TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 293

Yasaklar ve Biz

  Sanıyorum değişmiyor insan; ders almıyor daha önceki olaylardan. Doğası gereği özgür olacak; olacak da Corona müsaade eder mi bilmem. “YASAKLARI ” bizzat Cumhurbaşkanının ağzından dinleyen herkes önce verilen mesajı..

Yasaklar ve Biz

 

Sanıyorum değişmiyor insan; ders almıyor daha önceki olaylardan. Doğası gereği özgür olacak; olacak da Corona müsaade eder mi bilmem.

“YASAKLARI ” bizzat Cumhurbaşkanının ağzından dinleyen herkes önce verilen mesajı anlamaya çalıştı. Hemen çözümlendi paragraflar ve çıkarılan sonuç:

Değerli halkımız arabalarınıza binin köylerinize, yazlıklarınıza;  henüz virüsün ulaşamadığı yerlere gidin ve corona mikrobunu oralara götürün ki oralar mahrum kalmasın virüsten. Gidecek yeri ya da imkânı olmayanlar, haydi alışverişe, alın alabildiğiniz kadar, ekonomi canlansın.“ 

Mesajı alan halkım yollara döküldü görev aşkıyla.

Gidecek yeri ya da imkânı olmayanlar görevlerini yerine getirebilmek için marketlere, alışveriş merkezlerine koştu. Sosyal mesafe falan görmedi alışveriş çılgını gözleri.

Aldık, aldık, aldık ve alışveriş sarhoşu olarak döndük evimize. Çocuklar kapıda tezahüratlarla karşıladı bizi. “ Aslan babam… Güzel annem… “

Böbürlene böbürlene göğüs dışarıda karın içeride, biraz da Efe yürüyüşüyle girdik içeriye.

Bir yorgunluk kahvesi içmek caiz artık… Mutlu mesut, bahtiyar kahvenizi yudumlarken konuşma yaptı ailenin lideri olarak babamız:

“ Bu akşam saat 19.00’ dan itibaren sokağa çıkmayacak ve kurallara uyacağız; bize de bu yakışır değil mi benim değerli eşim, çocuklarım. Çünkü bu virüs oldukça tehlikeli, bir kez bulaşmaya görsün dünyamızı karartır alimallah.”

Konuşmanın bitiminde sarıldınız sıkımsıkı birbirinize… Annenizin ve babanızın gözleri buğulandı. Görevlerini yapmış olmanın mutluluğuydu bu gözyaşları.

Törenin bitiminden sonra anneniz ve babanız evin antresinde bıraktıklarıalışveriş poşetlerini, içindeki sebze ve meyveleri sirkeli suyla yıkadılar, sonra da evin balkonuna çıkardılar sabaha kadar havalanması için. Bunları yaparken karı koca çok yoruldular. Ama olsun ailesini bu virüs belasından korumak için yapılması gerekenleri yapmışlardı. Sonra üzerindeki giysileri çıkardı baba onları da balkona astı, hiçbir ayrıntıyı kaçırmamıştı.

Alışveriş yaparken onca insanın arasına girip, virüsü aldıklarından şüphe bile etmeden, karı koca vicdanen rahat uykuya dalıverdiler.

Ya köylerine, yazlıklarına gidenler, corona mikrobunu oralara taşımış olduklarından bi haber, kırlarda bayırlarda gezdiler tozdular. Hatta açık havadayız diye maskelerini bile çıkarttılar.

Geelene geçene selam vermeyi, sohbet etmeyi de ihmal etmediler. Haklarıydı; çünkü onca yol tepip taaa buralara kadar gelmişlerdi. Açık havadaydılar, sorun yoktu…

Sonra mı bilmem; hep beraber göreceğiz.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL