TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.553
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.192
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 228
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.302
Ekonomi Haberleri Tarım

Yağmur ve doludan 15 bin dönüm çeltik alanında 10 Milyon TL’lik zarar

Haber: Erdoğan DEMİR KEŞAN/UHA Kamera: Orçun OĞUZ-Recep GÜREŞEN- Yaklaşık 15 Bin dönüm çeltik alanı yağmur ve doludan dolayı zarar gördü. Zararın 10 Milyon TL’ye yakın olduğu tahmin ediliyor Trakya bölgesinde ..

Haber: Erdoğan DEMİR

KEŞAN/UHA

Kamera: Orçun OĞUZ-Recep GÜREŞEN-

Yaklaşık 15 Bin dönüm çeltik alanı yağmur ve doludan dolayı zarar gördü.

Zararın 10 Milyon TL’ye yakın olduğu tahmin ediliyor

Trakya bölgesinde  meydana gelen yoğun yağmur ve dolu çeltik alanlarına zarar verdi.

İpsala’nın Sarıcaali ve Balabancık köylerinde 12 Ekim 2021 Salı günü saat 04.00’te sıralarında meydana gelen şiddetli yağış ve ceviz büyüklüğündeki dolu çeltik ekili alanlara zarar verdi.

Sarıcaali Köyü Muhtarı Hamit Korkan, köyde çeltiklerin henüz % 40’ının biçildiğini ve % 60’a yakın tarlada henüz biçim yapılmadığını, esnafın % 80’inin borçlu olduğunu belirterek “Sigortası olmayan bir çok çiftçimizde var. Hükümetten ve Tarım Bakanlığı’ndan zarar gören çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesini bekliyoruz” dedi.

Konuşan çiftçilerden biri de ” Ben 60 yıldır çiftçilik yapıyorum. Böyle bir afat görmedim. Köyümüzde 7-8 bin dekar zarar gören çeltik tarlalarımız var.” şeklinde konuştu.

Başka bir çiftçi de “Köyümüzde çiftçilerin % 90’ı borçlu. Sarıcaali ve Balabancık’da yaklaşık 13-14 bin dönüm çeltik alanının zarar gördüğü  ve çiftçinin zararının da 9-10 milyon TL olduğu tahmin ediliyor. Bölgemizin doğal afet bölgesi ilan edilmesini bekliyoruz. Zaten 4 TL’ye çeltik satıp 6 TL’ye gübre alıyorduk. Zaten çeltik ekip ekmeme konusunu konuşurken başımıza bu talihsiz olay geldi. Devletten ve hükümetten destek bekliyoruz” diyerek sıkıntılarını dile getirdi.

REKLAM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL