Güncel Manşet

Yazarımız Levent Saray torpille ehliyet almaya savaş açtı

Yazarımız Levent Saray torpille ehliyet almaya savaş açtı
Trafik kazalarına karşı savaş açan öğretmen ve sitemiz yazarı Levent Saray, ehliyet sınavlarının ÖSYM tarafından merkezi sistemle yapılması uygulamasının başlatılmasında büyük pay sahibi oldu.
Konuyla ilgili bir araştırma yapan ve bunu TBMM Trafik Araştırma Komisyonu’na gönderen Saray’ın, teorik sınavların merkezi sistemle yapılması önerisi komisyon tarafından benimsedi.

KAMYON şoförü babasıyla yolculuk yaparken defalarca ölümden dönen aslen Keşanlı olan ve Aydın’da görev yapan  öğretmen Levent Saray, trafik canavarına karşı açtığı savaşta ilk raundu kazandı. Kazaların önlenmesi için sürücülerin iyi eğitilmesi gerektiğini vurgulayan Saray, ehliyet sınavlarının ÖSYM tarafından merkezi sistemle yapılması uygulamasının başlatılmasında büyük pay sahibi oldu.

Aydın Güzelhisar İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Saray, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Aydın Şubesi üyesi olarak, kazalar ve sürücü kurslarıyla ilgili hazırladığı geniş kapsamlı raporu, geçen dönemdeki TBMM Trafik Araştırma Komisyonu’na gönderdi.

BAŞARI YARIYA DÜŞTÜ

Özellikle sürücü okullarının ciddi şekilde disipline edilmesi ve sınavlarda hatır-gönül ilişkilerinin ortadan kaldırılması için, teorik sınavların bakanlık tarafından merkezi sistemle yapılmasını öneren Saray’ın bu teklifini komisyon benimsedi. Teorik ehliyet sınavları, geçen Ekim ayından itibaren ÖSYM tarafından tüm ülkede iki ayda bir, aynı anda yapılmaya başlandı.

Bir kamyon şoförünün oğlu olduğunu söyleyen Levent Saray, şunları söyledi:

‘‘Yıllarca babamın yanında yolculuk yaptım. 7 kez trafik kazası geçirdik, ölümden döndük. Öğretmenliğe başladıktan sonra ilk işim, trafik kazalarıyla ilgili geniş araştırma yapmak oldu. 2001’de İçişleri Bakanlığı ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle Ankara’da düzenlenen Trafik ve Yol Güvenliği Kongresi’nde bildiri sundum. Parayla ve torpille ehliyet almayı güçleştiren bir sistem geldi. Daha önce sürücü kursları tarafından yüzde 90 olarak gösterilen başarı oranı, merkezi sistemle yapılan ilk sınavda yüzde 50’ye geriledi, trafik canavarlarının da maskesi düştü.’’

TBMM Trafik Araştırma Komisyonu eski Başkanı Ahmet Tan da ‘‘Aydınlı öğretmen Levent Saray’ın farklı görüşleri vardı. Kendisiyle birkaç kez temas kurduk ve önerilerini genişletmesini istedik. Sonuçta 300 sayfalık rapor haline getirdik. Saray’ın sürücü belgesi sınavının merkezi sistemle yapılması önerisi uygulamaya konuldu’’ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL