; Hazırlanmış olan Avrupa Birliğinin Leonardo da Vinci programı çerçevesinda Hollanda´nın Zaandam kentine geldik. Bu güne kadar başta Zaandam ve çevresi olmak üzere Amsterdam, Rotterdam, Zwello gibi şehirleri gezdik. Çeşitli meslek liselerinde incelemelerde bulunduk. Türkiye´nin eğitim sistemiyle, Hollanda eğitim sistemini karşılaştırdığımız zaman şu anki Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu konsept ve programlar Hollanda´nın Mesleki ve Akademik sistemi modeline benzemekte. Leonardo da Vinci projesine katılan 12 kız öğrencimiz burada öğrendiklerini ülkemize geri döndüklerinde, okullarındaki arkadaşları ile paylaşacaklardır” dedi.

Bir günlük Rotterdam ziyareti ardından Tekirdağ, Saray Endüstri Meslek Lisesinden Simge İpek, Hatice Hacet, Kübra Şener, Gülcin Kaymaz, Tülay Lale, Gözde Yüksel Kırklareli, Vize Mesleki Eğitim Teknik Endüstri Merkezi öğrencilerinden Pelin Balpınar, Ayşe Sözen, Hanife İnal, Funda Otman, Büşra Küçük, Seda Çabuker den oluşan gurup öğretmenleri Levent Köksalan, Hilmi Çınar ve Alattin Kılıçel ile birlikte geri Zaandam kentine döndüler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL